Uzņēmumu vadītāji deviņās Centrālās un Austrumeiropas Eiropas (CAE) valstīs uzskata, ka 2016. gadā ekonomika kopumā uzlabosies un inflācija pamatā saglabāsies zem 2% atzīmes, liecina jaunākais starptautiskās biznesa konsultāciju kompānijas KPMG uzņēmējdarbības vides pētījums Ekonomikas pulss 2015.
Visoptimistiskākie Baltijas valstīs ir Lietuvas uzņēmēji, bet vispesimistiskākās prognozes par ekonomikas attīstību izsaka uzņēmēji Igaunijā. Savukārt Latvijā ir novērojamas viskrasākās viedokļu atšķirības uzņēmēju vidū par ekonomikas attīstības scenārijiem 2016. gadā.
To, ka ekonomika nākamgad uzlabosies, sagaida 61% lietuviešu, 53% latviešu un tikai 29% igauņu respondentu. Ekonomikas noturēšanos aptuveni šā gada līmenī prognozē 51% igauņu, 31% latviešu un 26% lietuviešu. Savukārt no lejupslīdes baidās 21% igauņu, 17% latviešu un 13% lietuviešu uzņēmēju. Tostarp 3% latviešu uzsver, ka ekonomikas izaugsme nākamgad būs būtiski lielāka, bet 6% gluži pretēji uzsver, ka nākamgad sagaidāma būtiska ekonomikas lejupslīde. Vidēji CAE reģionā 51% respondentu uzskata, ka ekonomiskā situācija uzlabosies, savukārt 34% neparedz nekādas būtiskas izmaiņas, bet 15% sagaida vēl grūtākus laikus.
«Vairākās jomās šā gada pētījuma rezultāti sakrīt ar iepriekšējā gada rezultātiem, liecinot par zināmu drošības un stabilitātes izjūtu vairumam reģiona uzņēmēju. Laikā, kad Eiropa un Baltijas valstis saskaras ar daudziem ģeopolitiskiem un ekonomiskiem izaicinājumiem, vissvarīgākā un iedrošinošākā atziņa ir tā, ka visumā reģiona uzņēmēji 2016. gadā prognozē veselīgu ekonomisko vidi un izaugsmi. Pētījuma rezultāti liecina arī par stabilitāti nodarbinātības jomā un nelielu algu pieaugumu reģionā kopumā,» uzsver Armine Movsisjana, KPMG Baltics SIA vadošā partnere.
Līdzīgi kā pērn, 53% respondentu CAE valstīs neplāno nekādas ievērojamas izmaiņas darbinieku skaitā. Vidēji CAE reģionā 36% uzņēmumu plāno pieņemt jaunus darbiniekus un tikai 12% respondentu plāno samazināt darbinieku skaitu. Kas attiecas uz darbiniekiem, tad prognozes par atalgojumu 2016. gadam izskatās diezgan sološas, jo 58% CAE respondentu plāno palielināt darbinieku atalgojumu, kas ir nedaudz mazāk par 69% pērn.
Lai saglabātu konkurenci gan vietējā, gan starptautiskajos tirgos, vislielākā nozīme ir kvalificētiem darbiniekiem, uzskata 60% no visiem respondentiem. Tādējādi uzņēmumu vadītāji uzskata, ka labu darbinieku paturēšana arī nākamgad būs viens no galvenajiem aspektiem, uz kuriem jākoncentrējas uzņēmumiem.
45% aptaujāto apgalvo, ka sīva konkurence ir viena no galvenajām problēmām, kas ierobežo viņu apgrozījuma palielināšanos līdz pat 2016. gada beigām. 83% respondentu, kas sagaida apgrozījuma palielināšanos 2016. gadā, uzskata, ka galvenie to veicinošie faktori būs augstāka darbinieku produktivitāte (42% respondentu) un vietējā pieprasījuma pieaugums (40%).
Arī nodokļu politika joprojām aizņem svarīgu vietu uzņēmēju dienaskārtībā. No valdībām tiek sagaidītas vienkāršotas nodokļu maksāšanas un administrēšanas procedūras, to kā galveno prioritāti nodokļu jomā uzsver 79% no pētījumā aptaujātajiem uzņēmējiem un vadītājiem. Visā reģionā uzņēmēji izsaka stingru atbalstu vienlīdzīgai personas ienākuma nodokļa sistēmai ar vienotām likmēm, noraidoši vērtējot progresīvu ienākuma nodokļa sistēmu piedāvājumus.
Šogad līdzīgi kā pērn 73% respondentu atzīmē, ka ēnu ekonomika ir nozīmīga problēma viņu valstīs (pērn – 75%). 39% respondentu saka, ka izvairīšanās no nodokļiem, slēpjot reālos ienākumus, ir galvenais iemesls bažām, kam seko aplokšņu algas (23%) un krāpšanās ar PVN (21%).
KPMG ikgadējais uzņēmējdarbības vides pētījums Ekonomikas pulss 2015 tika veikts 2015. gada septembrī. Tajā piedalījās uzņēmumu īpašnieki un vadītāji no deviņām CAE valstīm – Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Čehijas, Polijas, Rumānijas, Bosnijas un Hercegovinas, Horvātijas un Slovākijas. Pētījuma mērķis ir uzzināt reģiona uzņēmēju viedokli par savu valstu ekonomiku, eiro, ārvalstu investīcijām, nodokļu vidi un uzņēmumu atalgojuma un personāla politiku. Pavisam pētījumā piedalījās 731 respondents.