Internetā drīzumā varētu parādīties tādas web adreses kā .perfume, .sports vai .paris. Par izmaiņām interneta domēnu noteikumos vienojušies interneta regulatori, vēsta The New York Times.
Interneta regulatora jeb Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (Icann) vienošanās paredz, ka jebkurš uzņēmums, organizācija vai valsts varēs pieteikties interneta adreses pagarinājumam - jeb augstākā līmeņa domēnam. Plānots, ka šāda norma veicinās pilsētu, zīmolu un īpašvārdu domēnu ieviešanu. Arī lietotājiem tas varētu radīt jaunas iespējas sērfošanai internetā. Taču prognozēts, ka šāda norma varētu arī sākt konfliktus par konkrētiem domēniem, piemēram .coke.
Icann atbalstīja arī ierosinājumu atļaut reģistrēt domēnus rakstītus ar citiem, ne tikai romiešu burtiem, piemēram, ķīniešu, arābu vai kirilicā. Konkrētas valstis varēs arī saņemt divu burtu domēnus savā dzimtajā valodā, kas būs ekvivalenti jau internacionālajiem divu burtu domēniem.
"Mēs sagaidām dažāda veida pieteikumus. Vietējās sabiedrības varētu atbalstīt šīs jaunās normas, lai aizsargātu savas valodas un kultūras pazīmes," sacīja regulatora priekšsēdētājs Pīters Dengeits Trušs. "Mēs varbūt sagaidīsim arī domēnu .smith, kur visiem pasaules Smitiem būs kopīga vieta," viņš teica un atzina, ka tas varētu būt ļoti aizraujoši pavērot, ko cilvēki izvēlēsies par saviem domēniem.
Katra domēna pietiekumam gan būs jāiziet caur neatkarīgu izvērtēšanas procedūru, kurā arī pieteikumus izvērtēs pēc morālajiem aspektiem. Tāpat uzņēmumiem būs priekšroka pieteikties to zīmolu nosaukumu domēniem. Savukārt, ja vairāki pieteiksies uz vienu un to pašu domēnu, kā tas, piemēram, varētu būt ar domēnu .sports, domēni tiks izsolīti.
Līdz šim domēni tikai ierobežoti līdz kādam konkrētiem saīsinājumiem, piemēram, .com kā komercija (commerce), .org kā organizācija, u.c. Savukārt interneta regulatoru nesen ieviestie domēni .biz un .mobi lielākoties ignorēti un vien dažos gadījumos lietoti spamiem.
Nozares speciālistu viedokļi par Icann ierosinājumiem dalās.
Iecerēts, ka jaunie noteikumi varētu stāties spēkā ne atrāk kā gada laikā. Jauno domēnu cenas varētu sākties ar sešiem cipariem.