No lielāko ārvalstu mediju tiešsaistes publikācijām, kas 2013. gada pirmajos sešos mēnešos pieminējušas Latviju, 79% bijušas ar pozitīvu ievirzi. Ārzemju portāli lielākoties Latviju pieminējuši saistībā ar valsts ekonomiku, liecina Latvijas Institūta veiktā monitoringa dati.
Kopumā lielāko ārzemju mediju tiešsaistes versijās raksti par Latviju parādījušies 2334 reizes - 1845 gadījumos tie Latviju atspoguļojuši pozitīvā gaismā.
Salīdzinājumā ar tādu pašu laika posmu pērn kopējo publikāciju skaits samazinājies par 21%, tomēr pieaugusi pozitīvo ziņu attiecība. Pagājušā gada pirmajos sešos mēnešos tā bija 73,4%.
Pērn pirmajā pusgadā pats galvenais temats, kas popularitātē pārspēja pārējos, bija iekšpolitika, proti, referendums par krievu valodu kā otro valsts valodu. Taču šogad visvairāk Latvija pieminēta rakstos par ekonomiku. Tie kopumā veidojuši gandrīz pusi jeb 42% no valsts publicitātes ārzemēs. Pozitīvi Latvija vērtēta 84% no tiem.
«Ārzemju mediju interesi par Latvijas ekonomiku gada sākumā saglabājusi gaidāmā eiro ieviešana un cīņa par vienlīdzīgiem tiešmaksājumiem Latvijas lauksaimniekiem. Protams, vēl arvien redzam daudz rakstus arī par ekonomikas atveseļošanos, tomēr tie pamazām zaudē savu aktualitāti,» stāsta Latvijas Institūta direktore Karina Pētersone.
Otrs populārākais temats aiz ekonomikas bijuši sabiedrības jautājumi, veidojot 15% no visiem rakstiem. Tajos Latvija vērtēta visnotaļ negatīvi - tikai 57% publikāciju bijušas ar pozitīvu ievirzi. Negatīvajos rakstos skartās tēmas galvenokārt bija pirms pašvaldību vēlēšanām aktualizētās nepilsoņu tiesības, iespējamie plāni par Uzvaras pieminekļa nojaukšanu, 16. marta pasākumi Rīgā un sabiedrības neapmierinātība ar gaidāmo eiro ieviešanu.
Visvairāk aprakstītie temati bez Latvijas ekonomikas un sabiedrības bijuši ārpolitikas jautājumi ar 12% īpatsvaru. Sports un iekšpolitika atspoguļoti attiecīgi 10% un 9% gadījumu, savukārt Latvijas kultūra pieminēta 7% publikāciju.
Citi temati - tūrisms, vide, attiecības ar Krieviju - skāruši kopumā 4% no ārvalstu mediju ziņām par Latviju.
Visvairāk ziņu (490) radījuši Krievijas mediji. Tajās Latvija pozitīvi pieminēta 59,7% gadījumu. Krievijai seko ASV ar kopējo publikāciju skaitu (348). No tām 85% bijušas pozitīvas. Nedaudz mazāk, 342 rakstus, par Latviju veidojuši Baltijas valstu tiešsaistes mediji - no tiem 85,7% Latvija pieminēta pozitīvā gaismā.
Interesanti, ka vienreiz Latvija pieminēta pat Kubas medijos - turklāt pozitīvi.
Vislabāk, teju 100% gadījumu, Latvija vērtēta rakstos par tās tūrismu un sportu. Tiem seko ārpolitika, kultūra, ekonomika ar attiecīgi 97%, 92%, 84% pozitīvu ziņu īpatsvaru, liecina Latvijas Institūta veiktā monitoringa dati. Vissliktāk ārvalstu medijos Latvija vērtēta jautājumos, kas skar attiecības ar Krieviju - 62% no tām bijušas ar negatīvu vērtējumu Latvijai, taču no kopējā ziņu apjoma tās veidojušas tikai 2%.
Latvijas Institūts norāda, ka pilnībā izmērīt to, cik reizes un kur pieminēts Latvijas vārds visās pasaules valodās, ir neiespējami, tāpēc, izmantojot meklēšanas mehānismus, Latvijas Institūts koncentrējas uz lielākajiem pasaules medijiem pasaules lielākajās valodās. Monitoringā pētītie avoti ir angļu, vācu, zviedru, franču, spāņu, arābu, ķīniešu, indiešu, japāņu, krievu, ukraiņu un citās valodās.