Pēdējo divu gadu laikā tarifi, ko lielākie elektroenerģijas tirgotāji fiziskām personām un uzņēmējiem piedāvā fiksēt, slēdzot terminētu ilgtermiņa līgumu, vidēji pieauguši apuveni 6,5 reizes, liecina DB veiktā aptauja.
2020. gada oktobrī, slēdzot līgumu uz vienu, diviem gadiem, elektroenerģiju patērētāji no lielākajiem tirgotājiem varēja iegādāties par vidēji 54 eiro par megavatstundu (EUR/MWh), tikmēr šogad tirgoņu piedāvājumi fiksēto cenu līgumos vidēji svārstās no 320 līdz 400 EUR/MWh. Zemākā līmenī cenas var fiksēt, slēdzot ilgtermiņa līgumus - sākot no trim līdz pat desmit gadiem.
Zemākā līmenī cenas var fiksēt, slēdzot ilgtermiņa līgumus - sākot no trim līdz pat desmit gadiem. Edgars Cvetkovs, SIA Enefit Biznesa klientu segmenta vadītājs norāda, ka, lai gan izvēles iespējas tirgū ir plašas, viens izdevīgākais piedāvājums šobrīd neeksistē.
Ilgtermiņā lētāk
Lai saprastu kāds līguma veids konkrētajam klientam ir piemērotāks, individuāli jāizvērtē gan patēriņa specifika, gan citi aspekti, atzīmē E.Cvetkovs, apstiprinot, ka par zemāku cenu elektroenerģiju pašlaik var iegādāties, slēdzot garāka termiņa līgumus. “Ilgākais līguma periods, ko Enefit šobrīd piedāvā saviem klientiem ir desmit gadi, taču, protams, līgumu var slēgt arī uz īsāku laiku, tajā skaitā gadu, diviem vai, piemēram, pieciem. Piecu gadu līgumā vidējā elektroenerģijas cena juridiskām personām ir no 170 līdz 210 EUR/MWh, savukārt, slēdzot līgumu uz desmit gadiem, cena ir vēl zemāka - no 150 līdz 190 EUR/MWh. Fiziskām personām garākais līguma termiņš savukārt ir septiņi gadi un šajā gadījumā elektrības cenu iespējams fiksēt par 275 EUR/MWh. Jāatzīmē, ka, izvēloties ilgtermiņa risinājumus, klients iegūst nemainīgi fiksētu cenu un paredzamas izmaksas visā līguma periodā. Šajā gadījumā īstermiņa augsto elektroenerģijas izmaksu amortizācija sniedz tūlītēju ieguvumu klientiem un palīdzēs pārziemot arī šī gada izaicinošo ziemas periodu,” domā E.Cvetkovs.
Loģiski, ka, izvēloties fiksētas cenas elektroenerģijas līgumu uz vairākiem gadiem, elektrības cena līgumā ir zemāka, norāda Uldis Mucinieks, AS Latvenergo pārdošanas direktors. ”Šādu līguma veidu šobrīd tirgū piedāvā vairāki tirgotāji, tajā skaitā arī Elektrum - fiksējot cenu un noslēdzot līgumu uz 48 mēnešiem, elektroenerģiju mūsu klienti var iegādāties par apmēram 270 EUR/MWh,” skaidro U.Mucinieks.
Maksimālais līguma termiņš, ko pašlaik piedāvā SIA Tet savukārt ir četri gadi - uzņēmēji šāda līguma ietvaros elektroenerģiju no tirgotāja var iegādāties par vidēji 370 EUR/MWh, bet privātpersonas - par 390 EUR/MWh, līdzīgi piedāvājumi pieejami arī pie citiem lielākajiem tirgotājiem. Tajā pašā laikā atsevišķi nozares pārstāvji gan klientus aicina uzmanīgi izvērtēt šāda līguma slēgšanas noteikumus, jo, mainoties tirgus situācijai, elektroenerģijas cena biržā nākotnē, visticamāk, samazināsies, kā rezultātā patērētājs var nonākt zaudētāja lomā.
Cenas varētu kristies
Mēs saviem elektroenerģijas klientiem iesakām fiksēt elektroenerģijas cenu tikai noteiktam apjomam uz konkrētu laiku, piemēram, bāzes apjomam, stāsta Roberts Samtiņš, AJ Power uzņēmumu grupas vadītājs.
Arī Kristaps Muzikants, SIA Ignitis Latvija izpilddirektors piekrīt - elektroenerģijas cenas tuvāko gadu laikā, visticamāk, pazemināsies, tāpēc patērētājiem ļoti rūpīgi jāizvērtē, vai ilgtermiņā cenu fiksēšana uz vairākiem gadiem, viņiem būs izdevīgākais risinājums.
Visu rakstu lasiet 8.novembra žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!