Nodibinājums Ventspils Augsto tehnoloģiju parks (VATP) ir sācis starptautisku projektu NordicBaltSat. Tā ietvaros Baltijas valstīs un Polijā paredzēts identificēt tehnoloģijas, kas būtu nepieciešamas Eiropas kosmosa tehnoloģiju tirgū.
Projekta partneri organizēs arī mācības uzņēmējiem par sadarbības iespējām ar Eiropas Kosmosa aģentūru (EKA) un tās dalībvalstu uzņēmumiem, kā arī apmācīs politikas veidotājus, lai veicinātu kosmosa tehnoloģiju izmantošanu Baltijas valstīs un Polijā.
Projekta partneri ir Enterprise Estonia un Invent Baltics (Igaunija), VATP (Latvija), Kauņas Tehnoloģiju universitāte (Lietuva), Wasat (Polija), Zviedrijas Kosmosa aģentūra, Starptautiskā Kosmosa universitāte (Francija).
Saskaņā ar EKA datiem Eiropas kosmosa nozare nodarbina 40 tūkstošus darbinieku, kā arī vēl 250 tūkstoši cilvēku ir netieši iesaistīti nozarē, t.i. izglītībā, servisā un piegādēs. EKA gada budžets pārsniedz 3,7 miljardus eiro. No tā 90% EKA novirza pasūtījumos EKA dalībvalstu uzņēmumiem, institūtiem un universitātēm.
Pagaidām Latvijai gandrīz nav pieejami EKA programmu līdzekļi, jo Latvijai vēl nav piešķirts EKA dalībvalsts statuss, norāda VATP valdes priekšsēdētājs Ivars Eglājs. Db.lv jau rakstīja, ka pagājušā gada jūlijā Latvija parakstīja pirmā līmeņa sadarbības līgumu ar EKA. Vairāki Latvijas uzņēmumi un institūti jau izstrādā tehnoloģijas kosmosa nozarē eksportam. Piemēram, Latvijas Koksnes un ķīmijas institūts izstrādā kriogēnās izolācijas materiālu vienam no lielākajiem kosmosa tehnoloģiju uzņēmumiem pasaulē - ASTRIUM, SIA Baltic Scientific Instruments izgatavo iekārtas kosmosa zondei, kuru paredzēts sūtīt uz Merkuru, SIA Hanzas elektronika un SIA Ventspils elektronikas fabrika ražo pozicionēšanas sistēmas.
Projekts NordicBaltSat ilgs līdz 2012. gada februārim.