Par grūtāko posmu uzņēmējdarbībā biznesa sievietes atzīst uzņēmuma attīstību pēc tam, kad pārvarēti pirmie trīs attīstības gadi, bet par aktuālāko problēmu - augstos nodokļus, liecina pētījums par to, kā jūtas Latvijas sieviete uzņēmējdarbībā.
Biedrība Līdere sadarbībā ar Ekonomikas ministriju un tirgus un sociālo pētījumu aģentūru Latvijas Fakti prezentēja 2012. gada nogalē veiktu apjomīgu pētījumu Sieviete uzņēmējdarbībā 2012. Tā mērķis ir sniegt padziļinātu ieskatu Latvijas sieviešu līdzdalībā ekonomiskajos un sociālajos procesos.
«Šī gada pētījums ļauj saprast, kā jūtas sieviete uzņēmēja patlaban, kā piecu gadu laikā ir mainījušās sieviešu uzņēmēju vērtības, prioritātes, attieksme, darbība un mērķi, kādā virzienā uzņēmējdarbības vidi ir ietekmējusi pārvarētā ekonomiskā krīze,» norāda Aiva Vīksna, biedrības Līdere valdes priekšsēdētāja un pētījuma iniciatore.
Pētījuma rezultātu analīze atklāj, ka tās sievietes, kas uzņēmējdarbību uzsākušas pēdējo 6 gadu laikā, uzņēmējdarbības atbalsta programmas izmanto vairāk nekā tās uzņēmējas, kas biznesu uzsākušas agrāk. Kopumā vairāk nekā puse jeb 57,3 % uzņēmēju sava biznesa attīstībai ir izmantojušas dažādas atbalsta programmas.
Par grūtāko posmu uzņēmējdarbībā biznesa sievietes (49%) atzīst uzņēmuma attīstību pēc tam, kad pārvarēti pirmie 3 attīstības gadi. Mazāk (40,8%) uzņēmēju par grūtāko uzskata uzņēmējdarbības sākšanas posmu.
Pētījuma rezultāti un secinājumi liecina, ka 45% sieviešu uzņēmēju biznesa vidi Latvijā vērtē neitrāli, kas ir pozitīvs vērtējums, apzinoties nesen pārciestās ekonomiskās krīzes fonu. Pārliecinoši lielākā daļa (94%) biznesa sieviešu nav saskārušās un nevar nosaukt tiesiskos šķēršļus, kas viņām liegtu sākt un gūt panākumus uzņēmējdarbībā, tāpat uzņēmējas nesaskaras ar diskriminācijas problēmu.
Aktuālākā problēma uzņēmējdarbībā – augstie nodokļi. To kā ļoti vai drīzāk aktuālu problēmu nosauca vairāk nekā trīs ceturtdaļas (80%) aptaujāto sieviešu – uzņēmēju.