Līdz pilnvērtīgam kvantu datoram vēl ir vairāki gadu desmiti, tomēr kvantu skaitļošanas pieejas komercijā pastarpināti tiks izmantotas jau krietni ātrāk
Tā uzskata Latvijas Universitātes (LU) Datorikas fakultātes profesors Andris Ambainis. Viņš ir atzīts par vienu no spēcīgākajiem pētniekiem kvantu tehnoloģiju jomā pasaulē. Pirms dažām nedēļām profesora vadītais projekts Kvantu algoritmika (QALGO) uzvarēja ES 7. ietvara programmas konkursā Quantum ICT. «Šis projekts ir par skaitļošanas metodēm kvantu datoriem, kvantu komunikāciju – kā kvantu fizikas efektus var izmantot, lai efektīvi komunicētu, t. i., nodrošinātu saziņu starp diviem datoriem, pārsūtot iespējami mazāku informācijas daudzumu. Vēl viens pētījuma mērķis: atrast veidus, kā kvantu fizikas zināšanas varētu izmantot citās zinātnes nozarēs,» stāsta profesors.
Šajā projektā LU ir seši ievērojami partneri – Kembridžas universitāte Anglijā, Parīzes Didro universitāte, Holandes Nacionālais matemātikas un informātikas pētījumu centrs, Briseles Brīvā universitāte, Āhenas Tehniskā universitāte un Jeruzālemes Ebreju universitāte Izraēlā. Sajūta par uzvaru ES konkurencē esot laba, atzīst A. Ambainis: «Zinām, ka varam turpināt darbu šajā nozarē un ka mūsu darbs tiek augsti novērtēts Eiropā gan no sešiem partneriem, kas uzticēja vadīt šo projektu, gan no Eiropas Komisijas (EK).» Projekts Kvantu algoritmika sāksies nākamā gada pavasarī un ilgs trīs gadus.
«Līdz praktiskam kvantu tehnoloģiju pielietojumam vēl ejams tāls ceļš, kura visus šķēršļus mēs pat neesam apzinājuši.
Tomēr neatkarīgi no nekavējoša praktiskā pielietojuma, kā jebkura nākotnes tehnoloģija, šis izpētes darbs ir nozīmīgs, un pelna attiecīgu uzmanību. Šī noteikti ir viena no sfērām, kurās Latvijai ir potenicāls iegūt starptautisku redzamību,» saka Ēriks Eglītis, Microsoft Latvia vadītājs.
Savukārt Andrejs Vasiļjevs, SIA Tilde vadītājs, norāda: «Katrā ziņā uzskatu, varam lepoties, ka Latvijā ir šādas pasaules līmeņa autoritātes kvantu skaitļošanā kā profesori Andris Ambainis un Rūsiņš Mārtiņš Freivalds. Ja vēl nesen kvantu skaitļošanu daudzi uzskatīja par fantastikas jomu, tad tagad tā jau gūst pielietojumu praksē. Sagadīšanās pēc tieši šodien interneta ziņās izlasīju par eksperimentiem, kuros kvantu kriptogrāfijā izmantots parasts optiskais kabelis, kas paver iespēju plašai šādu «neuzlaužamu atslēgu» izmantošanai, piemēram, banku sistēmās.
Latvijas zinātnieku pētījumi pārsvarā attīsta fundamentālo kvantu skaitļošanas zinātni, tāpēc tiešu tūlītēju atdevi Latvijas uzņēmumiem te nebūtu pamata prasīt. Taču bez fundamentāliem pētījumiem nav iespējami būtiski sasniegumi pielietojamā sfērā. Varbūt tieši Latvijā šodien tiek likti pamati nākotnes kvantu superdatoriem?
Katrā ziņā šādi pētījumi stiprina Latvijas kā uz zināšanām un inovācijām balstītas valsts starptautisko prestižu. Tas palīdz veidot arī Latvijas IT nozares atpazīstamību, kas starptautiskajā sadarbībā ir ļoti būtiski.»
Vairāk lasiet šodien laikrakstā Dienas bizness.