Būtisku pārmaiņu apstākļos strādājošā nacionālā aviokompānija airBaltic atsevišķus 2012.gada pārskata dokumentus, piemēram, vadības ziņojumu un auditora ziņojumu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) EDS sistēmā iesniedzis bojatā failā.
airBaltic šos dokumentus atkāroti iesniedzis pēc VID aicinājumu, tomēr dienesta rīcībā nav tādas informācijas, lai varētu izdarīt secinājumus, ka nodokļu maksātāja rīcība, iesniedzot bojātus failus, tādējādi formāli izpildot prasību par pārskatu iesniegšanu, ir bijusi apzināta, Db.lv skaidroja VID Sabiedrisko attiecību daļā.
«Gada pārskatam pievienoto datņu bojājums nav radies Valsts ieņēmumu dienestā (VID). Nodokļu maksātājs gada pārskata iesniegšanai izmanto EDS un pievieno tam sagatavotās datnes ar nestrukturēto informāciju. VID nav iespējams veikt labojumus ar EDS starpniecību iesniegto gada pārskatu pielikumos vai aizstāt tos ar citiem. Saskaņā ar datu apmaiņas kārtību starp VID un Uzņēmumu reģistru (UR) gada pārskati pēc UR pieprasījuma automātiski tiek nodoti Uzņēmumu reģistram precīzi tādi, kādi tie ir iesniegti VID. Tādējādi, veicot no nodokļu maksātāja saņemtās informācijas izpēti, var secināt, ka nodokļu maksātājs ir iesniedzis VID EDS nekorekti sagatavotus failus,» iepriekš uz Db.lv jautājumu par problēmām ar airBaltic iesniegto failu atvēršanu atzina VID. Tikmēr pats airBaltic ignorēja Db.lv lūgumu atsūtīt atveramus (nebojātus) attiecīgos 2012.gada pārskata pielikumus.
VID skaidro, ka, konstatējot no nodokļu maksātāja saņemto failu bojājumus, par to tika informēts Uzņēmumu reģistrs (jo bojātais fails tiek dzēsts no VID Nodokļu informācijas sistēmas), bet nodokļu maksātājam gan e-pasta vēstules veidā, gan papīra formātā tika sagatavota un nosūtīta vēstule ar lūgumu atkārtoti iesniegt gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu par 2012.gadu (tas ir izdarīts 2013.gada 3.jūlijā, faili ir korekti un, vēršoties Uzņēmumu reģistrā, var iepazīties ar minēto dokumentu).
Vienlaikus VID atzina, ka arī citos gadījumos, ja tiek konstatēts, ka VID EDS iesniegtā gada pārskata pielikumus nav iespējams atvērt, VID sazinās ar attiecīgo nodokļu maksātāju, informē par radušos situāciju un lūdz iesniegt gada pārskatu atkārtoti. VID darba vajadzībām nav nepieciešamības un netiek apkopota statistika par gadījumu skaitu, kad ir iesniegti bojāti gada pārskatu faili.
2012.gadā airBaltic strādāja ar 22 miljonu latu zaudējumiem, kas līdz 129 miljoniem latu palielināja negatīvā pašu kapitāla apjomu. Auditoru ziņojums ir bez iebildēm, bet ir vien apstākļu akcentējums, ka airBaltic zaudējumu apjoms, kā arī tas, ka kompānijas īstermiņa saistības pārsniedz tās īstermiņa aktīvus par 56,11 miljoniem latu norāda uz to, ka pastāv būtiska nenoteiktība, kas var radīt nozīmgas šaubas par sabiedrības spēju turpināt darbību.
Tikmēr vadības ziņojumā norādīts, ka uzņēmuma valde ir pārliecināta, ka sabiedrība turpinās veiksmīgi īstenot tās apstiprināto biznesa plānu 2012-2016.gadam, kas paredz, ka šajā laika periodā sabiedrība kļūs finansiāli patstāvīga un 2014.gadā sabalansēs ieņemumus ar izdevumiem un, ka nepieciešamības gadījumā tiks saņemta atbilstoša palīdzība no akcionāriem. Vēl airBaltic vadība, norādot, ka uzņēmums ir iesaistīts vairākos tiesas procesos, atzīst: airBaltic vadība negarantē katra tiesas procesa veiksmīgu iznākumu, tāpēc ir veikti vairāki pasākumi, lai nodrošinātu, ka uzņēmuma aktīvi un operatīvā darbība netiek pakļauti riskam iespējami negatīva tiesas lēmuma rezultātā.