Šā gada sākumā Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu kontroles pārvaldes amatpersonas kādā sporta klubā konstatēja, ka tas savā darbībā izmanto divus kases aparātus – vienā no šiem kases aparātiem reģistrētie ieņēmumi ar dažādu neatļautu manipulāciju palīdzību ilgstoši netika uzrādīti uzņēmuma grāmatvedībā un no tiem netika nomaksāti normatīvajos aktos paredzētie nodokļi.
Gada sākumā VID pārstāvji veica tematisko pārbaudi kādā sporta klubā Rīgā, kurš piedāvā peldbaseina, aerobikas nodarbību un trenažieru pakalpojumus. Pārbaudes ietvaros VID nodokļu inspektori veica kontrolpirkumu, iegādājoties abonementu kluba apmeklējumam. Saņemtā maksa par kontrolpakalpojumu 45 latu apmērā tika reģistrēta elektroniskajā kases aparātā.
Minētā kases aparāta dokumentācija liecināja, ka tā izmantošana uzsākta tikai šā gada sākumā, taču tehniskās pases datos bija norādīts, minētajam kases aparātam, kurš ilgstoši it kā netika lietots, pērn neskaitāmas reizes bija veikti remonti un dažādas pārprogrammēšanas. Pārbaudes laikā VID noskaidroja, ka minētajā sporta klubā ieņēmumu reģistrēšanai tiek izmantots vēl viens kases aparāts – tā saucamais «legālais», kurā tiek reģistrēti ieņēmumi, kas tiek atspoguļoti grāmatvedībā.
Abu kases aparātu marka ir Optima NR 500 un tie ir kases aparāti, ar kuriem iespējams veikt dažāda veida manipulācijas, norāda VID. Tādējādi VID inspektoriem radās aizdomas, ka ieņēmumi, kas tiek reģistrēti tajā kases aparātā, kurā tika reģistrēts arī VID kontrolpirkums, iespējams, ilgstoši nav tikuši uzrādīti uzņēmuma grāmatvedības reģistros un no tiem nav maksāti normatīvajos aktos paredzētie nodokļi.
VID inspektoru rīcībā nonāca sporta kluba klientu kases aparāta čeki par iegādātajiem sporta kluba abonementiem laika posmā no 2011. gada 27. decembra līdz 31. decembrim. Minētajā laika posmā bija reģistrēti apmēram 130 čeki par pirkumiem, kuru cena svārstās no 45 latiem līdz pat 700 latiem (dažādi abonementi sporta kluba apmeklēšanai), taču neviens no tiem nebija iegrāmatots uzņēmuma grāmatvedībā un informācija par šiem pirkumiem neparādījās arī kases aparāta atmiņā. Tādējādi VID inspektori guva apstiprinājumu tam, ka uzņēmums ilgstoši izvairījies no nodokļu nomaksas, reģistrējot ieņēmumus vienā no kases aparātiem, bet pēc tam šo informāciju izdzēšot un attiecīgi neuzrādot uzņēmuma grāmatvedībā.
Par konstatēto pārkāpumu pret uzņēmumu tika uzsākta lietvedība administratīvā pārkāpuma lietā un uzņēmumam saskaņā piemērots administratīvais sods 1200 latu apmērā, bet uzņēmuma amatpersonai saskaņā piemērots administratīvais sods 500 latu apmērā.
Pēdējo gadu laikā VID inspektori ir novērojuši pieaugošu tendenci tieši elektronisko kases aparātu izmantošanas kārtības neievērošanā. Ja 2009. gadā 59% no visiem pakalpojumu un tirdzniecības uzņēmumiem konstatētajiem pārkāpumiem bija saistīti tieši ar kases aparātu izmantošanas kārtības neievērošanu, tad 2010. gadā tie bija jau 70 %, bet 2011.gadā - 82 %.
VID atzīmē, ka pieaug arī konstatēto pārkāpumu skaits, kas saistīti ar nesankcionētu iejaukšanos kases aparātu un sistēmu programmatūrās. VID arī turpmāk, lai novērstu un nepieļautu krāpnieciskas darbības ar elektroniskajiem kases aparātiem un kašu sistēmām, pastiprināti veiks pārbaudes uzņēmumos, tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās.