Apsardzes biznesā, tāpat kā jebkurā nozarē, kas sniedz pakalpojumu, kura cenā lielāko īpatsvaru veido darbaspēka izmaksas, daudzi uzņēmumi darbiniekus nodarbina nelegāli, norāda drošības risinājumu kompānijas AS G4S Latvia valdes priekšsēdētājs Edgars Zālītis.
Precīzi pateikt, cik uzņēmumu strādā «pelēkajā» sektorā, nav iespējams, bet tādu ir daudz, uzskata Zālītis. «Tas ir ne tikai apsardzes biznesā, tas notiek arī namu apsaimniekošanā, pārvadājumos un daudzās citās nozarēs. Šajās nozarēs ir liela vēlme kaut ko optimizēt uz nodokļu rēķina,» sacīja Zālītis.
Viņš skaidroja, ka «pelēkajā ekonomikā» strādājošo apsardzes firmu pakalpojumi ir lētāki. «Uz nenomaksāto nodokļu rēķina var ļoti būtiski samazināt cenu. Piemērs, ja valstī ir noteikta minimālā alga un tai pat laikā tās rīkotajos konkursos uzvar pretendents ar cenu, kas ir zemāka par minimālo algu, tad kaut kas nav kārtībā. Tādēļ piedāvātā cena šādos konkursos nevar būt noteicošais,» piebilda Zālītis.
Jautāts, vai G4S Latvia negodīgas konkurences rezultātā nav zuduši klienti, Zālītis atbildēja, ka tas ir atkarīgs no katra klienta morāles un ētikas normām.
«Ir bijuši arī tādi gadījumi, kad mūsu klienti izvēlas apsardzes firmu, kas nemaksā visus nodokļus. Tomēr ir bijuši arī pretēji gadījumi, kad klienti ir nākuši pie mums. Kopējais klientu skaits pagājušā gada laikā praktiski nav mainījies. Ja «pelēkajā zonā» aizietu pilnīgi visi klienti, tad valsts nesaņemtu vispār nekādus nodokļus. Pie mums vēl ir ļoti padomiska attieksme pret nodokļu nemaksāšanu, un valstī trūkst iedarbīgu mehānismu, lai šādu situāciju novērstu,» uzskata Zālītis.
Jautāts, kā G4S Latvia var konkurēt ar uzņēmumiem, kas nestrādā caurspīdīgi, Zālītis atbildēja, ka katrs piedāvā to cenu, kas viņam ir izdevīga, un tas nav dempings klasiskajā izpratnē.
«Ir jārunā par pakalpojuma kvalitāti, par uzņēmuma prognozējamību. G4S ir publiska kompānija, tai ir pārskatāma menedžmenta struktūra un viss pārējais. Otrkārt, starp klientiem ir daudz kompāniju, kuras ir definējušas - mēs vērtējam ētiku, mums ir nozīmīgi, lai mūsu sadarbības partneri un pakalpojumu sniedzēji būtu tā saucamajā «baltajā sarakstā». Šādu pieeju gan neredzam valsts sektorā vai tam piederošajās kompānijās. Piemēram, skandināvu kompānijām tas ir svarīgi. Savukārt Krievijas kompānijām tas nav svarīgi,» piebilda Zālītis.
Jau ziņots, ka Finanšu ministrijas virzītā iecere ieviest uzņēmumu «balto sarakstu» godīgajiem uzņēmumiem nedos nekādus būtiskus ieguvumus, bet uzņēmumus, kas nodokļu nomaksu neveic godprātīgi, tas noteikti nemotivēs pāriet legālā biznesa pusē, iepriekš sacīja Zālītis.
«Proti, Latvijā pakalpojumu biznesa nozarēs, kurām raksturīgs liels nodarbināto personu skaits, aktuālākā problēma ir nodokļu nomaksa par strādājošajiem, jo tieši sociālās nomaksas par darbiniekiem veido būtiskāko slogu,» sacīja Zālītis.
Pēc viņa domām, ņemot vērā augsto ēnu ekonomikas un nelegālās nodarbinātības īpatsvaru valstī, tieši šo bija nepieciešams paredzēt kā vienu no būtiskākajiem kritērijiem, lai uzņēmums būtu tiesīgs pretendēt uz vietu «baltajā sarakstā». Respektīvi, visiem «baltā saraksta» dalībniekiem kā obligāts priekšnosacījums būtu precīza jeb caurspīdīga uzņēmuma darbinieku skaita un par tiem nomaksāto sociālo nodokļu norādīšana.
«Diemžēl šī ideja, kas «baltajam sarkstam» patiesi piešķirtu jēgu, nezināmu iemeslu dēļ nav iekļauta kritēriju sarakstā. Līdz ar to patlaban atrašanās šajā sarakstā vairāk ir prestiža jautājums, nevis reāla cīņa ar negodprātīgajiem nodokļu maksātājiem,» sacījis Zālītis.
«Lai no «baltā saraksta» patiesi būtu kāds efekts, rekomendētu īpaši pievērst uzmanību un sakārtot jomu, kas skar uzņēmumu dalību konkursos, paredzot daudz stingrākas prasības un lielākas priekšrocības legāli strādājošajiem uzņēmumiem. Tāpat vērtību uzņēmumu «baltajam sarakstam» sniegtu fakts, ka valsts un pašvaldību konkursos drīkstētu piedalīties tikai uzņēmumi no šī saraksta,» sacījis Zālītis.
AS G4S Latvia ir drošības risinājumu kompānija, kas sniedz drošības pakalpojumus vairāk nekā 13 000 fiziskām un juridiskām personām, tostarp dažādu nozaru uzņēmumiem, kā arī klientiem valsts sektorā, izstrādājot individuālus drošības risinājumus un nodrošinot tehniskās un fiziskās apsardzes, kā arī montāžas un inkasācijas pakalpojumus. Uzņēmums ir starp desmit lielākajiem privātajiem darba devējiem Latvijā.
Uzņēmums ietilpst drošības risinājumu kompānijas G4S plc grupā. Patlaban G4S plc darbojas vairāk nekā 120 valstīs, nodarbināto skaitam pārsniedzot 625 000 cilvēku.
G4S Latvia apgrozījums 2010.gadā bija 10,57 miljoni latu, bet 2009.gadā - 12,51 miljons latu. Uzņēmuma peļņa 2010.gadā bija 308 224 lati, bet 2009.gadā G4S Latvia nopelnīja 1,51 miljonu latu.
G4S Latvia konsolidētais apgrozījums 2010.gadā bija 14,89 miljoni latu, bet 2009.gadā konsolidētais apgrozījums bija 16,34 miljoni latu. Uzņēmuma konsolidētā peļņa 2010.gadā bija 748 717 lati, bet 2009.gadā G4S Latvia konsolidētā peļņa bija 1,01 miljons latu.