Uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN), iegādājoties jaunas ražošanas tehnoloģiskās iekārtas, ir vērtējams kā būtisks investīciju stimuls Latvijā, tādēļ Finanšu ministrija (FM) neiebilst pret tā piemērošanas termiņa pagarināšanu līdz 2020. gadam, to izvērtējot valsts budžeta izskatīšanas laikā.
Otrdien Ministru kabinetā (MK) tiks izskatīts ministrijas sagatavots informatīvais ziņojums par vairāku uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) atvieglojumu fiskālo un ekonomisko ietekmi uz tautsaimniecību un to efektivitāti
Atvieglojums ražošanas veicināšanai, iegādājoties jaunas ražošanas tehnoloģiskās iekārtas, ir vērsts uz ražošanas efektivitātes paaugstināšanu un netieši arī pētniecības un attīstības rezultātu pārnesi, kur katru gadu fiskālā ietekme svārstās no 15 līdz 25 miljoniem latu, kas ir ņemta vērā UIN ieņēmumu bāzes prognozēs. Atvieglojuma apmērs liecina par tā plašu izmantošanu, galvenokārt apstrādes rūpniecības uzņēmumos, skaidro FM.
Ekonomikas ministrijas (EM) ierosinātā paplašinātā pētniecības un attīstības atvieglojuma piemērošanas kārtība rada risku, ka šo atvieglojumu varētu mēģināt izmantot arī uzņēmumi, kuru saimnieciskā darbība praksē nav saistīta ar atbilstošajām aktivitātēm. Tādēļ sadarbībā ar EM un Izglītības un zinātnes ministriju ir nepieciešams turpināt darbu pie atvieglojuma kritēriju izstrādes, lai nodrošinātu, ka atvieglojums ir vienkārši administrējams un tiek izmantots tikai tam paredzētajam mērķim, proti, radīt priekšnosacījumus saimnieciskās darbības aktivitātēm ar augstu pievienoto vērtību, skaidro FM.
UIN atlaide, realizējot atbalstāmo investīciju projektus, tika izstrādāta un ieviesta ekonomiskās krīzes apstākļos, lai veicinātu ekonomikas ātrāku atveseļošanos. Uzņēmumu pastiprināta interese par šīs atlaides izmantošanu ir sākusies tikai 2013. gadā pēc diviem gadiem ar salīdzinoši augstu IKP pieaugumu, kas liecina par tās prociklisko raksturu. Paredzams, ka šīs atlaides izmantošana ilgtermiņā jūtami samazinās UIN ieņēmumus, lai arī vienlaikus sniegs pozitīvu pienesumu investoriem. Taču pašlaik nav pārliecības par tās efektivitāti laikā, kad ir sākusies ekonomiskā izaugsme, tādēļ FM neatbalsta atlaides termiņa, kas beigsies2013. gada 31. decembrī, pagarināšanu, skaidro ministrijas pārstāvji.
Nodokļu atvieglojumu izvērtēšana sniedz iespēju apzināt valsts nesaņemtos nodokļu ieņēmumus un aprēķināt sniegto atbalstu attiecīgajai nodokļu maksātāju grupai. Jebkurš nodokļu atvieglojums samazina valsts budžetā nomaksāto nodokļu apmēru, sarežģī un sadārdzina nodokļu administrēšanu, līdz ar to ir būtiski pēc noteikta laika perioda izvērtēt šo nodokļu atvieglojumu atbilstību valsts noteiktajām prioritātēm, kā arī to ekonomisko un fiskālo ietekmi uz tautsaimniecību un to efektivitāti.
Uz šā gada 1. janvāri spēkā bija 22 UIN atvieglojumi. UIN likme Latvijā ir 15% no apliekamā ienākuma. Latvijā UIN ir nozīmīgs budžeta finansēšanas avots, pēdējo 15 gadu laikā ik gadu nodrošinot vidēji 6,5% no kopējiem nodokļu ieņēmumiem Latvijā.