Atzīmējot Rīgas Politehnikuma 150 gadu jubileju, Latvijas Universitātē (LU) viesojās Polijas prezidents Broņislavs Komorovskis, kura vecvectēvs savulaik studējis Rīgas Politehnikumā, kā arī Polijas vēstniecības un Polijas delegācijas Latvijā pārstāvji.
Polijas prezidents savā uzrunā uzsvēra, ka Rīgas Politehnikums ir izglītojis gan Latvijas, gan Polijas politiskās elites pārstāvjus un, pieminot LU studentu karcera svinīgo atklāšanu un uzsverot ideju par nenovērtējamo katras valsts neatkarības nozīmi, prezidents teica: «Ir svarīgi apgūt ne tikai zināšanas un prasmes iepazīt pasauli, bet arī prasmi izklaidēties un nepakļauties!»
Pēc pasākuma Mazajā aulā notika restaurētā studentu karcera atklāšana, kurā Polijas prezidents cerēja atrast arī kāda no astoņu savas dzimtas pārstāvju, kas savulaik studējuši Rīgas Politehnikumā no 19.gs. beigām līdz 20.gs. sākumam, atstātajiem uzrakstiem. Turklāt tas būtu saskaņā ar viņa dzimtas tradīcijām, jo savulaik arī pats Polijas prezidents, atrazdamies Polijas Tautas Republikas ieslodzījuma vietās, tur uz sienām atstājis vairākus uzrakstus.
Konservācijas darbus LU studentu karcerī, kas noritēja no 2007. līdz 2011.gadam, finansēja Polijas Kultūras un nacionālā mantojuma ministrija. Projektu ierosināja studentu korporācija Welecja, kas dibināta 1883.gadā Rīgā un pašlaik turpina darboties Varšavā. Projekts tika īstenots ar lielu LU finansiālo atbalstu.
«No 2007. gada līdz 2011. gadam, kad noritēja Latvijas Universitātes (LU) Senā studentu karcera rekonstrukcija, šajos darbos ieguldīti vairāki desmiti tūkstoši latu. Varam sniegt datus tikai par Latvijas Universitātes ieguldīto finansējumu karcera rekonstrukcijā, un tie ir 3,5 – 4 tūkstoši latu gadā jeb kopējā summa ap 15 tūkstošiem latu visā rekonstrukcijas gaitā,» biznesa portālam db.lv sacīja LU Preses centrā.
Rīgas Politehnikums dibināts 1862.gadā un ir pirmā tehniskā mācību iestāde Romanovu impērijas teritorijā. Tajā tika sagatavoti agronomi, ķīmiķi, inženieri, mehāniķi, arhitekti un tirgotāji. Latvijas Universitātes galvenajā ēkā (Raiņa bulv. 19) ir saglabājies senais karceris, kas ir rets un vērtīgs kultūras mantojums no vētrainās studentu dzīves Rīgas Politehnikumā.
Papildu informācija par LU karceri: http://www.lu.lv/par/strukt/muzejs/vestures/studentu-karceris/