Digitalizācijas attīstība pasaulē notiek strauji, un iegūs tie, kuri tai spēs pielāgoties. Paredzams, ka nākotnē pieaugs to darījumu skaits, kuros izmantotas kriptovalūtas.
Loģiska attīstība
Šobrīd finanšu tirgi nonākuši pagrieziena punktā, kad tradicionālie maksāšanas veidi transformējas, notiek arvien lielāka digitalizācija, un uzvarētāji būs tie, kas ies pa priekšu vai vismaz vienā solī kopā ar tirgū. Pārmaiņas ir likumsakarīgas, jo maksāšanas līdzekļu evolūcija notikusi vienmēr, pat sensenos laikos – sākotnēji pastāvēja naturālā saimniecība, kad notika preču apmaiņa, pēc tam ērtākiem norēķiniem un vērtību uzskaitei tika ieviestas monētas un banknotes, taču pēdējo gadu desmitu laikā arī tās nomainījušas maksājumu kartes. Tomēr attīstība neapstājas, aizvien biežāk tiek izmantoti bezkontakta maksājumi, elektroniskā nauda, sākas kriptovalūtu ēra, ar e-komercijas platformu palīdzību veidojot jaunu digitālo ekonomiku. Šī tendence ir loģiska, jo cilvēki visos gadsimtos ir meklējuši veidus, kā norēķināties ātrāk un ērtāk. Šo virzienu uzsver arī pasaules amatpersonas, norādot, ka digitalizācija neizbēgami mūsu dzīvē ieņems aizvien lielāku lomu. Par šo tēmu izteikusies arī nesen ieceltā Eiropas Centrālās bankas (ECB) prezidente Kristīne Lagarda, uzsverot, ka vairākās pasaules valstīs strauji attīstās platformas, kas piedāvā elektronisko naudu, un attīstība nebūtu iespējama, ja nepastāvētu aizvien augošais patērētāju un tautsaimniecības pieprasījums pēc šiem maksājumu risinājumiem, un tam ir jāseko. Nereti kā digitālās naudas un kriptovalūtu risks tiek minēta drošība, taču, laikam ejot, tās radītāji un attīstītāji kriptovalūtas padara daudz drošākas, piedāvājot gan stabilāku vērtību, gan arī ātrākus un lētākus norēķinus. Arī vairāku valstu centrālās bankas izteikušās par savu digitālo naudu veidošanu, tādējādi sekojot līdzi notiekošajam finanšu tirgos, jo zina - ja par to nedomās, tad paliks zaudētājos.
Valstis pieņem un legalizē
Lielo banku analītiķi ne reizi vien uzsvēruši kriptovalūtu lomu nākotnē. Deutsche Bank savā ziņojumā paredz turpmāku kriptovalūtas attīstību, uzsverot, ka līdz šim būtisks šķērslis, kas traucēja tās izaugsmei bijuši regulatorie šķēršļi, taču valstis pamazām pieņem jauno finanšu pasaules kārtību un to ietver likumdošanā, tādējādi radot potenciālu tām nākotnē aizvietot ierastos maksājumu līdzekļus. Jau līdz šim brīdim ne viena vien valdība paziņojusi par atteikšanos no skaidras naudas izmantošanas, kas nākotnē paver iespējas kriptovalūtām un digitālajai naudai. Bankas veiktajā aptaujā secināts, ka aptuveni divas trešdaļas iedzīvotāju dod priekšroku digitāliem maksājumiem, savukārt trešdaļa satraucas par savu anonimitāti. Šos divus jautājumus vislabāk risina kriptovalūtas. Bankas eksperti prognozē – ņemot vērā, ka valdības sāk nostāties kriptovalūtu pusē, bet patērētāji tās izmanto aizvien biežāk, paredzams, ka to izmantošanas temps nākotnē paātrināsies. Ja šī tendence turpināsies esošajā tempā, tad līdz 2030. gadam blokķēdes maciņa lietotāju skaits pasaulē varētu sasniegt jau 200 miljonus. Pašreiz straujāku attīstību bremzē jau iepriekšminētās likumdošanas izmaiņas, taču, kļūstot par legālu norēķināšanās līdzekli, kas nozīmē arī sadarbību ar tādām starptautiskajām kompānijām kā Mastercard, Visa, Apple, attīstība notiks lavīnveidā. Jāatzīmē, ka vairākas valstis jau spējušas ātri reaģēt uz jaunajām vēsmām tirgū, jo vēlas kļūt par pirmajiem, kas ielec šajā vilcienā un tādējādi nosaka toni tirgū, un piesaista jaunus tirgus dalībniekus, veidojot labvēlīgu vidi to attīstībai. Viena no šādām valstīm ir Vācija, kur parlaments no 2020. gada 1. janvāra atļāvis bankām tirgoties ar kriptovalūtām, tādējādi dodot skaidru signālu tirgum par šo valūtu leģitimitāti un nākotnes potenciālu. Dodot zaļo gaismu kriptovalūtām, investori varēs ieguldīt naudu Vācijas fondos un nebūs spiesti naudu pārvietot ārpus valsts.
Ņemot vērā, ka Vācija ir būtisks spēlētājs gan Eiropas, gan pasaules ekonomikā, paredzams, ka tai sekos arī citas valstis. Būtisku soli pretī kriptovalūtu attīstībai nesen spērusi arī Lihtenšteina, kas ir viena no Eiropas bagātākajām valstīm. Lihtenšteinas valdība lēmusi apstiprināt likumu, kas regulē tokenizāciju, tādējādi kļūstot par pirmo valsti pasaulē, kas regulē tokenu ekonomiku. Valdības pārstāvji skaidrojuši, ka likums regulē klientu un aktīvu aizsardzību un ar tā palīdzību tiks izveidota adekvāta dažādu pakalpojumu sniedzēju kontrole, taču tajā pašā laikā šis lēmums raksturo valsti kā inovatīvu un legāli drošu vietu tokenizācijas nodrošinātājiem. Līdz ar šiem lēmumiem valstis kļuvušas daudz pievilcīgas investoriem, un ieguvumi būs skaidri saskatāmi jau tuvākajā laikā.
Kā izvērtēt?
Kriptovalūtu ir daudz, taču nereti problēmas sagādā jautājums, kā tās izvērtēt un pēc kādiem kritērijiem vadīties, izmantojot tās naudas maiņā vai preču iegādei. Ko darīt? Viens no nozīmīgiem aspektiem ir saprast, vai kriptovalūta ir decentralizēta vai centralizēta. Bieži vien kā digitālās naudas priekšrocība (un tikpat bieži arī kā trūkums) tiek minēta decentralizācija – vairums kriptovalūtu ir decentralizētas, kas nozīmē, ka tai nav konkrētas centrālās vietas, kas to regulē, uzrauga, tādējādi nepastāv kontrole pār šo naudu. Starp šī veida valūtām var minēt pasaulē vispopulārāko kriptovalūtu Bitcoin, arī Ethereum, Litecoin un citas. Savukārt centralizēta kriptovalūta nozīmē, ka tā koncentrējas vienas iestādes rokās, tādējādi, notiekot kiberuzbrukumam vai līdzīgiem gadījumiem, digitālās valūtas īpašnieks var nesatraukties, ka viņa digitālā nauda pazudīs bez pēdām, kā tas var notikt decentralizācijas gadījumā. Starp šī veida kriptovalūtām var minēt tādas kriptovalūtas kā Ripple un OneCoin.
Tomēr strauji augošo kriptovalūtu tirgum ir arī savi izaicinājumi, un, sastopoties ar lielo valstu konkurenci, cīņa nav viegla. Līdz šim pasaules tirdzniecībā ir dominējušas tikai dažas valūtas, kuru emitenti nevēlas zaudēt savu lomu, tādēļ meklē veidus, kā saglabāt līderpozīcijas tirgū, un nereti šīs kampaņas vērstas pret kriptovalūtām, radot visneiedomājamākos šķēršļus to izaugsmei. Kā vienu no piemēriem var minēt iepriekšminēto OneCoin, pret kuru regulāri tiek izvērsta plaša melnā PR kampaņa, publicējot pretrunīgu un melīgu informāciju, kurā nomelnoti gan šīs valūtas veidotāji, gan vērojami centieni šo valūtu destabilizēt, taču šis ir neizbēgams faktors, ja tiek radīts kas nozīmīgs un atbilstošs G20 jaunajām prasībām, proti, ONE satur KYC (Zini Savu Lietotāju) protokolu, atbilst AML direktīvām, centralizēta un to nav iespējams nozagt, un spēj aizvietot Visa un Mastercard pārskaitījumu jaudu vairākas reizes, kā arī ietaupa komisijas par momentāniem pārskaitījumiem uz jebkuru pasaules malu.
Iespējas mainīt
Arī Latvijā kriptovalūtu izmantošana un nākotnes potenciāls tiek regulāri apspriests, un jau patlaban mūsu valstī pēc Eiropas Parlamenta regulas virtuālā valūta ir atzīta par līgumisku maiņas līdzekli, un to iespējams izmantot preču maiņas darījumiem. Arī citās valstīs preču maiņa ir atļauta, un prognozes liecina, ka nākotnē tendence mainīt kriptovalūtas pret precēm tikai pieaugs, tādēļ jau tagad pasaulē pastāv platformas, kas piedāvā šo iespēju.
Šo tirdzniecības veidu piedāvā arī viena no pasaulē pirmajām digitālajām e- komercijas platformām – Dealshaker, kurā, izmantojot kriptovalūtu OneCoin (ONE), iespējams to samainīt pret precēm. Platforma dibināta 2017. gadā, lai veicinātu jaunas vēsmas interneta tirdzniecībā.
Platformā jau reģistrējušies vairāk nekā 120 tūkstoši uzņēmumu un 628 tūkstoši privātpersonu no dažādām pasaules valstīm, piedāvājot visdažādākās preces, sākot ar ikdienā izmantojamām precēm mājai līdz pat izklaides un ceļojuma inventāram.
Dealshaker ļauj satikties pircējiem un pārdevējiem, kas meklē ko jaunu, neatkarīgi no viņu atrašanās vietas, un vērojams, ka vēlme šādi tirgoties pieaug, kas atspoguļojas arī strauji pieaugošajā lietotāju skaitā, kas patlaban sasniedz 3,6 miljonus no 194 pasaules valstīm. Ik dienas platformu apmeklē vairāk nekā 300 tūkstoši klientu, kuri labākos piedāvājumus ātri vien samaina pret ONE pat dažu minūšu laikā, tāpēc tos vairs neredz aktīvajā piedāvājumā. Pieprasījums pēc precēm un pakalpojumiem ir milzīgs, jo konkurence ir maza. Ievērojama priekšrocība ir tā, ka apmierinātas un juridiski ir aizsargātas abas puses. Ja kāds nav apmierināts, tad ONE tiek atgriezts un darījums centralizēti atcelts, un monētas – atgrieztas. Tādējādi, salīdzinot ar kriptovalūtām, ONE ir vienīgā stabilā kriptovalūta, kas piedāvā garantiju saviem lietotājiem, reālu pielietojamību un stabilu kursu gan šodien, gan nākotnē.
Tāpēc pasaules finanšu eksperti un jaunā kriptovalūtu likumdošana 2020. gadā ir par centralizētu sistēmu legalizāciju nākotnē.