Šajā gadā ēnu ekonomikas īpatsvars Latvijā ir 24,7% no IKP, liecina Lincas Universitātes profesora Frīdriha Šneidera aplēses.
Tādējādi patlaban Latvijā ir sestais augstākais ēnu ekonomikas īpatsvars starp Eiropas Savienības valstīm. Pirmajā vietā ierindojas Bulgārija ar 31%, otrajā – Rumānija – ar 28,1% un trešajā – Horvātija ar 28%. Tālāk seko Lietuva ar 27,1% un Igaunija ar tikpat procentu lielu ēnu ekonomikas īpatsvaru.
Pērn pēc profesora aplēsēm Latvijā ēnu ekonomikas īpatsvars bija 25,5% no IKP.
Eksperts gan norāda, ka ēnu ekonomikā gūtie ienākumi tiek tērēti arī legālās ekonomikas balstīšanai, jo lielākoties šajā segmentā nopelnītais netiek uzkrāts, bet iztērēts, iegādājoties sadzīves priekšmetus vai citas preces.
Profesora veiktā pētījuma dati gan atšķiras no Rīgas Ekonomikas augstskolas (SSE Riga) ekspertu Tāļa Putniņa un Arņa Saukas veiktā pētījuma secinājumiem, kas tiek skaidrots ar metodoloģijas atšķirībām, jo pilnīgi precīzi šī sektora lielumu nav iespējams izmērīt, taču būtiskākās ir tendences.
Db.lv jau rakstīja, ka Tāļa Putniņa un Arņa Saukas pētījumā secināts, ka pērn ēnu ekonomikas apjoms Latvijā bija 23,8%, kas ir vairāk nekā iepriekšējā gadā.
Tieši neuzrādītā peļņa veido lielāko daļu no ēnu ekonomikas Latvijā, skaidro pētījuma autori. Iepriekšējos gados šis rādītājs bija samazinājies, un pērn lielākā uzmanība tika veltīta aplokšņu algām, tomēr neuzrādītās peļņas apjoms atkal ir audzis.
No 17%-20% audzis peļņas neuzrādīšanas apjoms, savukārt pārējās Baltijas valstīs tas pērn samazinājies.
Pieauguši arī kukuļdošanas apmēri – līdz 10,5%, kas ir aptuveni 2010. gada līmenis.
Pētījumā secināts, ka Latvijā, lai iegūtu valsts pasūtījumu, jāmaksā vidēji 8,1% no līguma summas, un šis skaitlis arī iepriekšējo gadu laikā ir audzis.
Latvijā 2012. ēnu ekonomika bija 21,1%, tādējādi iepriekšējo gadu laikā tā ir samazinājusies, un ir līdzīgā līmenī kā pārējās Baltijas valstīs. 2009. gadā Latvijas ekonomikā ēnu ekonomikas īpatsvars bija 36,6%, kas bija gandrīz divreiz vairāk nekā pārējās Baltijas valstīs, informē Rīgas Ekonomikas augstskolas (SSE Riga) Ilgtspējīga biznesa centra direktors Arnis Sauka.
Ēnu ekonomika visvairāk pērn augusi Rīgā.
Liels ēnu ekonomikas izrāviens pērn bijis būvniecībā, jo pārējos sektoros būtiskas izmaiņas nav vērojamas. Pieaugums parāda strukturālas izmaiņas makroekonomikas vidē, jo tai uzlabojoties, parasti uzlabojas situācija arī būvniecībā. Un šim sektoram augot, ir tendence augt arī ēnu ekonomikai šajā sektorā, skaidro A. Sauka. Ēnu ekonomika īpaši augt vidēju un lielo būvniecības uzņēmumu vidū.