Ļaunākais eirozonā ir atstāts aiz muguras un Eiropas monetārajai savienībai, visticamāk, jau šogad izdosies pārvarēt recesiju, pavēstījis Eiropadomes priekšsēdētājs Hermans Van Rompejs.
Tikmēr Vācijas, Francijas un Itālijas statistikas aģentūras publiskojušas aplēses, kurās teikts, ka recesija eirozonā aizvadītā gada beigās bijusi smagāka nekā iepriekš prognozēts, tomēr jau šā gada otrajā pusē situācija sākšot uzlaboties.
Runājot Īrijas Uzņēmēju un darba devēju konfederācijas konferencē, H. Van Rompejs norādīja, ka 2012. gads bijis pagrieziena punkts, un eirozonai izdevies izbēgt no «eksistences draudu situācijas». «Drūmākās prognozes sāk pagaist. Ļaunākais jau ir aiz muguras, tomēr vēl ne viss ir kārtībā,» sacīja Eiropadomes priekšsēdētājs.
Eirozonā joprojām ir augsts bezdarba līmenis un tā samazināšanai jāvelta visi spēki. «Savienībā bez darba ir 26 miljoni cilvēku un nedrīkst būt svarīgāk prioritāšu [kā bezdarba līmeņa samazināšana],» sacīja H. Van Rompejs. Runājot Īrijas konferencē, viņš arī norādīja, ka šīs valsts ekonomiskā atveseļošanās esot jau gandrīz aiz stūra, tomēr tas nebūs viegli ejams ceļš.
H. Van Rompejs arī norādīja, ka viens no 2013. gada Eiropas Savienības (ES) svarīgākajiem dienaskārtības jautājumiem būs tā sauktā banku savienība. Šis jautājums arī kļūšot par ES Īrijas prezidentūras galveno darbu.
Vācijas, Francijas un Itālijas statistikas biroji – Info, INSEE un Istat – izplatījuši kopīgu paziņojumu, kurā norāda, ka oktobrī novērotais ražošanas apjomu kritums šajās valstīs liecina par ekonomiskās aktivitātes samazināšanos, vēsta AFP. Trīs valstis prognozē, ka aizvadītā gada pēdējā ceturksnī eirozonas tautsaimniecības būs samazinājusies par 0,1 procentu, salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni.
Šā gada pirmajā ceturksnī eirozonas ekonomika stagnēs, bet jau nākamajā ceturksnī – laika posmā no aprīļa līdz jūnijam – Eiropas monetārās savienības tautsaimniecība sāks atveseļošanos un reģiona iekšzemes kopprodukts (IKP) pieaugs par 0,2 procentiem.
Minētās institūcijas prognozē, ka eirozonas atveseļošanos sekmēs pieaugušais ārējais pieprasījums, kā arī fiskālo problēmu atrisināšana ASV. «Spriedzes mazināšanās paātrinās investīciju stabilizāciju,» prognozēja trīs valstu statistikas biroji.