Stingrāki noteikumi ar kuru palīdzību var atrisināt eirozonas parādu krīzi iespējami arī bez Eiropas Savienības (ES) pamatlīgumu maiņas, uzskata Eiropas padomes priekšsēdētājs Hermans van Rompejs.
Mediju rīcībā nonākušajā ziņojumā, H. Rompejs ierosina pasākumu kopumu, kuru rezultātā iespējams pieņemt fiskālās reformas, bez ratifikācijas katras eirozonas valsts parlamentos un izmaiņām ES pamatlīgumos.
H. Rompeja izstrādātais plāns paredz, ka katrai eirozonas valstij jāsamazina budžeta deficīts līdz 3% no IKP, bet valsts parāds līdz 60% no IKP, valstu konstitūcijās jānostiprina sabalansēts budžets, Eiropas finanšu stabilitātes fondam (EFSF) jāļauj aizņemties no Eiropas centrālās bankas, bet Eiropas Komisijai jāpiešķir tiesības automātiski «piespiest» taupības pasākumus valstīm, kurām nepieciešama starptautiskā palīdzība.
Tomēr Eiropas padomes priekšsēdētājs atzīst, ka tālāku reformu ieviešanai vienalga būtu vajadzīgas izmaiņas ES līgumos.
Db.lv jau vēstīja, ka Francija un Vācija gatavo daudz radikālākas izmaiņas, lai cīnītos ar eirozonu pārņēmušo parādu krīzi. Gadījumā, ja šādām izmaiņām nepiekritīs visas 27 ES valstis, Francija un Vācija gatava strādāt pie līguma, kurš aptvertu eirozonu un arī tās ES valstis, kuras vēlētos piedalīties.
Lieli iebildumi pret plānotajām reformām ir Lielbritānijai, kuras premjers Deivids Kamerons uzsvēris, ka neparakstīs līgumu, ja netiks sniegtas garantijas Londonas pilsētas finanšu interesēm un Apvienotās Karalistes lomai Eiropas tirgū.
Tāpat vēstīts, ka starptautiskā reitingu aģentūra Standard & Poor’s izplatījusi brīdinājumu, ka parādu krīzes dēļ varētu samazināt gandrīz visu eirozonas valstu reitingus. Reitingu samazināšana skartu arī tādas valstis kā Vācija, Francija, Austrija, Somija, Nīderlande un Luksemburga, kurām ir piešķirts augstais AAA reitings.