Jaunattīstības valstis visā pasaulē bieži tiek slavētas par to straujo izaugsmi, bet ne tik bieži tiek pieminētas šādas straujas attīstības negatīvie aspekti, norāda CNBC.
Pasaules Veselības organizācija (PVO) nesen publicēja ziņojumu par gaisa kvalitāti dažādās valstīs. Pamatojoties uz šo ziņojumu, CNBC izveidojis desmit piesārņotāko valstu sarakstu.
Gandrīz visas šīs valstis ir vai nu naftas un gāzes ražotājas, vai jaunattīstības ekonomikas, kas strauji aug.
Saskaņā ar PVO sniegto informāciju PM10 līmenis virs 20 mikrogramiem kubikmetrā ir risks veselībai.
1. Mongolija
Piesārņojuma līmenis: 279 ug/m3
Mongolija ir pasaulē vispiesārņotākā valsts un tajā ir arī viena no pasaulē piesārņotākajām pilsētām - Ulanbatora. Pilsēta, kurā dzīvo 1,2 miljoni cilvēku, veido aptuveni 45 procentus no Mongolijas iedzīvotāju skaita. Gada aukstākajos mēnešos - no decembra līdz februārim - Ulanbatoru sedz biezs pelēki brūns smogs.
Galvenie piesārņojuma avoti ir tradicionālās ogļu krāsnis, ko izmanto apkurei un ēdiena gatavošanai, kā arī ceļu satiksmes sastrēgumi un vecie auto. Visu vēl sliktāku padara sausais klimats un spēcīgās vētras.
Piesārņojuma problēmas pamatā ir arī straujā urbanizācija. Ulanbatoras iedzīvotāju skaits pēdējo 20 gadu laikā pieaudzis par vairāk nekā 70 procentiem, bet pilsētas infrastruktūra nav spējusi sekot līdzi šādam pieaugumam.
2. Botsvāna
Piesārņojuma līmenis: 216 ug/m3
Varētu šķist dīvaini, ka šī valsts, kurā dzīvo tikai divi miljoni cilvēku, ir otra no piesārņotākajām valstīm pasaulē. Botsvāna bija viena no nabadzīgākajām valstīm Āfrikā, kad tā 1966. gadā ieguva neatkarību no Lielbritānijas. Šobrīd Botsvānā ir viena no pasaulē visstraujāk augošajām ekonomikām, kā arī tā ir lielākais dimantu ražotājs.
Pieaugot labklājībai, Āfrikas valsts piedzīvojusi lielus postījumus videi. Sliktās gaisa kvalitātes galvenie iemesli ir mežu ugunsgrēki un piesārņojums no minerālu nozares.
3. Pakistāna
Piesārņojuma līmenis: 198 ug/m3
Gaisa piesārņojums Pakistānā ir gandrīz desmit reizes lielāks nekā līmenis, ko PVO uzskata par bīstamu. Politiskā nestabilitāte, korupcija un valdības pasākumu, kas samazinātu oglekļa emisijas, trūkums noveduši pie nopietna gaisa piesārņojuma tādās lielās pilsētās kā Karači, Lahore un Islamabada. 2008. gadā valdības pasūtīts pētījums atklāja, ka katra automašīna Pakistānā, neraugoties uz vecumu, rada par 25% vairāk oglekļa nekā viena automašīna ASV.
Karači, Pakistānas lielākās pilsētas, kapacitāte ir tikai 700 transportlīdzekļi stundā, bet saskaņā ar pētījumu katru stundu uz ceļiem atrodas vairāk nekā 11 tūkstoši transportlīdzekļu. Pilsētā, kurā jau ir vairāk nekā puse no valsts 3,5 miljoniem transportlīdzekļu, katru dienu uzrodas līdz pat 400 jaunām automašīnām.
Valstī par nopietnu problēmu kļuvuši arī notekūdeņi un rūpnieciskie atkritumi.
4. Senegāla
Piesārņojuma līmenis: 145 ug/m3
5. Saūda Arābija
Piesārņojuma līmenis: 143 ug/m3
6. Ēģipte
Piesārņojuma līmenis: 138 ug/m3
7. Apvienotie Arābu Emirāti
Piesārņojuma līmenis: 132 ug/m3
8. Irāna
Piesārņojuma līmenis: 124 ug/m3
9. Nigērija
Piesārņojuma līmenis: 124 ug/m3
10. Kuveita
Piesārņojuma līmenis: 123 ug/m3