Pēdējā laikā ap Latvijas vārdu virmo pozitīvas vibrācijas, un Zviedrijas uzņēmēji atkal sākuši interesēties par biznesa iespējām Latvijā, intervijā laikrakstam Latvijas Avīze saka Zviedrijas vēstnieks Latvijā Matss Stafansons.
Runājot par apgalvojumiem, ka noteiktas Zviedrijas bankas guvušas sekmes uz Latvijas iedzīvotāju rēķina, vēstnieks stāsta: «Piekrītu, var diskutēt par zviedru banku aizdevumu izsniegšanas politiku no 2004. līdz 2007. gadam, bet uzskatu, ka pēc krīzes tās rīkojās atbildīgi, paziņojot, ka neatstās Latviju, un valdība palīdzēja tām sabalansēt kredītportfeļus, lai novērstu bankrota risku. Tas bija spēcīgs stabilizējošs faktors, jo sevišķi Igaunijā, kur nemaz neradās bažas, ka Igaunijas valsts varētu bankrotēt. Bet Latvijā, kur 50 procenti banku nebija zviedru bankas, situācija nebija tik laba. Parex banka bija otra stiprākā banka Latvijā, un tā tika izveidota kā Latvijas banka. Tās darbība labajos laikos bija sekmīga; bet, kad nāca sliktie gadi, noguldītāji bija panikā un masveidā steidza izņemt naudu. Neviena banka šādā situācijā nevar pastāvēt, un Parex nonāca tuvu bankrotam. Latvijas valdība to nevarēja pieļaut – valsts ekonomikai tas būtu liels trieciens. Tās glābšana, protams, maksāja dārgi, bet bija nepieciešama. Un tieši šā iemesla dēļ Latvija bija vienīgā Baltijas valsts, kurai bija nepieciešams Starptautiskā valūtas fonda aizņēmums.»
«Zviedrijas valdība nepieļautu, ka kāda zviedru banka bankrotētu vai aizietu no Baltijas. Tā ka visa šī diskusija par zviedru bankām, manuprāt, ievirzījusies nepareizās sliedēs. Jautājums, kas būtu jāuzdod, ir: kā Latvijas iepriekšējās Saeimas un valdības pieļāva tādas finanšu sistēmas pastāvēšanu, kas tieši iedrošināja spekulācijas? Vajadzēja būt vairāk regulējošo pasākumu, bija jāuzliek nodokļi par spekulatīviem ienākumiem, kādi ir citur,» viņš piebilst.
«Svarīgi, lai valstī būtu stabila politiskā sistēma, lai uzņēmējdarbības vide būtu maksimāli brīva no birokrātijas, no korupcijas, – tad valstī ienāks vairāk ārvalstu investīciju. Un tieši šajā jomā Latvijai būtu jāpacenšas vairāk. Latvija nekādā ziņā nav «sliktākais skolēns klasē», raugoties uz ES kopumā, bet situācija varētu būt labāka. Manuprāt, Latvija šajā ziņā varētu raudzīties uz Igaunijas piemēru. Igauņi daudz sekmīgāk ir izskauduši korupciju nekā dažas vecās ES dalībvalstis. Ceru, ka arī Latvija pēc dažiem gadiem spēs pievienoties eirozonai un potenciālajiem ieguldītājiem tas būs labs signāls. Bet šajā ziņā ir arī pozitīvi signāli. Zviedrijas Tirdzniecības padome Rīgā no Zviedrijas saņemot arvien vairāk ieinteresētu uzņēmēju pieprasījumu veikt tirgus izpēti. Pirms diviem gadiem par Latviju intereses nebija, jo ar to galvenokārt saistījās jēdzieni «sabrukums», «bankrots», «finanšu problēmas»... Tagad virsraksti ārvalstu presē vēsta – «Latvija atveseļojas», «Latvija iziet no krīzes», un ap Latvijas vārdu virmo pozitīvas vibrācijas. Bet zinu arī, ka iedzīvotāju aizplūšana un zemā dzimstība šobrīd ir liela Latvijas problēma,» stāstījis Stafansons.