Irbenes radioteleskops jau izpildījis vairākus kritērijus, lai iekļautos pasaules vadošo observatoriju un radioteleskopu tīklā, kas pēta signālus no kosmosa.
Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūta Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs (VeA IZI VSRC) valdījumā esošais radioteleskops RT32 ar labiem rezultātiem ir piedalījies lielas bāzes radiointerferometriskajos reāla laika novērojumos (e-VLBI), kuru organizēja Eiropas Radioastronomijas novērojumu tīkls EVN (European VLBI Network).
Eiropas VLBI tīkls (EVN) ir sadarbības tīkls, kas apvieno radioteleskopus gan Eiropā, gan ārpus tās, un VeA IZI VSRC ir tīkla asociētais partneris un pilntiesīgs tīkla projektu partneris.
19. martā veiktā novērojumu sesija ir būtisks kvalitatīvs apliecinājums Irbenes novērojumu stacijas pilnīgai gatavībai reālā laika regulāriem starptautiskā EVN tīkla novērojumiem, kā arī pamats turpmākai padziļinātai sadarbībai ar šī tīkla partneriem, informē Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūta direktors Valdis Avotiņš.
EVN tīkla dalībnieki regulāri veic e-VLBI novērojumu sesijas, kurā savu dalību piesaka vairāk nekā 10 radioastronomiskās observatorijas. Iegūtie dati tiek apstrādāti reālā laikā, izmantojot datu korelācijas centru institūtā JIVE (Joint Institute for VLBI in Europe), Nīderlandē. Reālā laika novērojumi nereti ilgst līdz pat 24 stundām, kuru laikā no katras observatorijas tiek straumēta 1Gbit/s datu plūsma uz augstas veiktspējas korelācijas centru, kurā tiek veikta datu savstarpējā apstrāde un analīze. Apstrādātos rezultātus observatorijas var iegūt online režīmā pāris sekunžu laikā pēc datu straumes nosūtīšanas.
e-VLBI galvenā priekšrocība ir tā, ka astronomi var kontrolēt reālā laikā novērojumu norisi un identificēt, vai radioteleskopa komplekss darbojas sekmīgi novērojuma brīdī.
19. marta novērojumos piedalījās 10 observatorijas no Vācijas, Lielbritānijas, Itālijas, Zviedrijas, Spānijas, Polijas, Nīderlandes, Dienvidāfrikas un Latvijas. Novērojumu sesijas laikā tika novēroti trīs Zemei attāli kosmiskie objekti - kvazāri - ar nosaukumiem attiecīgi 3C454.3, 0234+285, 0528+134. Irbenes radioteleskops RT32 novērojuma laikā iegūto datu apjoms pārsniedza 1500GB un datu pārsūtīšanas ātrums bija līdz 1Gbit/s.
Novērojumu sesijas rezultatīvais mērķis tika sasniegts 100% - Irbenes radioteleskopa instrumenta un uztverošās aparatūras darbība ir spējīga nodrošināt pilnvērtīgu darbu e-VLBI novērojumos, secinājuši projekta partneri.
Šie novērojumi bija iespējami, pateicoties Eiropas Savienības 7. Ietvara programmas NEXPReS (Novel EXplorations Pushing Robust e-VLBI) projektam.
Lai pilnībā iekļautos pasaules vadošo observatoriju tīklā, Irbenei jāiekļaujas centralizētas vadības sistēmā - vairākus radioteleskopus vienlaikus vaditu no Nīderlandes. Šis kritērijs tiks nodrošināts pēc radioteleskopa modernizācijas programmas īstenošanas, norāda V. Avotiņš.
Šā gada 15.martā izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis un Eiropas Kosmosa aģentūras Ģenerāldirektora kabineta vadītājs Karlheincs Kroicbergs (Karlheinz Kreucberg) parakstīja Latvijas Republikas valdības un Eiropas Kosmosa aģentūras Eiropas sadarbības valsts līgumu.