Vairākums uzņēmumu vadītāju, grāmatvedības, finanšu un citu jomu speciālistu uzskata, ka ēnu ekonomika Latvijā pat pārsniedz 50%, liecina Bilances simpozija aptaujas rezultāti. Šādi domā 37% respondentu.
Savukārt 29% aptaujāto domā, ka ēnu ekonomika ir 40% līdz 49% robežās. Atbildot uz jautājumu par ēnu ekonomikas cēloņiem, 80% aptaujāto pauž viedokli, ka ēnu ekonomika pastāv tāpēc, ka uzņēmēji ir spiesti iet ēnu ekonomikas zonā, jo jāizdzīvo. 76% respondentu uzskata, ka ēnu ekonomika pastāv augsto nodokļu dēļ, bet 75% domā, ka daļa ekonomikas vairs nav balta tāpēc, ka nav pārredzams, kur paliek nodokļos valsts budžetā samaksātā nauda.
Lai informētu par uzņēmēju viedokli un situāciju Latvijas biznesa vidē, kā arī, lai aicinātu uz reāliem darbiem biznesa vides uzlabošanā, Bilances simpozija aptaujas kopsavilkums nosūtīts arī Valsts prezidentam Valdim Zatleram, Saeimas priekšēdētājai Solvitai Āboltiņai, Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim, Finanšu ministram Andrim Vilkam, Ekonomikas ministram Artim Kamparam un Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektorei Nelijai Jezdakovai.
Žurnāla Bilance galvenais redaktors Guntars Gūte norāda, ka diemžēl aptaujas rezultāti apliecina, ka uzņēmēji Latvijā ne tikai ir iedzīti ēnu ekonomikas nagos, bet arī jau sen neko negaida no valdības. Uzņēmēji ir paši sen iemācījušies cīnīties par vietu zem saules.
«Pēdējos gados esam piedzīvojuši vienas nakts nodokļu celšanas pasākumus, solījumus nodokļus necelt, taču reālajā dzīvē pavisam pretēju rīcību. Un šodien uzņēmēji vairs tik ļoti nepieprasa nodokļus samazināt, bet ļoti vēlas, lai valdības beidzot kļūst konsekventas un ievēro solīto stabilitāti,» uzsver G.Gūte.
Savukārt SIA Rimess partnere, valdes locekle Iveta Škutāne skaidro, ka aptaujas rezultāti ir visai pesimistiski. Uzņēmēji ir neapmierināti par valsts ierēdņu neprofesionalitāti un nevēlēšanos izprast biznesa vajadzības. Kā būtiskākais trūkums tiek minēts nestabila un neprognozējama nodokļu politika. Nodokļu izmaiņas tiek pieņemtas steigā un haotiski, un lielākoties neparedz pārejas periodus. Bieži vien pieņemtās izmaiņas ir bez nepieciešamajiem skaidrojumiem un nav saprotamas pat Valsts ieņēmumu dienesta darbiniekiem, kā rezultātā uzņēmēji uz vienu un to pašu jautājumu var saņemt pēc būtības atšķirīgus skaidrojumus.
Aptaujas dati norāda, ka ēnu ekonomikas atdzimšanu veicina un nodokļu maksāšanas nozīmi degradē valsts amatpersonu iesaistīšanās korumpētās shēmās un tīklos, kā arī neziņa, kur paliek budžetā iekasētās nodokļu summas.