Pasaules Ekonomikas Forums Davosā beidzies ar aicinājumu mainīt pasaules ekonomikas sistēmu, taču konkrētas atbildes kā risināt krīzi netika rastas, vēsta BBC.
Pagājušo nedēļu vairāk nekā 2000 pasaules biznesa un politikas līderi Šveices kūrorta pilsētā Davosā piecas dienas diskutēja par globālo ekonomikas krīzi, kuru daži nu jau dēvē par «kapitālisma krīzi». Tomēr lielākā daļa diskusiju vēstīja par krīzes niansēm, ne risinājumiem.
Foruma oficiālā tēma šogad bija «Veidojot pēckrīzes pasauli», taču foruma norise apliecinājusi, ka šai tēmai pasaules līderi vēl nav gatavi. Debates, kurās vairāk ticis runāts par krīzes apmēriem un veidiem kā no tās izkļūt, pierādījušas, ka uzņēmēju un politiķu vidū valda nedrošība un minējumi. Turklāt neviens no foruma dalībniekiem nemēģināja atspēkot prognozi, ka globālā ekonomika virzās uz dziļu un ilgstošu recesiju.
«Ja jūs ticat, ka pasaules ekonomika sasniegs pagrieziena punktu šī gada beigās, vai nākamā gada sākumā, es jums teikšu, ka mēs šo punktu vēl neredzam, mēs pat nezinām, kur tas atrodas,» teicis kāds no foruma dalībniekiem. Cits dalībnieks turpinot tēmu bildis, ka pasaule «nezina, ko darīt, tā zina tikai, ka kaut kas ir jādara un ātri».
Savukārt profesors Klauss Švabs (Klaus Schwab) paudis viedokli, ka nu ir pienācis perfekti atbilstošs brīdis, lai bankas pašas izstrādātu banku sektora regulēšanas sistēmu, nevis gaidītu, kad to izdarīs valdības.
«Bankām mēs esam tērējuši miljardus, tajā pašā laikā zinot, ka tikai maza daļa no šīs naudas spētu glābt visus pasaules [nabadzīgos, apdraudētos] bērnus,» teicis Dienvidāfrikas arhibīskaps Desmonds Tutu. Analītiķi norāda, ka ne visi, kam būtu jādzird arhibīskapa teiktais, bija ieradušies uz forumu. Wall Street lielāko banku vadītāji pēdējā brīdī bija atsaukuši savu ierašanos forumā un vērojuši tā norisi no savu biroju krēsliem.
Tomēr ne D. Tutu ne citu aktīvistu aicinājumi, kuri vērsti uz kapitālisma vērtību pārskatīšanu, lielu atbalstu neguva. Viens no retajiem ekonomistiem, kas precīzi prognozēja krīzes iestāšanos, Nuriels Rubins (Nouriel Roubin), pārfrāzējot Čerčila pausto par demokrātiju, teica: «Kapitālisms ir sliktākā iespējamā sistēma, izņemot tās, kas izmēģinātas līdz tam». Arī citi atzinuši - neraugoties uz nenoliedzamo, ka kapitālistiskā sistēma ir iedragāta, tā tomēr nav nelabojami sagrauta.
Ikgadējais Davosas forums esot arī lieliski piemērota vieta, lai novērtētu izmaiņas ģeopolitiskajā situācijā. Šeit ļoti uzskatāmi varēja vērot strauji augošo ekonomiku, piemēram, Indijas spēka pieaugšanu.
Turklāt tā neesot bijusi nejaušība, ka galveno foruma pirmās dienas runo turēšana tika uzticēta Ķīnas un Krievijas premjerministriem.