Noslēdzoties sanācijas projektam, Jelgavā agrākās šķidro bīstamo atkritumu izgāztuves Kosmoss teritorija jāuztur vēl piecus gadus, bet tās novērošana turpināsies 30 gadus.
Ķīmisko atkritumu izgāztuves sanācijas projekta noslēguma pasākumā Valsts vides dienesta (VVD) ģenerāldirektore Inga Koļegova pauda, ka, sākot darbu jaunajā VVD vadītājas amatā, šā projekta noslēgums ir ļoti patīkams notikums.
Viņa pauda prieku, ka Jelgava vairs nebūs starp valstī piesārņotākajām vietām. Viņa īpaši pateicās VVD Administratīvā departamenta direktoram Didzim Lībietim, kā arī novēlēja nākotnē lietderīgi izmantot bijušās izgāztuves uzbēruma teritoriju, protams, ievērojot atbilstošos ierobežojumus.
Pēc pasākuma Koļegova aģentūrai LETA pastāstīja, ka ķīmiskie atkritumi joprojām atrodas zem uzbēruma un ir svarīgi nesabojāt kārtas, aiz kurām atkritumi apglabāti, tāpēc saistībā ar šā projekta nosacījumiem turpmākos piecus gadus šajā teritorijā, kuru speciāli turpinās novērot, neko citu nedrīkstot darīt.
Pēc tam šo teritoriju būs iespējams izmantot dažādiem nolūkiem, atskaitot darbības, kas var bojāt pārseguma kārtas, piemēram, šeit nevarēs stādīt kokus vai būvēt mājas. Pasaules praksē šādās teritorijās mēdz izvietot dažādus virszemes objektus un konstrukcijas, ieskaitot izklaides atrakcijas. Teritoriju speciālisti turpinās uzraudzīt vēl 30 gadus, skaidroja VVD ģenerāldirektore.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) valsts sekretāra vietnieks vides aizsardzības jautājumos Jurijs Spiridonovs projekta noslēguma pasākumā pauda gandarījumu, ka beidzot ir sagaidīts brīdis, kad noslēdzies Latvijā pirmais pabeigtais sanācijas projekts šāda tipa izgāztuvēm.
Pavisam valstī fiksētas četras šādas īpaši piesārņotas vietas, un bijusī Jelgavas šķidro bīstamo atkritumu izgāztuve Kosmoss ir pirmā apglabātā. Patlaban attīstības stadijā ir Inčukalna izgāztuves projekts, pauda Spiridonovs.
Viņš uzsvēra, ka šādas izgāztuves, kas radās Padomju Savienības nepārdomātās saimniekošanas laikā, mūsdienās esot bezsaimnieka manta, kur nav, no kā prasīt atbildību, tāpēc šo seku novēršana jāīsteno valstij, par ko Spiridonovs īpaši pateicās VVD, kas īstenojuši vērienīgu projektu, ņemot vērā pieticīgo iestādes budžetu.
Ministrijas pārstāvis skaidroja, ka šāda veida piesārņojumu likvidēt pilnībā esot ļoti grūti un tā pilnīgi likvidēšana izmaksātu desmitreiz vairāk par īstenoto piecu miljonu projektu. «No šī pagātnes sliktā piemēra mums vajag mācīties, lai Latvijā vairs nepieļautu šādu vidi graujošu rīcību, un ražošanas izmaksu samazināšana tādu rīcību neattaisno,» pauda Spiridonovs.
Ministrijas pārstāvis arī pateicās būvniekiem par savlaicīgi un atbildīgi īstenoto projektu, kuru SIA RTS Infra construction uzņēmās krīzes laikā par attiecīgā perioda izmaksām.
Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks Vilis Ļevčenoks klātesošajiem pauda gandarījumu, ka Jelgavas pilsēta šajā projektā kļuvusi par dubultu ieguvēju. No vienas puses, ir novērsts šis «melnais punkts», kurš līdz šim pašvaldību ierobežoja apkaimes teritorijas pielietojuma plānošanā, bet, no otras puses, šis projekts Jelgavai palīdzējis atbrīvoties no likvidētā Pārlielupes cietuma graustiem.
Ļevčenoks skaidroja, ka, pārņemot no valsts Pārlielupes cietuma infrastruktūru, tika konstatēts, ka tā ir nojaucama, taču pašvaldība par saviem līdzekļiem ilgi to nevarētu īstenot. Veiksmīgas sakritības rezultātā SIA RTS Infra construction bīstamo atkritumu izgāztuves sanācijas darbiem bija nepieciešams ievērojams apjoms būvgružu, tāpēc uzņēmums par tiem interesējās pašvaldībā, un rezultātā lielākā daļa bijušā cietuma ēku tika nojauktas un izlietotas izgāztuves apglabāšanas darbos.
Saistībā ar bijušās izgāztuves teritoriju Ļevčenoks atgādināja, ka šī ir valsts zeme, taču pašvaldībā esot idejas, kā šo teritoriju nākotnē varētu izmantot. «Tagad par to varam sākt debatēt un domāt,» pauda mēra vietnieks.
SIA RTS Infra construction valdes priekšsēdētājs Aleksandrs Cimermanis pauda gandarījumu, ka, neskatoties uz grūtībām, kādas ik pa laikam radušās darbu gaitā, izdevies projektu īstenot tieši tādā stāvoklī un izskatā, kā uzņēmums to solījis pirms darbu sākšanas.
Sanācijas projekta Jelgavas šķidro bīstamo atkritumu izgāztuves Kosmoss sanācijas darbi īstenošanu veica VVD, aģentūru LETA informēja VARAM.
Projekta mērķis bija uzlabot gruntsūdens, virszemes ūdens, kā arī augsnes un grunts kvalitāti bīstamo atkritumu izgāztuvei pieguļošajā teritorijā līdz tādai pakāpei, ka netiek apdraudēta cilvēku veselība.
Projekta gaitā sanēta viena no Latvijas piesārņotākajām vietām, apturēta turpmāka piesārņojošo vielu - nātrija un kālija hlorīdu, grūti sairstošu organisko skābju, amonija, kā arī virknes smago metālu - uzsūkšanās pazemes ūdeņos un piesārņojuma nokļūšana Svētes upē.
Vienošanās par projekta Jelgavas šķidro atkritumu izgāztuves Kosmosss sanācijas darbi īstenošanu starp Vides ministriju un VVD tika noslēgta 2009.gada 29.decembrī, un tā īstenošanas termiņš bija noteikti 48 mēneši no līguma spēkā stāšanās dienas.
Projekta plānotās kopējās attiecināmās izmaksas ir 5 560 564 lati, no kurām 70% jeb 3 892 395 latus līdzfinansēja Eiropas Reģionālās attīstības fonds, savukārt 30% jeb 1 668 169 lati tika finansēti no valsts budžeta. Līgums ar konsorciju RTS-Heiwoe tika noslēgts par 2 474 028 latiem.