Šaubas par pasaules ekonomikas ilgtspējīgu veselību ietekmējušas arī dārgmetālu cenas. Šajā frontē flagmanis bez šaubām ir zelts, kurš vēsturiski tradicionāli ticis saistīts ar drošo patvērumu. Tas nozīmē, ka teorētiski zelta cenai vajadzētu pieaugt tad, kad neskaidrība par nākotni palielinās, bet samazināties tad, kad valda stabilitāte un ir novērojams vispārējs riska aktīvu cenu pieaugums.
Tiesa gan, šāda saikne ir pajukusi, un zelta cena arvien vairāk uzvedas kā tipisks riska aktīvs. Proti, augot bažām par eirozonas un reģiona finanšu sektora nākotni, zelta cena piedzīvojusi ievērojamu kritumu. Savukārt, parādoties kādām pozitīvām ziņām, vērojams minētā dārgmetāla cenas pieaugums (piemēram, šonedēļ tās bija ziņas, ka Ķīna gatava stimulēt ekonomikas izaugsmi, palielinot investīciju apjomus infrastruktūrā).
Šobrīd ir novērojams - ja investori meklē drošo patvērumu, priekšroka tiek dota ASV dolāram un attīstīto valstu obligācijām. Piemēram, Vācija šobrīd starptautiskajos finanšu tirgos var aizņemties faktiski par velti. Šīs valsts īsāka un vidēja termiņa izdoto obligāciju ienesīgums ir nulle vai tuvu nullei un atsevišķos gadījumos pat negatīvs (tas nozīmē, ka investori ir gatavi piemaksāt par privilēģiju turēt Vācijas obligācijas). Jāteic, ka zelta drošā patvēruma statusam liels trieciens bija tas, ka šī dārgmetāla cena vairāku tirdzniecības sesiju laikā piedzīvoja milzīgas svārstības. Kas tas par drošo patvērumu, ja tā cena var sesijas laikā nosvārstīties (un cenas kritumu jūt sāpīgāk) par, piemēram, 100 ASV dolāriem?
Arī eksperti norāda, ka zelts vairs nav nekāds drošais patvērums. «Dārgmetāla cenas kritums pēdējā laikā tikai apstiprina to, ka zelta tirgus ir tikai viens no daudzajiem spekulatīvajiem preču tirgiem. Zelts pretēji valdošajam viedoklim jau sen pārstājis ieņemt pasaules naudas lomu. Zelts nav pasaules safe haven (drošais patvērums), kur krīzes periodos virzās kapitāls. Visu pēdējo laiku, neskatoties uz parādu krīzes pastiprināšanos eirozonā, zelta cena uzrāda kritumu. Tajā pašā laikā ASV un Vācijas obligāciju cena pieaug. Tieši šie finanšu instrumenti šodien tiek uztverti kā paši drošākie safe haven, lai gan tas izskatās samērā kuriozi, ņemot vērā šo valstu uzkrātos lielos parādus. Bet tā jau ir mūsdienu finanšu sistēmas mehānisma problēma,» esošo situāciju apraksta ABLV Bank galvenais analītiķis Leonīds Aļšanskis.
Katrā ziņā šobrīd vairuma ekspertu sacītais liek domāt, ka īstermiņā zelts joprojām var atrasties zem pārdošanas spiediena. Tomēr pastāv viedoklis, ka vidējā un ilgākā termiņā būs vērojams dzeltenā dārgmetāla cenas kāpums.