Elektroniskās aproces nevar tikt piemērotas smagos noziegumos apsūdzētām personām. Elektronisko aproču uzdevums ir mērķtiecīgi strādāt ar tām riska grupām, kuru atkārtota iespējamā sodāmība ir prognozējama vai - ir neliela.
Analizējot ierosinājumu likumpārkāpējiem ieviest elektroniskās aproces, lai tādējādi aizsargātu sabiedrību no gadījumiem, kad šīs personas, iespējams, atkārtoti veic noziegumu, AS G4S Latvia norāda, ka pasaulē elektroniskais monitorings jeb uzraudzība tiek izmantota, galvenokārt, kā preventīvās programmas sastāvdaļa.
„Šobrīd sabiedrībā vērojams virspusējs viedoklis, kādiem mērķiem šāds aproču mehānisms ir paredzēts, un daudzi šīs sistēmas ieviešanu saprot kā brīdinājuma signālu par agrāk sodītu noziedznieku. Jāatzīst, ka elektroniskajām aprocēm ir citi uzdevumi, un jaunus upurus no agrāk sodītiem likumpārkāpējiem tās diemžēl nepasargās. Elektroniskais monitorings ir risinājums gadījumos, ja cietumu pārslodzes dēļ nav iespējams piemērot cietumsodu vieglo un vidējo pārkāpumu gadījumos. Tāpat elektroniskā uzraudzība ir attiecināma uz jauniešiem pirmstermiņa atbrīvošanas gadījumos, vai arī tā var tikt izmantota kombinācijā ar kādu citu soda izciešanas metodi.
Tai pat laikā, protams, pozitīvi vērtējama uzsāktā diskusija par šo aktualitāti, tomēr šī jautājuma kontekstā iezīmējas nopietna problēma: šobrīd nav zināms, kas elektronisko aproču sistēmas ieviešanā varētu uzņemties šo noziedznieku uzraudzību, apsekošanu, atbildīgo amatpersonu apmācību, utml., kā arī nav skaidra koncepcija, kuros gadījumos elektroniskās aproces varētu tikt piemērotas,” uzsver Elita Daniela, AS G4S Latvia valdes locekle
Elektroniskās aproces ir preventīvs mehānisms, un tas ir paredzēts izmantošanai uz noteiktu periodu (parasti 1 – 1.5 gadi), pretēji viedoklim, ka aproces tiek uzstādītas uz atlikušo dzīves laiku.
Elektroniskās aproces mērķis ir preventīvi novērst jeb palīdzēt atbrīvoties no kaitīgiem, huligāniskiem ieradumiem kā, piemēram, kaušanās, demolēšana, sīkās zādzības, u.tml. Laikā, kamēr darbojas elektroniskās aproces mehānisms, cilvēki visbiežāk zaudē vai pārtrauc kontaktus ar nelabvēlīgo draugu kompāniju un domubiedriem, ar laiku sākot meklēt jaunas, mērķtiecīgākas nodarbes. Līdz ar to viena no mērķauditorijām šī soda veida piemērošanai ir tieši pusaudži, kuri vēl nav zuduši sabiedrībai. Tādā gadījumā, atrašanās mājās pēc soda izciešanas, nēsājot aproci, pasargā pusaudzi no atkārtotām tikšanās reizēm ar veco kompāniju.”
Šo viedokli raksturo arī Group 4 Securicor (G4S) veiktais pētījums starptautiskā mērogā, kura mērķis bija identificēt un pētīt faktorus, kas saistīti un liecina par labu elektroniskajam monitoringam. Pētījuma rezultāti liecina, ka augsts atkārtotu likumpārkāpumu skaits vērojams tieši pusaudžu vidū – 70% gadījumu noteiktie ierobežojumi soda izciešanas laikā tiek pārkāpti pirmajos divos mēnešos. Pētījumā tika secināts, ka elektroniskā uzraudzības sistēma ir rezultatīva gadījumos, kad likumpārkāpējam ir bailes tikt pakļautam stingrai uzraudzībai; kad nepieciešams ģimenes un draugu atbalsts; elektroniskais monitorings disciplinē nepārkāpt likumu. 82% likumpārkāpēju piekrīt apgalvojumam, ka, būdami pakļauti elektroniskai uzraudzībai, viņi ir pārstājuši izdarīt pārkāpumus.
Tai pat laikā īpaši izvērtējama būtu situācija aproču metodi piemērot smagiem un sociāli bīstamiem noziedzniekiem, kuri ignorē jebkurus likumus, jo elektroniskās aproces mehānisms neatrisina šo likumpārkāpēju recidīva iespējamību. Tāpēc smagi un sociāli bīstami likumpārkāpēji nebūtu iekļaujami šāda veida programmās.
Situāciju Latvijā komentē E. Daniela: „Manuprāt, šobrīd Latvijas lielākā kļūda ir koncentrēšanās uz sekām, nevis prevenciju. Publiskā un privātā sektora uzdevums ir nodrošināt veidu, kas atturētu turpināt veikt likuma pārkāpumus. Ja runājam par jauniešu segmentu, tad, manuprāt, elektroniskās aproces būtu kā papildus iekšējā motivācija, kas neļautu pakļauties jauniešiem rakturīgajam bara instinktam. Protams, ar pasākumu kompleksu un precīzi izstrādātu metodi, elektroniskās aproces ļauj izrauties no nelabvēlīgas vides un nokļūt citā sociālajā slānī.”
Group 4 Securicor (G4S) nodrošina 36 000 likumpārkāpēju pārraudzību, un ir lielākais un pieredzes bagātākais servisa sniedzējs pasaulē. Šobrīd kompānija nodrošina elektroniskā monitoringa programmu Lielbritānijā, ASV, Izraēlā, Austrijā, Nīderlandē, Jaunzēlandē, u.c. Elektroniskā monitoringa ietvaros tiek nodrošināti vairāki programmu veidi - elektroniskā uzraudzība, balss pārbaude un izsekošana caur satelītu.
AS G4S Latvia drošības risinājumu kompānija Latvijā, nodarbinot vairāk kā 1500 darbinieku. G4S Latvia ir arī pasaulē lielākās drošības risinājumu kompānijas Group 4 Seruricor grupas uzņēmums Latvijā. Šobrīd Group 4 Seruricor darbojas vairāk nekā 110 valstīs, nodarbināto skaitam pārsniedzot 530 000 cilvēku.
AS G4S Latvia sniedz drošības pakalpojumus vairāk nekā 15 000 fiziskām un juridiskām personām Latvijā, t.sk., dažādu nozaru vadošajiem uzņēmumiem, kā arī klientiem valsts sektorā, izstrādājot individuālos drošības risinājumus un nodrošinot tehniskās un fiziskās apsardzes, kā arī montāžas un inkasācijas pakalpojumus. AS G4S Latvia ir viens no retajiem uzņēmumiem nozarē, kas saņēmis Industriālo drošības sertifikātu, Atzītās aizsardzības organizācijas Atbilstības sertifikātu un Bureau Veritas Quality International sertifikātu par kvalitātes sistēmas atbilstību ISO 9001 standarta prasībām.