Ir ļoti daudz pretargumentu, lai varētu atcelt samazināto PVN likmi, tādēļ, iespējams, vieglāks risinājums būtu tieši nedaudz pacelt pamatlikmi, intervijā laikrakstam Diena norādījis Vienotības finanšu ministra kandidāts Andris Vilks.
Viņš skaidroja, ka šo soli sper daudzas Eiropas valstis. Skaidrs esot, ka iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) nav kustināms, tāpat uzņēmumu ienākuma nodoklis un sociālās iemaksas. Vēl viena alternatīva esot nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) likmes palielināšana, tomēr ir šaubas, vai tas kompensēs iespējamo PVN palielināšanu, zinot kādas grūtības ir ar NĪN iekasēšanu.
«Tomēr šajā jomā ir jāiet uz priekšu un nodokļa palielinājums mājsaimniecībām būtu samaksājams. Jādomā arī pat IIN neapliekamā minimuma palielināšanas iespēju. Mainot nodokļus, palielinājums ir jāsadala tā, lai tas būtu pēc iespējas nesāpīgāks iedzīvotājiem,» savu viedokli pauž A.Vilks.
Ekonomists tomēr piebilst, ka, palielinot neapliekamo minimumu, samazinātos ieņēmumi. Varbūt labāk esot necelt PVN un nepalielināt neapliekamo minimumu. Ir jāizvērtē, vai mēs ejam uz kādiem atvieglojumiem. Ja ejam, tad kaut kas būs arī jāpasliktina.
«Ir jāpārskata kadastrālās vērtības, jo pašlaik blakus esošām ēkām ir nesaprotamas atšķirības nekustamajā īpašuma nodokļos. Neesmu pārliecināts, ka cenas objektīvi virzās. Aktuālākā problēma ir ar Rīgas centru un Jūrmalu. Jānovērtē, cik godprātīgi pašvaldības dod atlaides. Šis jautājums ir vairāk Tieslietu ministrijas jomā un būs viens no aktuālākajiem turpmāk,» norāda A.Vilks.
Vilks uzskata, ka vienīgais nodoklis, kas nav devis gaidīto efektu un pienesumu valsts budžetā, ir auto nodoklis. Šis nodoklis esot ļoti pretrunīgs, un tam nav arī liela fiskālā efekta. Taču esot jautājums, vai vajag no šī koncepta atkāpties, ja reiz tas ir sācis darboties.
Budžetā nepieciešamo konsolidējamo summu aptuveni 350 miljonus latu, pēc ekonomista domām, vislabāk būtu rast valsts izdevumu daļā, piemēram, veselības aprūpē, kur vienmēr šķiet, ka trūkst naudas. Tanī pašā laikā ekspertiem ir viedoklis, ka šī sistēma ir pietiekami greiza.
A.Vilks nac pārliecināts, ka izdevumus izdosies samazināt jau nākamā gada budžetā, jo laika ir mazs, lai naudu varētu atrast pilnīgi visās pozīcijās. Dzīvē redzēsim, cik daudz no konsolidācijai nepieciešamās naudas varēsim dabūt no tēriņu mazināšanas – pusi vai trešdaļu no summas, bilst A.Vilks.