ASV valdības pārtraukums ilgst jau otro nedēļu, un pagaidām neizskatās, ka tas tuvotos nobeigumam, tomēr strauji tuvojas 17. oktobris, kad ASV Kongresam jāpaaugstina parāda griesti vai tās riskē bankrotēt, raksta Reuters.
Iepriekšējās lielākās diskusijas par parāda griestiem 2011. gada augustā noslēdzās ar pēc 11 stundām panāktu vienošanos, ko veicināja spiediens no svārstīgajiem finanšu tirgiem un brīdinājumiem par katastrofu ekonomikā, ja valstij atļaus bankrotēt. Šoreiz arī pastāv iespēja, ka vienošanās tiks panākta pēdējā minūtē.
Svētdienas politiskajā sarunu šovā ne no republikāņu, ne demokrātu puses nevarēja saskatīt mājienus par iespējamu vienošanās panākšanu ne par ASV valdības darba apturēšanu, ne parāda griestiem.
«Es vēlos apsēsties un runāt ar prezidentu,» ASV Baltā Nama spīkeri Džonu Bēneru citē Reuters. Tomēr spīkeris uzsvēris, ka ASV Prezidenta Baraka Obamas nevēlēšanās risināt sarunas nostāda valsti riska pozīcijās.
ASV finanšu ministrs Džeks Lū norādījis, ka Kongress spēlējas ar uguni, piebilstot, ka prezidents nerunās tikmēr, kamēr Kongress nepadarīs savu darbu un neatsāks valdības darbu un nepalielinās parāda griestus.
Konservatīvie republikāņi Baltajā namā pretojas atbalstīt valdības finansējuma piešķiršanu pašreizējam fiskālajam gadam, kamēr nesagaidīs piekāpšanos no B. Obama par veselības aprūpes likuma atlikšanu vai finansējuma maiņu. Vairāki no viņiem vēlas arī tādus pašus nosacījumus par parāda griestu pacelšanu.
Saskaņā ar kāda Senāta demokrāta pārstāvja teikto, parāda griestu pacelšanu varētu veikt ar jaunas iniciatīvas reformēt ASV nodokļus un ilgtermiņa ietaupījumus sociālajā un veselības aprūpē palīdzību. Savukārt republikāņu likumdevēji ir ierosinājuši citus priekšlikumus, piemēram, ļoti mazu parāda griestu pacelšanu, kas varētu dot laiku plašākām sarunām, kā arī atcelt medicīnas ierīču nodokli.
Tiek lēsts, ka šis nodoklis nākamo 10 gadu laikā ģenerēs aptuveni 30 miljardus dolāru, lai palīdzētu subsidēt veselības apdrošināšanu. Daži demokrāti atbalsta nodokļa atcelšanu, tomēr uzstāj, ka to var darīt tikai tad, kad tiek atsākts valdības darbs un pacelts parāda limits.
ASV valdības darba apturēšana visdrīzāk pati par sevi neizraisīs tirgos būtisku kritumu, tomēr to var veicināt cīņa par parāda griestiem. 2011. gada augustā pēdējās divās diskusiju dienās Ņujorkas biržas indekss zaudēja 11,2% no savas vērtības, un Standard&Poor’s aģentūra samazināja ASV reitingu no AAA līdz AA+.
Pagaidām Moody’s un Standard&Poor’s noteiktā ASV parāda nākotnes reitinga perspektīva ir stabila, savukārt Fitch Ratings noteicis tam negatīvu perspektīvu.