Būvniecības industrijas 2007.gada pārskats norādīja uz pastāvīgas konsolidēšanās tendenci. Tā īpaši novērojama citās Centrāleiropas valstīs, kur pēdējo gadu laikā lielākie starptautiskie spēlētāji turpināja apvienoties būvniecības industrijas ietvaros. Baltijai un it īpaši Latvijai šī tendence nav raksturīga. Vai tas nozīmē, ka Latvijas būvniecības uzņēmumi saglabās savu neatkarību un netiks pārdoti vadošajiem Eiropas tirgus dalībniekiem?
Pēdējo 15 gadu laikā, līdz pat 2007.gadam, Latvijas būvniecības industrijā nenotika apvienošanās darījumi – nav apvienojušies vietējie būvniecības uzņēmumi, nedz kāds starptautiskais investors iegādājies Latvijas būvniecības uzņēmumu. 2007.gadā industrijā notika pārsteidzošs pavērsiens – pirmo reizi starptautiskie investori iegādājās divas nozīmīgas Latvijas būvniecības kompānijas. Lietuvas vadošā rūpniecības grupa MG iegādājās Kalnozols Celtniecība un Igaunijas vadītais investīciju fonds Alta Capital – LEC. Vai var uzskatīt, ka līdz ar šiem darījumiem ledus ir izkustējies un latvieši ir pievienojušies Eiropas apvienošanās spēlei? Nē! Patiešām ievērības cienīgs ir fakts, ka neviens no industrijas apvienošanās darījumiem nav noticis Latvijā. 2007. gada darījumus īstenoja konglomerāts un investīciju fonds. Turklāt nozares investors teorētiski var ienest jaunas projektu vadības prasmes, ieskaitot riska pārvaldīšanu un pieredzi lielu projektu īstenošanā. Šie divi darījumi nav pievienojuši vērtību ne vienā, ne otrā veidā. Drīzāk efektīvāku biznesa modeli varētu ienest vairāku Latvijas būvniecības kompāniju apvienošanās.
Vadošo Eiropas būvniecības kompāniju desmitniekā ir tādas kompānijas kā Vinci, Bouygues, Hochtief, Skanska, Ferrovial, Eiffage, Strabag, BAM, Bilfinger Berger un Technip. Latvijā no šīm kompānijām strādā tikai Ferrovial grupas Polijas meitas uzņēmums Budimex un Austrijas celtniecības uzņēmums Strabag, kas ir vislielākais reģionālais celtniecības kompānijas pircējs. Strabag pašreiz būvē projektu Rīgā – Z Towers.
Būvniecības pieprasījumu bums ir slēpis Latvijas būvniecības industrijas struktūras problēmas. 2007.gadā ikvienam būvniecības uzņēmumam vajadzēja risināt divus pamatjautājumus – kur meklēt darbaspēku un izejmateriālus, lai izpildītu savas līgumsaistības. Nav pareizi uzskatīt, ka 2008.gada galvenais jautājums būs – kur atrast jaunus projektus. Svarīgākais 2008.gadā būs darbu efektivitātes uzlabošana, lai būvētu ar zemākām izmaksām, jo pieprasījums pašreizējo cenu līmenī vairs var arī nebūt. Risinājums ir jaunu tehnoloģiju un prakses ieviešana, kā arī kapacitātes optimizācija.
Klientiem Latvijā ir tendence uzņemties saistības būvniecībā samērā vēlu sezonā, tādēļ bieži vien ziemas beigās darbu portfelis vairs neizskatās tik labi. Nevajadzētu gaidīt jaunus darījumus agrāk par vasaru, kad tiks aizpildīts 2008.gada portfelis un būs pabeigti 2007.gada pārskati. No otras puses mēs esam novērojuši, ka daudzas bankas ir atturējušās no aizdevumu izsniegšanas nekustamā īpašuma attīstītājiem vismaz līdz 2008.gada vasarai. Tādējādi daudzi portfeļi netiks aizpildīti līdz brīdim, kad bankas izsniegs finanšu līdzekļus. Būtu naivi uzskatīt, ka uzņēmumi tiks vērtēti, pamatojoties uz 2007.gada rezultātiem. 2008.gada pasūtījumu portfeļa izveide pierādīs vai nepierādīs būvniecības uzņēmuma dzīvesspēju un vērtīgumu. Uzņēmumi, kas šo pārbaudi izturēs, būs galvenie investoru mērķi iegādei nākamajā gadā.