Pievienošanās jaunajam ES fiskālās stabilitātes līgumam nebūt nenozīmē, ka jau nākamā gada budžets būs sabalansēts.
Saskaņā ar šī gada valsts budžeta likumam pievienoto vidēja termiņa makroekonomiskās attīstības un fiskālās politikas ietvaru 2012.-2014.gadam, ne tikai šogad, bet arī nākamajā un aiznākamajā gadā valsts budžetā ir plānots deficīts.
No minētā dokumenta izriet, ka, ievērojot maksimāli noteikto izdevumu kopapjomu 2013. gadam, nākamgad valsts budžetā varētu veidoties iztrūkums aptuveni 1,9% apmērā no iekšzemes kopprodukta (IKP). Savukārt 2014. gadā, kad Latvija plānojusi pievienoties eirozonai, budžeta izdevumu pārsvars pār ieņēmumiem varētu sasniegt 1,1% no IKP.
Jāatgādina, ka šī gada valsts budžeta deficīts varētu sa-sniegt 2,5% no IKP, turklāt deficīts gan šī, gan turpmāko gadu budžetos ir ieplānots, neraugoties uz prognozēm, ka IKP pieaugums būs pozitīvs.
«Jaunajam līgumam pēc būtības nav ietekmes uz budžeta deficīta līmeņiem Latvijai tuvākajos gados, tas lielā mērā atbilst jau spēkā esošajām Stabilitātes un izaugsmes pakta prasībām,» skaidro Ministru prezidenta Valda Dombrovska (Vienotība) runasvīrs Mārtiņš Panke, norādot, ka, lai arī prasības, kas nosaka zemāko pieļaujamo vidēja termiņa budžeta mērķi, kļūst stingrākas, Latviju tas neietekmēs, jo pieļaujamais vidēja termiņa budžeta mērķis vēl nav sasniegts.
Paredzamos budžeta deficīta mērķus turpmākajiem gadiem vēl plānots precizēt, iesniedzot Eiropas Komisijai jauno Latvijas Konverģences programmu. To plānots izdarīt šī gada aprīļa beigās, norāda M. Panke.
Citadele Asset Management Tirgus analīzes daļas vadītājs Zigurds Vaikulis DB atzīmē, ka, saistībā ar 25 ES valstu līderu pagājušajā nedēļā parakstīto jauno Fiskālās disciplīnas līgumu pagaidām nav īsti skaidrs, cik ilgā laikā ES dalībvalstīm vajadzēs sasniegt tajā noteikto vidēja termiņa budžeta mērķi, tas ir, panākt, lai dalībvalstu budžetu strukturālie deficīti nepārsniedz 0,5% no IKP. Viņa ieskatā, ja Latvijas ekonomikas pieauguma līmenis būtu sasniedzis savu potenciālo līmeni, par pārmērīgu budžeta deficītu Latvijai vispār nevajadzētu uztraukties. «Latvijas gadījumā sabalansēts budžets nav nekas neiespējams - atšķirībā no dažām citām valstīm, kur tas izskatās bezcerīgi,» tā Z. Vaikulis, uzsverot, ka vairāk vajadzētu satraukties par to, kas notiks Latvijas eksporta noieta tirgos, ja citas ES dalībvalstis sāks ieviest stingrus taupības pasākumus, lai sasniegtu Fiskālās stabilitātes līgumā noteiktos budžeta deficīta mērķus.