Aptuveni 0,8 % Latvijā esošo uzņēmumu atbilst kritērijiem, kādus Finanšu ministrija piedāvā noteikt iekļūšanai Uzticamo uzņēmumu sarakstā.
Finanšu ministrijas izstrādātā koncepcija, kuru pirmdien skatīja Ministru kabineta komitejā, paredz, ka Uzticamo uzņēmumu saraksta pretendentu neto apgrozījumam iepriekšējā gadā ir jāpārsniedz 3 milj. Ls, bet budžetā iemaksāto nodokļu kopsummai - 0,5 milj. Ls.
Turklāt potenciālajiem Uzticamo uzņēmumu saraksta dalībniekiem jānodarbina vismaz 25 darbinieki, kuri pēdējā pusgadā saņēmuši darba samaksu vismaz 600 Ls mēnesī vai vismaz samaksu, kas ir divkārt lielāka par vidējo darba samaksu attiecīgajā nozarē.
Jaunajiem uzņēmumiem ceļš ir slēgts uz Uzticamo uzņēmumu sarakstu, kurā iekļautajiem uzņēmumiem Finanšu ministrija piedāvā nodrošināt dažādas priekšrocības, piemēram, individuālu konsultantu Valsts ieņēmumu dienestā, ātrāku PVN atmaksu un vienkāršotas muitas procedūras.
Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietniece Laila Medin valdības komitejas sēdē pauda: «Tad šis ir jāsauc par lielo, nevis par uzticamo uzņēmumu sarakstu.» Viņa norāda, ka, ieviešot Finanšu ministrijas koncepciju dzīvē, var tikt izkropļota konkurence, jo uzticamajiem uzņēmumiem piešķirto privilēģiju dēļ būs apgrūtinātas «baltajā sarakstā» neiekļauto uzņēmumu iespējas izaugt līdz uzticamo uzņēmumu statusam.
DB aptaujātie uzņēmēji nenoliedz, ka iekļaušanai tā dēvētajā Baltajā sarakstā ir jābūt noteiktam apgrozījuma un arī samaksāto nodokļu slieksnim, tomēr uzsver, ka primārajam kritērijam jābūt nevainojamai un ilggadējai nodokļu aprēķināšanas un laikus veiktas nomaksas disciplīnai, bruto darba alga nedrīkstētu būt mazāka par valstī vidējo mēnešalgu. Savukārt nozarēs, kur algu līmenis ir ievērojami augstāks par valstī vidējo, būtu jāpiemēro cita formula, piemēram, jānosaka, ka bruto darba alga uzņēmumā, kas pretendē uz iekļūšanu Uzticamo uzņēmumu sarakstā, nedrīkst būt mazāka par 120% no konkrētās nozares bruto darba algas.