Latvijas Republika 2007.gada 21.decembrī pievienojas Šengenas telpai, līdz ar to Latvija pilnībā kļūs piederīga Eiropas Savienības tieslietu, brīvības un drošības telpai bez iekšējām robežām, Db.lv informēja Valsts robežsardzes Galvenās pārvaldes Preses un sabiedrisko attiecību dienesta priekšniece Jevgēnija Korne.
Līdz ar Latvijas pievienošanos Šengenas telpai gan Latvijas pilsoņiem, gan Latvijas nepilsoņiem, bezvalstniekiem un bēgļiem būs tādas pašas ceļošanas tiesības kā citu dalībvalstu pavalstniekiem. Viņi varēs brīvi pārvietoties jebkurā no divdesmit četrām Šengenas valstīm – Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, Somijā, Zviedrijā, Norvēģijā, Dānijā, Polijā, Ungārijā, Slovākijā, Čehijā, Austrijā, Vācijā, Nīderlandē Beļģijā, Luksemburgā, Francijā, Spānijā, Portugālē, Itālijā, Grieķijā, Slovēnijā, Islandē un Maltā. Tomēr, arī pēc pievienošanās Šengenas telpai, Latvijas nepilsoņi, bezvalstnieki un bēgļi bez vīzas nevarēs ieceļot Lielbritānijā un Īrijā.
Tiks atcelta robežas kontrole uz iekšējām robežām (Latvijas - Igaunijas un Latvijas – Lietuvas valsts robeža), kā rezultātā, šķērsojot iekšējās robežas ar šīm dalībvalstīm, kā arī, ceļojot uz/no Šengenas valstīm ar lidmašīnu (gaisa robežkontroli plāno atcelt 2008.gada 30.martā) vai jūras prāmi, visu valstu piederīgiem nepiemēros robežpārbaudes, proti, nepārbaudīs dokumentus. Tomēr Eiropas Savienības, Eiropas Ekonomikas Zonas (Norvēģija un Islande) vai Šveices pilsoņiem līdzi jābūt derīgai pasei vai identitātes kartei (personas apliecībai), bet trešo valstu piederīgajiem līdzi jābūt derīgai pasei ar derīgu Šengenas vīzu, ja tāda ir nepieciešama, vai uzturēšanās atļauju.
Ceļojot uz/no ne-Šengenas valstīm, piemēram, uz Krievijas Federāciju, Lielbritāniju vai Īriju robežpārbaude tiks veikta visām personām un transportlīdzekļiem. Visi trešo valstu piederīgie, proti, ne-Eiropas Savienības, Eiropas Ekonomikas Zonas vai Šveices pilsoņi, kā arī izvēles kārtā Eiropas Savienības, Eiropas Ekonomikas Zonas vai Šveices pilsoņi tiks pārbaudīti Šengenas Informatīvajā Sistēmā un Latvijas nacionālajās datu bāzēs.
Organizējot starptautisko satiksmi Latvijas lidostās, kā arī ostu pasažieru terminālos, robežšķērsotāju plūsma tiks sadalīta uz Šengenas un ne-Šengenas termināliem. Tiks atdalīti reisi no/uz Šengenas valstīm, piemēram, reisi uz/no Berlīni tiks atdalīti no reisiem uz/no Maskavu vai Londonu.
Trešo valstu piederīgie, uzrādot derīgu Šengenas dalībvalstu vīzu vai uzturēšanās atļauju, vai Šveices un Lihtenšteinas uzturēšanās atļauju, varēs ieceļot un uzturēties Šengenas, tai skaitā, Latvijas teritorijā ne ilgāk par trim mēnešiem pusgada laikā. Piemēram, Moldovas pilsonim ar Šengenas vīzu būs tiesības brīvi pārvietoties Šengenas valstu teritorijā vīzas derīguma termiņa laikā, bet ne ilgāk par trim mēnešiem pusgada laikā. Šengenas vīzu turētājiem būs jāievēro tas ceļošanas mērķis, kurš bija deklarēts, pieprasot vīzu.
Veicot preventīvos pasākumus nelegālās imigrācijas apkarošanā, Valsts robežsardzes imigrācijas dienests, kura struktūrvienības ir izvietotas visos Latvijas rajonos, veiks regulāras imigrācijas pārbaudes visā valsts teritorijā, sevišķu uzmanību pievēršot Latvijas pierobežai - 15 km joslai gar visu, tai skaitā ar Lietuvu un Igauniju, Latvijas valsts robežu.
Paaugstinot Valsts robežsardzes kapacitāti, lai apkarotu nelegālo imigrāciju, tiks palielināta robežsargu dalība kopējās operācijās ar Lietuvas un Igaunijas robežsargiem gar valsts robežu ar šīm valstīm. Operatīvajai informācijas apmaiņai ar Lietuvu, Igauniju, kā arī citām dalībvalstīm uz valsts robežas ar Lietuvu ir izveidots un jau tagad aktīvi darbojas kopējais Latvijas - Lietuvas robežsargu kontaktpunkts, bet uz robežas ar Igauniju līdzīgs kontaktpunkts tiks atvērts tuvākajā laikā.
Neskatoties uz atvērtām iekšējām robežām un cilvēku brīvas pārvietošanās tiesībām Šengenas teritorijas ietvaros, gadījumos, ja radīsies nopietni draudi sabiedriskajai kārtībai, sabiedrības veselībai un iekšējai drošībai ar īpašu Latvijas Republikas valdības lēmumu uz iekšējām robežām uz laiku var tikt atjaunota robežas kontrole.
Iestājoties Eiropas Savienībā, Latvija apņēmās pilnībā ieviest Šengenas konvencijas prasības attiecībā uz telpu bez iekšējām robežām, kas tagad ir veiksmīgi paveikts.
Sagatavošanās iestājai Šengenas līguma telpā bija viena no Valsts robežsardzes svarīgākajām prioritātēm. Eiropas Padome sadarbībā ar citām dalībvalstīm ir veikusi dažādus pārbaudījumus ar mērķi noteikt Latvijas iestāžu spējas kontrolēt sauszemes un jūras robežas, veikt robežpārbaudi lidostās, izmantot Šengenas informācijas sistēmu, izsniegt vīzas u.c.