Diametrāli pretēju pensiju stratēģiju dinamika liecina, ka amerikāņi strādās līdz pēdējam, vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Laimīgu amerikāņu sirmgalvju pulki, kas vecumdienas pavada ceļojot, ir izzūdoša parādība, liek domāt ASV darbinieku atalgojuma konsultāciju kompānijas Towers Watson nesens pētījums. Latvijas pensiju sistēmas eksperts DB saka, ka pie mums vērojamā atšķirība ir vien kosmētiska rakstura. Un latviešu pensionāru «pūļu» pazušanu no globālā tūrisma aprites industrija arī visdrīzāk nepamanītu.
Amerikāņu dzīves līmeņa jau notiekošā un nākotnē paredzamā pasliktināšanās ir Baltā nama administrācijas dienas kārtībā visus šos gadus kopš finanšu krīzes. Vainotas ir tikušas iesaldētās algas, zemā darba tirgus izaugsme, aizvien pieaugošā maksa par augstāko izglītību utt. Towers Watson pētījums liecina, ka problēmas ir daudz sistēmiskākas, un lielākais izaicinājums tiem, kas sāk domāt par dzīves līmeņa noturēšanu arī vecumdienās, ir tieši radikālās pārmaiņas pensiju plānos. Proti, neatkarīgi no finanšu krīzes gadiem ASV ir vērojama noturīga tendence iepriekšējām paaudzēm pazīstamos noteikto izmaksu plānus, kad kompānijas saviem pensionāriem garantēja noteikta apjoma ikmēneša izmaksas arī pēc darba mūža beigām, nomainīt ar pensiju noteikto iemaksu plāniem. Proti, šai gadījumā notiek diametrāli pretējais, un garantēta tiek procentuāli zināma iemaksa no darbinieka un kompānijas sociālajiem nodokļiem, kas tiek novirzīta pensijas uzkrājumam.
Pensiju sistēmas eksperts un KPMG Baltics vecākais menedžeris Edgars Voļskis to raksturo kā Latvijā pazīstamo pensiju otro līmeni, kad attiecīgā sociālās apdrošināšanas iemaksas daļa tiek ieguldīta finanšu tirgū. Jāpiebilst gan, ka ieguldīta tā tiek ļoti konservatīvi, kas faktiski nozīmē – valsts parādzīmēs. Attiecīgi arī šāda noguldījuma un nākotnes pensionāra labklājība ir atkarība no parādzīmju peļņas procentiem, kas jau labu laiku ir ārkārtīgi zemi. Tas arī ir galvenais risks kā amerikāņu, tā Latvijas nākotnes pensionāru rocībai.
Tas ir arī skaidrojums ASV kompāniju noturīgajai pārejai no garantēto gala pensiju sistēmas uz tikai garantētajām iemaksām – zemie ienākumi, ko dod pensiju naudas konservatīva ieguldīšana, nesedz nākotnē garantētās izmaksas, un bizness no tādām «kratās vaļā». Daļa sociālās apdrošināšanas iemaksu attiecīgi tiek ieguldīta automātiski un gadu gaitā nes niecīgu peļņu, tomēr vecumdienu labklājība paliek pašu strādājošo ziņā – ne valsts, ne kompānijas to garantēt neņemas.
Visu rakstu Amerikāņu ardievas pensijām lasiet 6. oktobra laikrakstā Dienas Bizness (9.lpp.).