Lai noskaidrotu, vai pašvaldību pārstāvji Latvijas Pašvaldību savienības domes sēdē 2012.gada 26.septembrī tiešām ir atbalstījuši pašvaldību budžetā ieskaitāmās iedzīvotāju ienākuma nodokļa daļas 2013.gadā noteikšanu 80% apmērā, Ventspils pilsētas dome ārkārtas sēdē nolēmusi aicināt Latvijas Pašvaldību savienību sasaukt ārkārtas Latvijas Pašvaldību savienības domes sēdi.
Ventspils pilsētas dome ir saņēmusi 2012.gada 27.septembrī parakstīto Ministru Kabineta un Latvijas Pašvaldību savienības 2013.gada vienošanās un domstarpību protokolu, kurā cita starpā teikts, ka Ministru kabinets uzskata, ka pašvaldību pārstāvji ar balsu vairākumu LPS domes sēdē atbalstījuši MK alternatīvo priekšlikumu. Turpat norādīts, ka LPS priekšsēdis uzskata, ka vienošanās panākta tikai par papildu dotāciju 5,6 milj.latu apmērā novadu pašvaldību finanšu nepieciešamības neizlīdzināmās apakšējās robežas paaugstināšanai līdz 97 procentiem.
Šobrīd ir radusies situācija, ka Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdim un Ministru kabineta pārstāvjiem ir atšķirīgi viedokļi par Latvijas Pašvaldību savienības domes sēdē pieņemtā lēmuma būtību, norāda Ventspils dome. Ņemot vērā to, ka pieņemtā lēmuma saturu var apliecināt institūcija, kas šo lēmumu ir pieņēmusi, Ventspils pilsētas domes skatījumā Latvijas Pašvaldību savienībai ir jāorganizē atkārtota domes sēde, kurā jāgūst apstiprinājums, ka lielākā daļa pašvaldību patiešām ir balsojušas par iedzīvotāju ienākuma nodokļa daļu pašvaldību budžetos 2013.gadā 80% apmērā.
Ventspils pilsētas pašvaldība uzskata, ka lēmuma pieņemšana bijusi sasteigta, jo, lai arī starp Latvijas Pašvaldību savienības un Finanšu ministrijas sarunām un Latvijas Pašvaldību savienības domes sēdi bija četras darba dienas, kuru laikā tika precizēts un skaņots protokola teksts, Ministru Kabinets sēdes laikā nācis klajā ar jaunu, iepriekš neapspriestu priekšlikumu, ar kuru pašvaldībām nebija iespējams laikus iepazīties, un lēmums tika pieņemts sasteigti, pamatojoties tikai uz Finanšu ministrijas prezentāciju Latvijas Pašvaldību savienības domes sēdes laikā.
Tāpat Ventspils dome rosina Latvijas Pašvaldību savienībai izstrādāt savienības vadības un biedru turpmākās rīcības plānu, kas ietver pasākumu kopumu, lai 2013.gadā pašvaldību budžetā ieskaitāmā iedzīvotāju ienākuma nodokļa daļa būtu ne mazāka kā 85%.
Atkāpjoties no prasības nodrošināt visu pašvaldību budžetos ieskaitāmo iedzīvotāju ienākuma nodokļa daļu 85%, tā vietā novadu pašvaldībām saņemot papildus dotāciju 5,58 miljonu latu apmērā, pašvaldību budžetos saņemamo finanšu resursu apmērs 2013.gadā samazināsies par 38 miljoniem latu jeb 17 latiem uz katru Latvijas iedzīvotāju, aprēķinājusi Ventspils pašvaldība.