Lai nepieļautu pārāk strauju inflācijas pieaugumu, atsākoties ekonomikas izaugsmei, varētu meklēt risinājumus, lai uz laiku iesaldētu darba algas un kontrolētu cenu kāpumu, atklāj finanšu ministrs Andris Vilks.
Intervijā aģentūras BNS biznesa informācijas portālam Baltic Business Service viņš pauž uzskatu, ka Latvijā būtu jāeksperimentē, slēdzot trīspusēju vienošanos starp valdību, biznesu un sabiedrību, lai nepieļautu pārāk strauju algu palielināšanu un lai darba samaksas jautājumi tiktu izvērtēti atbildīgi.
Pēc finanšu ministra domām, eiro ieviešanu Latvijā 2014.gadā vairāk apdraudētu nevis budžeta deficīta kritēriju neizpilde, bet gan inflācija, kas atkal var atsākt pieaugt straujos tempos līdz ar darba samaksas kāpumu.
«Man ir bažas nevis par budžeta deficīta iekļaušanos kritērijos, bet par inflāciju. Ņemot vērā, cik daudz mēs esam darījuši jau līdz šim, par budžetu tomēr ir izpratne un vēlme nodzīt deficīta līmeni līdz saprātīgiem apmēriem. Pēdējos gados katru gadu budžeta deficītā stāv aptuveni miljards latu. Ir jāmācās nedzīvot pāri saviem līdzekļiem. Tādēļ, ja negadīsies kādas neparedzētas peripetijas, budžeta deficītu vajadzētu novadīt līdz saprātīgam līmenim,» teica Vilks.
«Savukārt par inflāciju man ir daudz lielākas bažas. Visticamāk, tur būs jābūt kādai sadarbības formai ar sabiedrību - cenu kontrole, izpratne par cenu veidošanās mehānismu. Tādēļ, manuprāt, būs jāiet uz sava veida eksperimentu un pie Latvijā līdz šim nebijušas lietas - trīspusējās vienošanās starp valdību, sabiedrību un biznesu. Tā būtu nevis darba samaksas iesaldēšana, bet atbildīgāka pieeja tam kādā konkrētā periodā,» paskaidroja finanšu ministrs.
Viņš pieļāva, ka ekonomikas izaugsmes fāzē Latvijā darba algas varētu iesaldēt. «Mēs nevaram izslēgt šādu risinājumu uz kādu konkrētu laiku, piemēram, vienu gadu. Ja mums izdodas to pamatot sabiedrībai. Mums algas jau 2011.gadā sāks augt straujāk, nekā mēs domājām, un arī par 2012.gadu nav nekādu šaubu. Tomēr runa te patiesi ir par kādu brīdi, kas nebūs garš. Algas jau var arī neiesaldēt, bet tad ir jābūt mehānismam, kas koriģē cenas,» klāstīja Vilks.
Viņaprāt, risinājums darba algu jautājumā būs grūts. «Es uzreiz varu pateikt, ka risinājums būs grūts. Mēs neesam šādā situācijā bijuši. Piemēram, sociālie partneri - arodbiedrības - mums nav tādā līmenī, kādā tie ir Lielbritānijā, Francijā, Itālijā vai kādā citā valstī, kur šādi jautājumi ir risināti. Tas nozīmē, ka ir jāatrod veids, kā sabiedrībai deleģēt savas vēlmes, tās kaut kā pateikt. Nevajadzētu būt situācijai, ka daļa sabiedrības, kas iekļaujas kaut kādās institūcijās, piekrīt, daļa nepiekrīt un lielākajai daļa sabiedrības vispār nav nekādas pārstāvniecības. Tas būtu vissliktākais,» atzina finanšu ministrs.
Viņaprāt, lielākais drauds slēpjas cenu celšanā. «Drauds slēpjas tajā, ka tās varētu strauji uzlekt 2012. un 2013.gadā. Nevis tā, kā mēs rēķinam pašlaik, ka vidēji cenas varētu pieaugt par 3% vai 2012.gadā tie varētu būt arī 5-7%. Galvenais, lai tas atkal nav lēciens par 10-15%. Protams, pasaulē krīzes dēļ būs pieprasījuma kritums, un tā attīstīsies lēnāk. Tomēr tas paver arī iespējas. Piemēram, ja tagad no daudzām nišām valsts problēmu dēļ izkrīt daudzi Īrijas ražotāji, tas nozīmē, ka citiem ir iespēja ražot vai tirgot to pašu,» pastāstīja Vilks.
Viņš minēja, ka eiro ieviešanu Latvijā 2014.gadā varētu atkal atlikt nevis Latvijas vainas dēļ, bet saistībā ar situāciju Eiropā. «Ja tas tā notiktu, tad es uzskatu, ka tā mazāk būtu mūsu vaina, vairāk tas varētu notikt eiro zonas problēmu dēļ. Piemēram, tiek mainīti kritēriji vai kaut kādu iemeslu dēļ paplašināšanās tiek atlikta,» informēja Vilks.
Finanšu ministrs arī piebilda, ka Igaunijas pieredze eiro ieviešanā Latvijai ļoti palīdzēs. «Kas attiecas uz mums, tad budžets diezin vai būs problēma. Tās varētu būt cenas, ja tās neizdosies kontrolēt. Biznesa vidē un sabiedrībā bieži vien valda uzskats, ka svarīgāka ir labklājība, nevis kaut kāds mērķis ieviest eiro. Tomēr domāju, ka šajā ziņā daudz ko atrisinās Igaunijas pieredze. Ja tā būs laba, sabiedrībai vairs daudz nebūs jāstāsta, kādēļ tas ir nepieciešams. Uzskatu, ka Igaunija mums ļoti daudz pateiks priekšā. Tad arī sabiedriskā doma to pieņems, un mēs citādi uz šo lietu paskatīsimies,» pastāstīja Vilks.
Viņaprāt, Latvijai ir vēl daudz darāmā konkurētspējas veicināšanā. «Turklāt mums ir daudz vairāk ko darīt tajā pašā konkurētspējas veicināšanā, nevis bēdāties, ka mēs algas tagad nevarēsim celt. Turklāt uz pilnīgu algu iesaldēšanu bizness nekad arī neaizies, zinot, cik zemas tās mums ir. Vairāk tas ir cenu jautājums - es tur saskatu lielākas iespējas,» piebilda Vilks.