Pieaug deficīts pēc fiziskā zelta un vairāki ražotāji un piegādātāji vairs nevar nodrošināt esošo pieprasījumu. To ietekmējusi pasaules finanšu krīze, jo cilvēki arvien biežāk izvēlas ieguldīt mazāk riskantos investīciju instrumentos.
Koncerna četrās valstīs pārdošanas apjoms bija 177 kg tīrā zelta. Šī gada jūlijā tika pārdoti 83 kg, augustā – 116 kg. Salīdzinājumā ar 2007. gada 3. ceturksni zelta pārdošanas pieaugums ir 15%.
Oktobra sākumā tirdzniecības apjomi strauji palielinājās un 8 dienu laikā tika pārdots ap 149.6 kg zelta. Lielākais pārdošanas apjomu kāpums bija vērojams Zviedrijā un Somijā, savukārt Latvijā un Igaunijā tas ir palielinājies pēdējo dienu laikā. No 7. oktobra pārdošanas apjomi ir vienādi - 35 kg dienā visās četrās valstīs.
„Šobrīd var droši apgalvot, ka fiziskais zelts kā investīciju instruments aizvien vairāk un vairāk palielina savu nozīmi, un tik lielu investoru interesi un aktivitāti ietekmē pēdējā laika nestabilitāte ekonomikas pasaulē,” skaidro AS TAVID padomes loceklis Melis Atonens (Meelis Atonen).
„Atskatoties vēsturē redzam, ka krīžu laikā biržās nauda pārvēršas par pelniem, savukārt cilvēki, kuri investē zeltā, noteikti vinnē. Turklāt strauji pieaug deficīts fiziskā zelta tirgū. Vairāki ražotāji un piegādātāji nevar nodrošināt esošo pieprasījumu. Laika periodos, kad naudas tirgū un biržās valdīs nomākta atmosfēra, mēs varam paredzēt vēl lielāku kāpumu zelta cenām,” piebilst M. Atonens.
„Šobrīd esam saņēmuši paziņojumu no viena no lielākajiem partneriem Australian Perth Mint, kurā ir teikts, ka zelta monētu piegāde aizkavēsies no 3 līdz 4 nedēļām lielā pieprasījuma dēļ. Līdzīga veida problēmas ir ar visiem ražotājiem, pat vēsturisko monētu cenu pieaugums ir bijis nozīmīgs. Ņemot vērā iepriekšminēto, mēs diemžēl nevaram piedāvāt visus produktus no mūsu piedāvāta klāsta saraksta, bet droši varam apgalvot, ka uz doto brīdi investīciju zelta daudzums uzņēmumā ir pietiekams. Šīs situācijas iemesls ir vienkāršs – investīcijas zeltā ir drošas un stabilas, un līdz ar to neviens krīzes laikā nevēlas pārdot viņa īpašumā esošo fizisko zeltu un paļauties uz riskantākiem un nedrošākiem investīciju instrumentiem,” tā M. Atonens.