No fiziskās agresijas, ko nodarījis kāds no tuviniekiem, pēdējo divu gadu laikā cietuši 8% iedzīvotāju.
Pretēji vispārpieņemtajiem stereotipiem attiecībā uz vardarbību, par agresijas upuri vienlīdz lielas iespējas ir kļūt kā sievietei, tā arī vīrietim, jo no visiem fiziskās vardarbības upuriem 49% ir vīriešu un 51% sieviešu, secināts Sabiedrības veselības aģentūras 2008.gada pētījumā par alkohola lietošanu saistībā ar traumatismu un vardarbību.
Aģentūras pētījumā norādīts, ka lielāks risks kļūt par vardarbības upuri ir gados jaunākiem cilvēkiem, bet, pieaugot vecumam, iespēja kļūt par vardarbīgas rīcības upuri samazinās. Vardarbīga rīcība ģimenēs biežāk raksturīga apdzīvotās vietās ar augstu teritorijas attīstības indeksu, proti, ekonomiski attīstītās pašvaldībās, taču retāk tā izplatīta trūcīgās pašvaldībās. Šis novērojums skaidrojams ar to, ka ekonomiski attīstītās pašvaldībās izteiktākas ir iedzīvotāju sociālā statusa atšķirības, kas savukārt rada atstumtību un psiholoģisko spriedzi marginālās iedzīvotāju grupās un to ģimenēs. Tādējādi netiešu apstiprinājumu gūst apgalvojums, ka vardarbības ģimenē viens no būtiskākajiem cēloņiem ir psiholoģiskā spriedze, ko rada indivīda vai ģimenes atšķirīgais sociālais statuss attiecībā pret iedzīvotāju vairākumu.
Pētījuma secināts, ka vardarbība ir saistīta ar alkohola lietošanu, jo lielāka iespējamība kļūt par vardarbības upuri ir tiem, kuri pēdējā gada laikā vismaz vienu reizi ir pārmērīgi lietojuši. Ja to iedzīvotāju vidū, kuri alkoholu lietojuši ar mēru vai vispār to nav dzēruši, vardarbības izplatība ir 7% robežās, tad to iedzīvotāju grupā, kuri pēdējā gada laikā vismaz reizi izdzēruši vairāk kā piecas devas vienā iedzeršanas reizē, par fiziskas agresijas upuriem kļuvuši 13%. To, ka alkohola lietošana mudina uz vardarbīgu rīcību, apliecina arī tas, ka pēdējo reizi, kad ģimenē notikusi vardarbīga agresija, 61% gadījumu ticis lietots alkoholu.
Visbiežāk (26% gadījumu) alkoholu bija lietojuši abi – gan vardarbības veicējas, gan arī upuris, bet 21% gadījumu – tikai vardarbības veicējs. Alkohola lietošana ne tikai veicina agresiju, bet arī nereti pamudina kļūt par upuri agresīvai rīcībai, jo 14% gadījumu alkoholu bija lietojis tikai agresijas upuris.
Eksperti norāda, ka alkoholisma izplatību veicina vairāki faktori, kuru novēršana prasa ilgstošu darbu:
1. Alkohola lietošana kā citu sociālekonomisko problēmu risināšanas veids.
2. Alkohola lietošanas tradīcijas – dzeršana kā svētku svinēšanas sastāvdaļa, alkohola pudele kā pateicība par darbu vai palīdzību.
3. Problēma ir alkohola plašā pieejamība, tai skaitā naktīs, neskatoties uz ierobežojumiem tā iegādē. Nepieciešams ievērot esošos likumus un noteikumus: nepārdot alkoholiskos dzērienus pēc 22.00, nepārdot tos jauniešiem līdz 18 gadu vecumam, likvidēt nelegālās tirdzniecības vietas.
4. Jāierobežo alkohola lietošanas izplatība bērnu un jauniešu vidū.
Pētījums veikts pēc Sabiedrības veselības aģentūras pasūtījuma un tā veicēji ir SIA Socioloģisko pētījumu institūts.