Ja Latvija neplānotu 2014.gadā ieviest eiro, inflācija valstī ļoti ātri sasniegtu 5–6%, intervijā atzina finanšu ministrs Andris Vilks.
Viņš norādīja, ka inflācijas apkarošas pasākumu ietvaros ļoti rūpīgi ir jāseko līdzi regulētajām cenām. «Ja vien tas ir iespējams, šajā periodā tās nevajadzētu vispār aiztikt, nevajadzētu tās celt. Tas ir pilnīgi viennozīmīgi,» sacīja Vilks un uzsvēra, ka pret šo jautājumu jāizturas ļoti, ļoti skrupulozi. «Mums ir jāskatās ļoti uzmanīgi un jāsaprot šī perioda unikalitāte,» teica ministrs.
Vilks arī minēja, ka nevar piespiest regulatoru necelt administratīvi regulējamās cenas, bet var prasīt daudz rūpīgāk visu pētīt un izprast situāciju.
«Tagad, lai pievienoties eiro zonai, mums var pietrūkt ļoti maz, un tas ir pavisam citādi, nekā bija iepriekšējos gados,» informēja Vilks.
Viņš piebilda, ka arī Konkurences padomei ir jāskatās līdzi, kas notiek dažādu preču un pakalpojumu tirgos. «Es ļoti labprāt gribētu redzēt, ka arī visa sabiedrība iesaistās daudz vairāk, un labprāt redzētu līdzīgas akcijas, kādas bija mūsu ilūziju gados, kad masu medijos tika salīdzinātas dažādu preču un pakalpojumu cenas – kādas tās ir Latvijā un kādas citviet pasaulē. Man tomēr ir bažas par to, kādas varētu būt cenu izmaiņas turpmāk, jo īpaši ņemot vērā informāciju, ka lielveikali mums nebūt nav tukši, bet tos atkal gāž riņķī. Tā atkal ir mūsu unikālā situācija – valstī ir krīze, un tur būtu jāpaliek arvien tukšākam. Taču mūsu lielveikalos jau no 2010.gada sākuma atkal ir sākusies drūzmēšanās,» klāstīja Vilks.
Viņš arī paskaidroja, ka inflācijas apkarošanas ietvaros ir būtiski ļoti rūpīgi sekot līdzi, kur valsts tērē naudu, lai tā netiek tērēta nevajadzīgi un nelietderīgi. «Lai arī no šīs puses nesāktos nekādi spiedieni uz inflāciju. Lai valsts tēriņi nesāk augt tādēļ, ka atkal kāds ir saredzējis iespējas kaut ko valstij pārdot dārgāk. Protams, arī komercbankām ir jābūt pietiekami piesardzīgām un atbildīgām par naudas daudzumu, ko tās ieplūdina tirgū ar kredītiem,» pastāstīja ministrs.
Vilks uzsvēra, ka naudas apmērs Latvijā pieaugs neatkarīgi no tā, vai tiks ieviests kaut kāds antiinflācijas plāns, vai ne.
«Ekonomiskā aktivitāte ir palielinājusies, arī banku kreditēšanas apmēri pieaugs, un arī cenas šeit pieaugs. Jautājums ir, lai tas vienkārši nenotiek ar tādu blīkšķi kā tas bija 2006., 2007. un arī 2008.gadā. Lai vairs nav tādas amplitūdas. Cenu iegrožošana nespēs bremzēt ekonomikas attīstību. Taču mums jau nav citas iespējas. Ja mēs nevirzītos uz eiro, mēs varētu atkal taisīt to pašu riņķa danci. Ja nebūtu mūsu virzības uz eiro un disciplīnas, viens un divi, mūsu inflācija būtu 5–6%. Tad, protams, atkal sāktos algu skrējiens tam visam pakaļ. Tad atkal mēs visi saķertu galvas, jo vienalga nevarētu tikt līdzi,» pavēstīja Vilks.