Db.lv jau rakstīja, ka Latvijas lielākais zālāju sēklu audzētājs SIA Skrīveru sēklkopības sabiedrība šā gada 15. oktobrī mainījis īpašnieku - 100% uzņēmuma kapitāldaļu nonākuši SIA Zemes prieks īpašumā, kas savukārt pilnībā pieder Vācijas zemniekam. Viņa intereses Latvijā pārstāv dēls Fabians Fennels, vēsta žurnāls Agro Tops.
«Esam pārņēmuši šo kompāniju 100% apmērā - visu tehniku, lauksaimniecības zemi, ražu, ēkas, cilvēkus, kas šeit strādāja līdz šim. Mūsu ģimenei Vācijā pieder zemnieku saimniecība, kurā audzējam labību, bietes, kartupeļus, cukurbietes un mazliet arī kukurūzu. Šajā brīdī tēvs vada saimniecību Vācijā.
Mums bija nauda, kurai meklējām ieguldīšanas iespējas. Mēs nopietni apsvērām, ko varētu darīt nākotnes labā, kādas iespējas ir Vācijā un kādas ārpus Vācijas. Tā kā Vācijā ir liela konkurence lauksaimniecībā, izvēle bija kāda cita valsts.
Pirmais ceļojums man un Inkenai (Fennela dzīvesbiedre) bija uz Latviju, mēs apskatījām dažādas saimniecības un lauksaimniecības iespējas un iemīlējāmies šajā valstī. Apsvērām domu arī par saimniekošanu Rumānijā, taču tur mēs nejutāmies komfortabli. Arī ideja par Ukrainu un Krieviju tika noraidīta. Mēs sapratām, ja gribam kaut ko darīt ārpus Vācijas, tad ir jādzīvo uz vietas, jāmīl tā zeme un cilvēki, lai, atnākot mājās no darba, nebūtu baiļu sajūtas,» žurnālam stāstījis F. Fennels.
«Kad pieņēmām lēmumu par Latviju, kontaktējāmies ar nekustamo īpašumu uzņēmumu un saņēmām daudz piedāvājumu. Mēs pabijām diezgan daudzās vietās Latvijā. 2012. gada maijā mēs pirmo reizi bijām Skrīveros un aizmukām, ieraugot skumjās ēkas un laukus. Mums šķita, ka tas būs pārāk sarežģīti, jo tiek izmantotas vēsturiskas metodes. Mums arī šķita, ka tas nav labs rajons.
Taču šogad mēs vēlreiz atgriezāmies Skrīveros, salīdzinājām šeit esošo ar citur redzēto, sākām domāt, runāt ar cilvēkiem gan kompānijā, gan Skrīveros. Tad mums radās sajūta, ka šajā vietā nav tik slikti, kā mums sākotnēji šķita, novērtējām to, ka saimniecībai ir laba struktūra, un to, ka šeit vismaz kaut kas ir. Turklāt zeme nebija tik slikta, kā mēs sākotnēji bijām sapratuši,» skaidrojis vācietis.
«Šis uzņēmums ir laba starta iespēja. Un sēklas, īpaši zālāju sēklas, ir ļoti interesants produkts Eiropas tirgum. Mēs iepriekš esam ar sēklaudzēšanu nodarbojušies arī Vācijā, bet tad dažādu iemeslu dēļ to pārtraucām. Zālāju sēklām ir ļoti liels pieprasījums, un šim darbības virzienam ir laba nākotne,» intervijā Agro Tops uzsvēris F. Fennels.
«Kalšu jauda ir mūsu ierobežojošais faktors, jo zālāju sēklu sagatavošanas process ir ļoti sensitīvs, tās nevar bērt kaudzē kā graudus. Vispirms mums ir jādomā par noliktavu, kur sēklas tiek uzglabātas. Mūsu budžets diemžēl ir diezgan ierobežots, un šajā brīdī ir jāstrādā ar to, kas ir. Mēs uzlabosim nelielas lietas, lai uzņēmums var strādāt, - salabosim dažus jumtus, tehniku.
Mums ir diezgan veca tehnika, bet tā spēj darīt labas lietas. Šī tehnika ir tikai jāsalabo, un tā var darīt to pašu darbu, ko jauna tehnika. Mums ir arī cilvēki, kas zina, kā strādāt ar šo tehniku, lai varētu turpināt audzēt zālāju sēklas,» F. Fennels ir optimisma pilns.