Salīdzinoši niecīgais Latvijas vērtspapīru tirgus jūtamus ieguvumus no biržu darījuma izjutīs, bet, iespējams, tikai pēc pāris gadiem. Biržām apvienojoties, izveidosies transatlantiska birža ar nosaukumu Nasdaq OMX Group, kuras kopējā kapitalizācija būs 7.1 mljrd. USD. Eksperti OMX biržu grupu vērtē kā atraktīvu partneri par spīti tam, ka tā nav tik liela kā citas Eiropas biržas. Tomēr aptaujātie finanšu eksperti atzīst, ka šādu divu lielu kompāniju apvienošanās nenotiek ātri, tāpēc Baltijas valstu investori un uzņēmumi jūtamas pārmaiņas tuvākajā laikā nenovēros.
"No biržu apvienošanās tūlītējs ieguvums nebūs, bet pēc tam būs lielāks tirgus, lielāks investoru loks, kam būs pieeja informācijai. Tomēr tas nebūs ne gada, ne divu gadu jautājums," tā Parex Asset Management vadītājs Roberts Idelsons, piebilstot, ka apvienošanās nenotiek Baltijas valstu tirgus dēļ, bet vairāk Zviedrijas un citu Skandināvijas valstu dēļ. "Baltijas sektors jau šobrīd ir ļoti maza daļa no OMX, bet apvienošanās gadījumā mēs jaunajā struktūrā būsim pavisam nemanāmi," tā Hansabankas vērtspapīru brokeru nodaļas vadītājs Jānis Ogsts, pamatojot, ka ietekme uz Latvijas akciju tirgu būs relatīvi maza. Nākotnē biržas kompānijas parādīsies vairākos lielāko brokeru ekrānos, termināļos un protams, uzmanība būs lielāka, lielākos apjomos tiks investēta nauda, lēsa
R. Idelsons.
Ieguvumi abām pusēm
Speciālisti norāda, ka ieguvēja lomā šajā darījumā ir abas puses, kā arī investori un biržas uzņēmumi. "Tehnoloģiju ziņā abām biržām ir ļoti spēcīga bāze, kas ļaus samazināt izmaksas un palielināt grupas peļņu. Turklāt uz OMX izstrādātās programmatūras bāzes darbojas ne tikai Skandināvijas un Baltijas, bet arī Honkongas un Singapūras biržas, kas varētu nozīmēt, ka Nasdaq ir vēl vienu soli tuvāk pilnīgi globālas biržas izveidei," skaidroja LHV Brokeru nodaļas vadītājs Māris Rambaks.
J. Ogsts atzina, ka šobrīd ir grūti prognozēt sistēmu, pēc kuras funkcionēs jaunā birža darbības apvienošanās gadījumā. "Viens no potenciālajiem scenārijiem varētu būt tāds, ka tiek izveidota kopēja platforma, kas varētu arī nozīmēt to, ka ASV investoriem būs daudz vieglāk piekļūt Baltijas tirgum. Šādā gadījumā varētu būtiski mainīties arī tehniskās sistēmas, kuras šobrīd izmanto Rīgas Birža un Latvijas brokeri," tā viņš. "Ja tiks ieviesta jauna platforma, tad vietējiem brokeriem atkal jātērē nauda jaunas platformas pielāgošanai."
Par to, vai arī tirdzniecība ar ASV kompānijām varētu kļūt Latvijā lētāka, R. Idelsons šaubījās. Tiesa, viņš zināja teikt, ka jau tagad tirgošanās notiek, jo ir atvērti konti ASV, kur darījumu izmaksas ir lētas.
"Ļoti iespējams, ka Nasdaq jauno ieguvumu izmantos kā "tramplīnu" Eiropas, it īpaši tehnoloģiju uzņēmumu aizvilināšanai uz Ņujorku," prognozē SEB Enskilda korporatīvo finanšu speciālists Aleksejs Prokofjevs. Ne tik populārajai OMX biržai ieguvums nenoliedzami ir Nasdaq spēcīgais zīmols, klientu loks un laba servisa līmenis. "Ar šī zīmola palīdzību uz biržu varētu vilināt Skandināvijas uzņēmumus, kas biržā meklē starptautisku atzinību," paredz SEB Enskilda speciālists. "Biržu apvienošanās ir tendence, kas pašlaik pasaulē ir ļoti aktuāla, jo saasinās konkurence biržu starpā. Šis ASV Nasdaq biržai ir veiksmīgs," tā A. Prokofjevs. Viņš domā, ka ar OMX grupas piekrišanu ASV biržai Nasdaq būs izdevies savu darbību izvērst arī Eiropā, kur, salīdzinot ar ASV, tiek saskatīts lielāks potenciāls, jo ASV tirgus ir kļuvis par šauru. M.Rambaks norādīja, ka Nasdaq apvienošanās ar OMX ir nākamais solis, lai nopietnāk konkurētu ar New York Stock Exchange (NYSE), kas nesen apvienojās ar Eiropas Euronext, izveidojot pirmo transatlantisko biržu. "Investori bija rēķinājušies ar šādu darījumu, jo kopš gada sākuma OMX akcijas cena ir piedzīvojusi 43 % kāpumu. Sākotnēji lielākais labuma guvējs būs Nasdaq," skaidro M. Rambaks.
Lūkojas tālāk
Darījuma rezultātā ASV biržas akcionāri saņems ap
72 %, bet otra puse 28 % no jaunizveidotā uzņēmuma. Samaksā par darījumu OMX akcionāri saņems par katru savu akciju 0.502 Nasdaq akcijas un papildus 13.8 USD, šī ir par 19% augstāka OMX akcijas cena biržā, līdz ar to jau piektdien pēc paziņojuma par pārņemšanas darījumu OMX akciju cena pieauga par vairāk nekā 11%. OMX pārvalda biržas Stokholmā, Helsinkos, Kopenhāgenā, Reikjavīkā un Baltijas valstīs. "Nav noslēpums, ka OMX ir "sapircis" visas blakusesošās biržas un, lai turpinātu ekspansiju, ir nepieciešams lielāks kapitāls, nekā tas ir pašreiz uzņēmuma rīcībā," tā SEB Enskilda speciālists. Viņš arī min, ka, iespējams, OMX, lai paplašinātos, lūkojas Austrumeiropas virzienā.
Pagājušā gada beigās ASV birža Nyse pārņēma Euronext, izveidojot pasaulē lielāko biržu. Savukārt Nasdaq iepriekš bija nolūkojis Londonas LSE, kurai izteica piedāvājumu par pārņemšanu 5.3 mljrd. ASV dolāru vērtībā, tomēr saņēma atteikumu.
…Spējgiem lielas iespējas
Visstraujāk jaunās iespējas no ASV un OMX biržu apvienošanās izjutīs uzņēmumi ar lieliem plāniem.
Tā domā Rīgas Fondu biržas valdes priekšsēdētāja Daiga Auziņa-Melalksne: "Investori visā pasaulē vēlas investēt tirgos, kuriem tie var viegli piekļūt, savukārt uzņēmumiem interesē pēc iespējas plašāks institucionālo un privāto investoru loks, augstāka atpazīstamība. Līdzšinējā RFB integrācija OMX grupā jau ir nodrošinājusi šīs iespējas arī Latvijas investoriem un uzņēmumiem."
Mērķē uz investoriem
Tradicionāli uzņēmumi izvēlas iekļaut sava uzņēmuma akcijas biržā, lai piesaistītu kapitālu, jaunus investorus, vienlaikus iegūstot gan lielāku atpazīstamību, uzticību, kā arī vieglāk kļūst noteikt kompānijas akciju tirgus vērtību. Iespējams, pēc pāris gadiem lieli un uzņēmīgi uzņēmēji, iekļaujot akcijas biržā, sajutīs gan aktīvāku interesi, pieprasījumu, kas veicinās gan akciju cenas vērtības straujāku pieaugumu, gan likviditāti. Viens no potenciāliem nākamajiem biržas uzņēmumiem ir Kolonnas nekustamo īpašumu attīstīšanas un ar to saistītais bizness.
Cerība uz attīstību
Grupas Kolonna, kurā ietilpst nekustamo īpašumu un skaistumkopšanas uzņēmumi, valdes priekšsēdētāja Ieva Plaude pauda izbrīnu par to, kāpēc Latvijā, kuras ekonomika strauji un sekmīgi attīstās, atsevišķas jomas atpaliek un viena no tām ir uzņēmumu investīciju piesaiste caur biržu. "Tas saistīts ar to, ka ekonomikas materiālas izmaiņas ir relatīvi viegli panākamas, bet izmaiņas cilvēku domāšanā, uzskatos, kas veidojušās gadu simtiem, ir daudz lēnākas," tā viņa. Pēc I. Plaudes domām, fakts, ka Baltijas biržas savā attīstībā atpaliek no ekonomikas, nav normāls, "tāpēc ļoti ceru, ka apvienošanās to (attīstību) varēs veicināt". "Uzņēmumiem vajadzīgi finanšu līdzekļi un jo uzņēmumi paliek caurspīdīgāki, labāk organizēti, jo viņiem vieglāk strādāt ar biržu un izmantot tās priekšrocības, ko dod finanšu piesaiste caur biržu," tā viņa. Db (19.04.2007.) jau vēstīja, ka savulaik Baltic Cosmetic Holding (BCH) bija ambīcijas kotēt akcijas biržā, bet darbība izrādījās tik rentabla un pelnoša, ka BCH akcijas tika nolemts nepiedāvāt biržā. Tomēr I. Plaude paziņoja, ka cerības ieiet biržā tiek liktas uz nekustamo īpašumu attīstīšanu un ar to saistītiem biznesiem. "Ar nekustamo īpašumu nozari saistītajos uzņēmumos pērn sākām veikt lielus ieguldījumus, lai finanšu sistēmu izveidotu pārskatāmu un akcionāriem saprotamu. Esam noteikuši ambiciozus mērķus arī nekustamo īpašumu nozari šā un nākamā gada laikā sakārtot atbilstoši šīm prasībām. Pievienojot nekustamo īpašumu portfeli 80 milj.eiro vērtībā, konsolidēto kompāniju plānojam kotēt biržā," iepriekš pastāstīja I. Plaude.
Interese no ASV
Rīgas biržā viens no lielākajiem pēc kapitalizācijas uzņēmumiem Latvijas kuģniecība (LK), kuras pārstāve Marita Ozoliņa-Tumanov-ska pieļāva, ka LK darbības virzienu dēļ par kompāniju intereses palielināšanās no investoru puses ir ļoti iespējama, vienlaikus biržu apvienošanos vērtē ļoti pozitīvi. "Viens no biržā kotētu uzņēmumu pamatmērķiem ir maksimāli efektīva investoru piesaiste. Būtiska LK flotes daļa tiek nodarbināta tieši pārvadājumos ASV, tādējādi šim tirgum mēs varētu būt pievilcīgi. To, ka LK ir kompānija ar spēcīgu potenciālu, norāda ne vien veiksmīgie saimnieciskās darbības rezultāti, bet arī apjomīgā flotes atjaunošanas programmas īstenošana," tā viņa.