Latvijas lata piesaistes kurss paliks fiksēts - 0.70284 lati par vienu eiro, bet lata - eiro svārstības nevarēs pārsniegt 1 %. Par to pēc pamatsarunu noslēgšanās ar potenciālo aizdevēju - Starptautiskā Valūtas fonda (SVF), Eiropas Komisijas (EK) un Zviedrijas valdības pārstāvjiem, informēja Latvijas Ministru prezidents Ivars Godmanis (Latvijas Pirmā partija/Latvijas ceļš).
Precīza summa, kuru Latvija aizņemsies ekonomikas stabilizēšanai, būs zināma šodien - līdz šim nosauktās iespējamā aizdevuma summas svārstās no 3 mljrd. līdz pat 13 mljrd. eiro. Ekonomikas stabilizācijas programma, kura precīzāk noteiks, kā aizdevums tiks izlietots, Saeimā nonāks šonedēļ. Jau vēstīts, ka I. Godmanis pagājšnedēļ paziņoja, ka gadījumā, ja Saeima ekonomikas stabilizācijas programmu, kuras pieņemšana ir priekšnoteikums aizdevuma saņemšanai, noraidīs, valdība atkāpsies.
Vienojas par principiem
Pirmdien, tiekoties ar SVF, EK un Zviedrijas valdības pārstāvjiem, I. Godmanis un finanšu ministrs Atis Slakteris (Tautas partija) ar viņiem vienojušies par dažiem pamatprincipiem, kas tiks ievēroti, proti, lata piesaistes kursa eiro nemainīšanu, pensiju nesamazināšanu, kā arī to, ka, samazinot 2009. gada valsts budžeta izdevumus, netiks samazināti ES fondu līdzfinansēšanai paredzētie līdzekļi. Tas nozīmē, ka izdevumu samazināšana par aptuveni 600 milj. Ls galvenokārt skars citas izdevumu pozīcijas, proti, sabiedriskajā sektorā nodarbināto algas un valsts pārvaldes iestāžu iepirkumus. Kopumā valsts budžeta izdevumi būtu jāsamazina par 700 milj. Ls, tomēr Finanšu ministrija aplēsusi, ka, palielinot samazināto pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi no pašreizējiem 5 % līdz 9 % un palielinot akcīzes nodokli naftas produktiem, valsts budžeta ieņēmumi no tā dēvētajiem netiešajiem nodokļiem varētu pieaugt par aptuveni 100 milj. Ls, tādēļ izdevumu samazinājums varēs būt nedaudz pieticīgāks.
Saeimā pieņemtais 2009. gada valsts budžeta likums paredz, ka nākamgad iekšzemes kopprodukts (IKP) kritīsies par 1 %, bet tagad valdība prognozē, ka IKP kritums nākamgad sasniegs 5 %. Vidēja termiņa makroekonomiskās attīstības un fiskālās politikas ietvarā 2009.-2011. gadam paustais liecina, ka pirms sarunām ar SVF un EK, valdība 2009. gada budžeta deficītu plānoja segt, veidojot publiskas vērtspapīru emisijas Japānas vai Šveices vietējos tirgos, kā arī veicot papildu eiroobligāciju emisiju vismaz 600 milj. eiro apmērā. Finanšu ministrs A. Slakteris jau iepriekš norādījis, ka drastiska valsts pārvaldes izdevumu samazināšana ir vienīgais veids, kā izvairīties no Latvijas nacionālās valūtās - lata - devalvācijas.
Svarīgi, kā izlietos
Pēc I. Godmaņa teiktā, SVF un EK darbu pie nodoma vēstules par aizdevuma saņemšanas nosacījumiem būs pabeigušas vēl vakarvakarā, bet jau šodien varētu tikt parakstīta vienošanās. Visticamāk, jau šodien valdība lems arī par ekonomikas stabilizācijas programmas pieņemšanu. Turklāt ar izdevumu samazināšanu nāksies rēķināties arī pašvaldībām - šonedēļ ar to vadītājiem tiks lemts par to, kā tas notiks.
"Galvenais, lai situācija valstī šobrīd būtu stabila. Grūti iedomāties, kas notiktu, ja tagad vēl latu sāktu raustīt šurpu un turpu, vienīgais, kas ir skaidrs - ka galvenie cietēji būtu vienkāršie iedzīvotāji, īpaši tie, kam ir kredītsaistības eiro, bet ienākumi - latos," tā, pozitīvi vērtējot valdības panākto vienošanos par lata piesaistes kursa saglabāšanu, Db norādīja a/s Eko investors valdes priekšsēdētājs Viesturs Tamužs.
"Pamatprincipi, par kuriem panākta vienošanās ir loģiski, taču ir jābūt skaidrībai par to, kā īsti aizdevums tiks izmantots un kā tas izvedīs Latvijas ekonomiku no maksātnespējas. Ja ņem kredītu, kurš būs jāatmaksā visiem iedzīvotājiem, ir jābūt biznesa plānam, kā kredītu izmantot," uzsver korporatīvo finanšu kompānijas Laika stars valdes priekšsēdētājs Vadims Jerošenko.V. Tamužs cer, ka starptautiskās finanšu institūcijas neliegs nedz aizdevumu, nedz padomu, kā šo aizdevumu vispareizāk izmantot. "Rodas iespaids, ka mūsu valdībai brīžiem pietrūkst padoma, ko īsti darīt," tā viņš.
Amatpersonu iepriekš paustais liecina, ka aizdevums varētu tikt izmantots gan budžeta deficīta segšanai, gan komercbanku sindicēto kredītu atmaksai, gan kredītu pieejamības nodrošināšanai.
LETA ziņo, ka pēc neoficiālas informācijas tiks lemts par PVN likmes palielināšanu līdz 21% līdzšinējo 18% vietā. Tiek plānots dubultot samazināto PVN likmi - no 5% līdz 10%, turklāt saruktu preču un pakalpojumu apjoms, kam piemēro šo likmi. Paralēli tiek plānota iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmju samazināšana no pašreizējiem 25%. Līdz ES prasībām tiktu palielināts arī akcīzes nodoklis degvielai. Db jau 1. decembrī rakstīja, ka diskusijās PVN pamatlikmes palielināšana tiek minēta kā glābšanas riņķis valsts budžeta sabalansēšanai.