Vidējā zelta cena šā gada ceturtajā ceturksnī būs 1300 dolāri par Trojas unci, kas ir par 5,2% mazāk nekā patlaban, liecina Bloomberg aptaujāto ekspertu prognozes.
Dārgmetāla cenas kritums ir veicinājis zelta fiziskā pieprasījuma pieaugums tādās valstīs kā Ķīna un Indija, kas ir tā lielākie patērētāji. Cena kopš sava 34 mēnešu zemākā punkta sasniegšanas jūnijā, kad tā bija 1180,5 dolāri par unci, ir pieaugusi par 16%.
Rezultātā cena ir nedaudz atguvusies no sava straujā krituma, tomēr aizvien atrodas ievērojami zemāk nekā gada sākumā – šogad tā sarukusi par 18%. Cenas ir par 28% zemākas nekā 2011. gada septembrī, kad tās sasniedza rekordaugstu – 1921,15 dolāru līmenī.
Pasaules Zelta padome lēš, ka šajā gadā juvelierizstrādājumu, monētu un zelta stieņu pārdošanas apjomi Indijā un Ķīnā sasniegs 1000 tonnu, kuru kopējā vērtība ir 87,6 miljardi ASV dolāru.
Db.lv jau rakstīja, ka Adrian Day Asset Management prezidents Adrians Dejs prognozē, ka līdz gada beigām zelta cena palielināsies līdz 1600 dolāriempar Trojas unci, jo valdības saglabās ekonomikas stimulēšanas pasākumus, lai veicinātu izaugsmi tuvāko pāris gadu laikā. Investori ir pārmērīgi reaģējuši uz spekulācijām, ka ASV Federālo Rezervju sistēma sāks bremzēt savus mēneša aktīvu iepirkumus, viņš sacījis aģentūrai Bloomberg.
«Vienā brīdī cena izlauzīsies cauri 1400 dolāru robežai, un tad cena turpinās pieaugt. Rezultātā līdz gada beigām tā pieaugs līdz 1600 dolāriem. Savukārt līdz 2015. gadam cena sasniegs 2000 dolāru,» uzskata eksperts.
Citi eksperti gan domā citādāk nekā Adrian Day Asset Management vadītājs. Tā, Goldman Sachs Group analītiķi uzskata, ka centrālo banku iepirkumi nebūs pietiekams stimuls, lai novērstu turpmāku cenas kritumu. Tādējādi līdz nākamā gada beigām dārgmetāls maksās 1050 dolārus. Savukārt ABN Amro eksperti paredz, ka nākamgad cena būs nokritusi līdz 1000 dolāriem, bet 2015. gadā zelts maksās vien 840 dolārus.