Biedrība Zemnieku saeima iebilst pret finanšu ministra Andra Vilka pausto par IIN samazināšanas apturēšanu.
Zemnieku saeima uzskata, ka ministra rīcība rada nestabilitāti un nākotnes neprognozējamību. «Nedrīkst pieļaut IIN samazināšanas apturēšanu, jo tas skar ikvienu Latvijas iedzīvotāju. Pēc Zemkopības ministrijas datiem, no visiem nodokļu maksātājiem, kas nodarbojas ar lauksaimniecības produkcijas ražošanu, aptuveni 75% maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli. Nodokļu politika ir viens no veidiem, kā palīdzēt saglabāt Latvijas lauku teritoriju apdzīvotību un neizbraukšanu ārpus valsts. Valdībai ir jāparedz citi varianti, kā mazināt nevienlīdzību iedzīvotāju vidū, jo ar IIN samazināšanu ir rēķinājušies gan investori, gan Latvijas lauksaimnieki un citu nozaru uzņēmēji,» pauž Zemnieku saeimas vadība. Jau ziņots, ka finanšu ministrs Andris Vilks publiski paudis viedokli, ka IIN samazināšana varētu netikt īstenota atbilstoši Nodokļu politikas stratēģijā 2011-2014. gadam ietvertajam un likumā Par iedzīvotāju ienākuma nodokli nostiprinātajam grafikam, kas paredzētu pakāpeniski samazināt IIN likmi – no 2013.gada 1.janvāra no 25% uz 24%, 2014.gadā uz 22%, bet 2015.gadā uz 20%.
Zemnieku saeima atgādina, ka Ministru prezidents Valdis Dombrovskis intervijā LNT rīta raidījumam 900 sekundes minēja, ka starptautiskie eksperti no Eiropas Komisijas, Pasaules bankas un Starptautiskā Valūtas fonda vienprātīgi aicina uzsvaru darbaspēka nodokļu samazināšanā likt uz neapliekamā minimuma palielināšanu un atvieglojumiem par apgādībā esošajiem, nevis IIN likmes straujāku samazināšanu. Biedrība vēlas rast atbildi, kurām iedzīvotāju grupām tiks paaugstināts ar nodokli neapliekamais minimums un - vai šajās grupās ietilps arī pensionāri un daudzbērnu ģimenes.
Zemnieku saeima arī atgādina, ka 2011.gada 7.septembrī finanšu ministrs Andris Vilks un valdības sadarbības partneri: sociālais partneris Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK), Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK), Zemnieku saeima un Latvijas Komercbanku asociācija (LKA) parakstīja kopīgi izstrādāto dokumentu Nodokļu politikas stratēģija 2011.-2014.gadam, kurā par IIN minēts, ka iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieņēmumi 2013. – 2014. gadam jāsaglabā 2012. gada plāna apmērā. Ja minētais ieņēmumu apjoms tiek pārsniegts, tad nākošajā gadā proporcionāli jāsamazina iedzīvotāju ienākuma nodokļa slogu, prioritāri samazinot nodokļa slogu iedzīvotājiem ar zemiem ieņēmumiem.