Pirmdien, 14. aprīlī, Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas parlamentārais sekretārs Māris Krastiņš atklājot Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmu uzsvēra pārrobežu sadarbības nozīmīgumu, Db.lv informēja Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītāja vietniece Ilze Dišlere.
„Kā efektīvākais līdzeklis pierobežas reģionu problēmu risināšanai, kas vērsts uz robežas klātbūtnes radīto šķēršļu novēršanu un mazināšanu, ir pārrobežu sadarbība. Latvijas un Lietuvas pārrobežu sadarbība ir atzīta par vienu no valdības prioritātēm Nacionālā attīstības plānā,” uzsvēra M.Krastiņš.
Latvijas un Lietuvas tuvais ģeogrāfiskais izvietojums nozīmē kaimiņvalstīm darboties kopīgās interesēs, lai ne tikai risinātu pierobežas problēmas, bet arī, lai izmantotu priekšrocības, ko sniedz teritoriju tuvums.
Efektīvas pārrobežu sadarbības ietvaros Latvijas un Lietuvas sadarbības teritorijās nepieciešams attīstīt ekonomiskās aktivitātes, veicināt konkurētspēju un ekonomisko izaugsmi.
Eiropas Komisijas Reģionālās politikas ģenerāldirektorāta direktors Hosē Palma Andres (Jose Palma Andres) atklājot programmu uzsvēra, ka veiksmīga Latvijas – Lietuvas starpvalstu pārrobežu sadarbības komisijas darbība mijiedarbībā ar efektīvu programmas ieviešanu veidos pamatu dažāda līmeņa pārrobežu sadarbības saikņu veidošanai pierobežas teritorijā.
„Programma uzlabos kaimiņattiecības starp Latvijas un Lietuvas pārrobežas reģioniem, kā arī sekmēs šo reģionu sociālekonomisko attīstību, veidojot pamatu arī plašāka mēroga sadarbībai nākotnē,” norādīja H.P.Andres.
Programmas mērķis ir veicināt ilgtspējīgu un vienlīdzīgu sociālekonomisko attīstību pierobežas reģionos, lai sekmētu to konkurētspēju ekonomikas un uzņēmējdarbības attīstīšanai, kā arī veidot pievilcīgu vidi tūrismam un dzīvošanai.
Programmā ir trīs prioritātes: Sociālekonomiskās attīstības un konkurētspējas veicināšana reģionā, pievilcīgas vides dzīvošanai izveidošana un ilgtspējīgas sabiedrības attīstība, kā arī atbalsts programmas ieviešanai. Programma tiek ieviesta, izmantojot atklātus projektu konkursus.
Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmai var pieteikties pašvaldības un to izveidotās iestādes, valsts iestādes kā nozaru ministrijas, centrālās valsts pārvaldes iestādes un to padotībā esošās iestādes, kā arī nevalstiskās organizācijas.
Programmas budžets ir vairāk nekā 75 miljoni EUR, no kuriem aptuveni 63 miljoni EUR ir ES finansējums no Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF), un 11 miljonu EUR ir dalībvalstu valsts finansējums.
Aptuveni 50 procenti no ERAF budžeta tiks piešķirts prioritātei - sociālekonomiskās attīstības un konkurētspējas veicināšanai reģionā, 44% tiks piešķirti otrajai prioritātei - pievilcīgas vides dzīvošanai izveidošana un ilgtspējīgas sabiedrības attīstība, bet 6%tiks piešķirti trešajai prioritātei - tehniskā palīdzība.