Visticamāk, tuvākajā laikā nepalielināsies banku skaits, kuras iesaistījušās pakalpojuma Naudas izmaksa veikalā piedāvājumā, jo daļa banku vēlas veicināt elektroniskos norēķinus, savukārt citas bankas strādā ar nerezidentu klientiem.
Pašlaik pakalpojumu piedāvā SEB, Citadele, Nordea, DNB un Hipotēku banka, un pakalpojums pieejams gandrīz 800 tirdzniecības vietas, stāsta SIA First Data Latvia izpilddirektore Zanda Brīvule-Jansone. Kā liecina statistika, katru mēnesi tiek veikti ap 30 tūkstošiem naudas izmaksas darījumu.
Jāpiebilst, ka pakalpojumu nodrošina tādi tirgotāji kā Iki, Lukoil, SIA Daugavas delikateses, SIA Latvijas aptieka, Saules veikali Latgalē, reģionālās degvielas uzpildes stacijas, kā arī citas tirdzniecības vietas.
Vaicāta, kādēļ patlaban pakalpojumu piedāvā tikai piecas bankas, Z. Brīvule-Jansone skaidro, ka nav nekādu ierobežojumu, lai Naudas izmaksas pakalpojumā nevarētu piedalīties visas bankas. Tomēr tas, vai bankas izvēlas piedāvāt šo pakalpojumu, atkarīgs no bankas pašas - izvēli piedalīties vai nē ietekmē katras bankas klientu segments un bankas vēlme virzīt klientus izmantot bezskaidrus norēķinus, nevis veicināt skaidras naudas norēķinus.
Turklāt Latvijā ir daudzas bankas ar klientiem nerezidentiem un tiem nav nepieciešams naudas izmaksas pakalpojums Latvijā, skaidro First Data pārstāve.
Swedbank, kam patlaban ir lielākais izsniegtais maksājumu karšu skaits, pagaidām nepiedāvā iespēju saviem klientiem izņemt skaidru naudu veikalos. Kā stāsta bankas pārstāve Kristīne Jakubovska, banka strādā uz citas platformas un patlaban analizē situāciju un sava risinājuma iespējas. Taču kopumā banka kā skaidras naudas infrastruktūru nodrošina bankomātu tīklu, turklāt banka vairāk vēlas veicināt elektroniskos norēķinus. Arī kopējās tendences valstī rāda, ka skaidras naudas īpatsvars mazinās attiecībā pret bezskaidrajiem norēķiniem, uzsver bankas pārstāve, piebilstot, ka tādējādi banka pagaidām neplāno sistēmā iesaistīties.
Laikraksts Dienas bizness jau rakstīja, ka pērn 269 no 587 pagastiem Latvijā nebija neviena bankomāta, bankas filiāles vai naudas izmaksas punkta, savukārt 72 pagastos vispār nav iespējas izņemt skaidru naudu, liecina Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) apkopotie dati.
Tādēļ kā vienu no iespējamiem risinājumiem VARAM piedāvā naudas izmaksas pakalpojuma attīstīšanu veikalos, uzsverot, ka tas tirgotājam prasa minimālu finansiālu ieguldījumu.
Bankas gan norādīja, ka pēc iespējas lielāks skaits cilvēku jāiesaista elektronisko norēķinu lietošanā. «Skaidras naudas apkalpošana vienmēr ir dārgāka par bezskaidro naudu, tāpēc bankas veicina bezskaidras naudas norēķinus,» iepriekš sacīja Latvijas Komercbanku asociācijas pārstāve Baiba Melnace, piebilstot - ja valdība uzskata, ka jāatgriežas pie skaidras naudas izmantošanas popularizēšanas un paplašināšanas, no nodokļu maksātāju naudas var subsidēt šo pakalpojumu arī vietās, kurās tā pašlaik nav ekonomisku iemeslu dēļ, piemēram, izmantojot Latvijas Pastu un atverot jaunas pasta nodaļas.