Zelta cena ievērojami pieauga pēc ASV Federālo Rezervju sistēmas lēmuma atstāt kvantitatīvās mīkstināšanas programmas apjomus esošajā līmenī.
Dārgmetāla cena decembra piegādēm pakāpās par vairāk nekā 4%, sasniedzot 1365 dolārus par Trojas unci, kas ir straujākais pieaugums kopš pērnā gada jūnija sākuma. Trešdien, gaidot FRS sanāksmes iznākumu, zelta cena tūlītējām piegādēm pirmo reizi sešu nedēļu laikā nokritās zem 1300 dolāru atzīmes.
Vēl straujāku kāpumu piedzīvoja sudraba cena – par 6,54% līdz 23 dolāriem par unci. Auga arī pallādija cena decembra piegādēm – par 2,12% un platīna cena oktobra piegādēm – par 3,23%.
FRS aktīvu atpirkšanas programmas ieviešana ir veicinājusi zelta cenas pieaugumu, jo investori meklēja drošu patvērumu saviem līdzekļiem. Kaut arī zelta cena tagad pieaug, eksperti prognozē, ka tā ir tikai īstermiņa tendence, un drīzumā cenas atkal pagriezīsies lejupslīdes virzienā, jo FRS pēc kāda laika sāks samazināt aktīvu iepirkumus.
Tā, Goldman Sachs izejvielu analītiķis Džefrijs Karijs norādījis, ka programmas samazināšana nodrošinās vien pieaugumu tuvākajā laikā, taču banka aizvien saglabā prognozi par cenas kritumu nākamgad. Eksperts neizslēdz iespēju, ka zelts var paslīdēt arī zem 1000 dolāru atzīmes, raksta MarketWatch.
Db.lv jau rakstīja, ka, pretēji prognozēm, ASV Federālo Rezervju sistēma savā divu dienu sanāksmē, kas noslēdzas trešdien, nolēma nemainīt kvantitatīvās mīkstināšanas programmu.
Tādējādi ikmēneša parādzīmju iepirkumi tiek saglabāti 85 miljardu ASV dolāru apmērā. Lielākā daļa tirgus eksperti prognozēja programmas samazināšanu 5-15 miljardu dolāru apjomā.
Federālā Atvērtā tirgus komiteja nolēmusi pagaidīt, kamēr vairāk faktoru liecinās, ka ekonomikas izaugsmes progress ir ilgtspējīgs, uzsvērts komitejas paziņojumā. Kaut arī ir samazinājušies lejupslīdes riski, pēdējo mēnešu laikā ir nedaudz pasliktinājušies finansiālie nosacījumi, kas var palēnināt izaugsmes tempu.