Valsts ieņēmumu dienestam (VID) nepieciešamo telpu jautājums netiek risināts saimnieciski izdevīgākajā veidā, tā veiktajā revīzijā atklājusi Valsts Kontrole.
Tā norāda, ka, būvējot jaunu administratīvo ēku kompleksu un nododot to nomā VID, netiks panākts iespējami mazākais finanšu resursu izlietojums. Valsts kontrole izvērtējusi jaunbūvējamā ēku kompleksa nomas maksas aprēķināšanas kārtību un konstatējusi, ka būvniecības projekta realizētājas – VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) – noslēgtajā nomas priekšlīgumā izmantotie nomas maksas aprēķinu nosacījumi neatbilst konkursā par privātā partnera piesaisti iesniegtajam piedāvājumam.
Tāpēc nomas periodā veidosies nomas maksas sadārdzinājums. Plašāku skaidrojumu par aprēķiniem liedz izpaust VAS VNĪ un privātā partnera SIA Mežaparks SPV dalībnieku līguma konfidencialitāte.
Valsts kontrole norāda, ka jau Ministru kabineta lēmuma atbalstīt jauna ēku kompleksa būvniecību, nevis atklātu konkursu par telpu nomu, pamatots ar vispārīgiem pieņēmumiem par piedāvāto risinājumu priekšrocībām un trūkumiem. Kā ieguvums jauna ēku kompleksa būvniecības gadījumā tika uzsvērts, ka šāds risinājums nodrošinās zemāku nomas maksu salīdzinājumā ar privātā sektora piedāvājumu, vienlaikus gan norādot, ka iespējamo nomas maksu var noteikt tikai atklāta konkursa rezultātā.
Iespējamais VID administratīvo izmaksu ietaupījums, izvietojot VID centrālā aparāta struktūrvienības vienkopus, minēts kā arguments būvniecības izvēlei, lai gan šāds rezultāts būtu arī atklāta konkursa gadījumā, norādīts paziņojumā.
Pēc Valsts kontroles domām, arī ar privātā partnera piesaisti nav panāktas iespējami zemākas būvniecības izmaksas un attiecīgi nomas maksa. Konkursa rezultātā VAS VNĪ, noslēdzot dalībnieku līgumu ar SIA Mežaparks SPV un nomas priekšlīgumu ar jaunizveidoto kopuzņēmumu SIA Biroju Centrs Ezerparks, vienlaikus pārstāv atšķirīgas intereses, proti, nodrošināt telpas VID par iespējami zemāku cenu un gūt peļņu no komercdarbības kopuzņēmumā.
Turklāt VAS VNĪ uzņēmusies neizdevīgas saistības, kuru pārtraukšanas gadījumā pret to var tikt vērsta prasība par zaudējumu, tai skaitā negūtās peļņas atlīdzināšanu. Iespējamo kopējo zaudējumu apjomu Valsts kontrole gan nevar komentēt, jo arī uz šo informāciju attiecas dalībnieku līguma konfidencialitāte.
Lai panāktu saimnieciski izdevīgākas būvniecības un attiecīgi telpu nomas izmaksas, Valsts kontrole rosina Finanšu ministrijai kā VAS VNĪ kapitāldaļu turētājai pārskatīt nomas maksas noteikšanas nosacījumus. Revīzija veikta par laika posmu no 2006.gada 13.jūlija līdz 2011.gada 1.jūnijam.
DB jau rakstīja, ka VID uz jauno administratīvo kompleksu Mežaparkā varētu pārcelties 2014.gadā. VID struktūras atrodas 14 dažādās ēkās Rīgā. Šīm ēkām ir atšķirīgs tehniskais stāvoklis un ekspluatācijas izmaksas. Ap 60% dienests nomā no privātā sektora, bet 40% telpu - no valsts. Atrašanās vienā ēkā ļautu samazināt administratīvās izmaksas, uzlabot VID darba efektivitāti un nodrošināt klientiem augstāka līmeņa servisu, iepriekš norādīja VID vadītāja Nellija Jezdakova.