Uzņēmumu reģistrs (UR) izveidojis digitālo (skenēto) dokumentu sistēmu, kurā plānots iekļaut aptuveni 25 miljonus lapu ar dokumentiem par Latvijā reģistrētajiem uzņēmumiem. Tādējādi informācija par uzņēmumiem būs pieejama elektroniski - UR mājaslapā, un nebūs jātērē laiks, iepazīstoties šo dokumentu oriģināliem klātienē, šodien preses konferencē informēja UR galvenais valsts notārs Jānis Endziņš.
J. Endziņš kā būtiskākos sasniegumus pagājušajā gadā minēja lielo jaundibināto uzņēmumu un komercsabiedrību skaitu, principa: "ātrāk, vienkāršāk un drošāk" ieviešanu uzņēmumu reģistrācijā. Par būtiskākajiem jaunievedumiem J. Endziņš uzskata: izziņu no Komercreģistra izsniegšanu uzreiz - tās vairs nav jāgaida, parakstu apliecināšanu arī Uzņēmumu reģistrā, kā arī grozījumus likumos, precizējot UR kompetenci un samazinot dokumentu skaitu, kas jāiesniedz uzņēmumiem. UR galvenais valsts notārs akcentēja, ka principa: "ātrāk, vienkāršāk, drošāk" ieviešana nodrošina reģistrācijas ātrumu un samazina iesniedzamo dokumentu skaitu, taču tas nenozīmējot, ka ir samazinājies drošības līmenis. Turklāt tiekot gatavoti grozījumi likumā, kas paredzēs, ka gadījumā, ja reģistrējoties kā uzņēmuma adrese tiks norādīta atrašanās vieta, kas neatbilst īpašniekam piederoša īpašuma adresei, tad īpašniekam būšot jāapliecina, ka viņam šajā īpašumā ir tiesības atrasties. Vienlaikus J. Endziņš atzina, ka savs labums bijis arī no tā, ka ir zināmi uzņēmumi, kas reģistrēti patversmēs un viesnīcās, jo tādējādi esot vieglāk sekot līdzi šo aizdomīgo uzņēmumu darbībai. SIA Lursoft valdes loceklis Ainars Brūvelis, komentējot principa "ātrāk, vienkāršāk, drošāk" ieviešanu, norādīja, ka UR ideja esot darboties kā "dzemdību namam, kurā dzimst juridiskas personas".
UR arī nodrošinājis iespēju, sākot ar šā gada 1.janvāri, piekļūt 15 citu valstu uzņēmumu reģistriem, lai iegūtu informāciju par citu valstu uzņēmumiem.
Kā būtiskākos darbus šogad J. Endziņš minēja dokumentu skenēšanas projektu, e-pieteikumu ieviešanu, kas nodrošinās, ka potenciālais komersants reģistrācijas pieteikumu varēs nosūtīt elektroniski, kā arī to, ka elektroniskos dokumentus varēs iesniegt zvērināts notārs. Šogad plānots ieviest ātro izziņu saņemšanu arī no citiem reģistriem, ne tikai no Komercreģistra, turpināt samazināt iesniedzamo dokumentu skaitu, kā arī nodrošināt individuālo komersantu un viena īpašnieka SIA tūlītēju reģistrāciju vēlākais, sākot ar 1. oktobri. Tūlītēja reģistrācija ir iespējama arī patlaban, bet par to jāmaksā prāva valsts nodeva. Jauninājums paredzēs to ieviest kā standartpakalpojumu. Dokumentu skenēšanas projekta izveides rezultātā tikšot paaugstināta reģistrā esošo dokumentu drošība, jo aplūkošanai izsniegšot nevis oriģinālus, bet gan elektroniskās versijas. Savukārt, tā kā elektronisko dokumentu sameklēšanas process būšot daudz vienkāršāks, paredzams, ka tiks samazināta maksa par dokumentu kopiju sagatavošanu. Patlaban esot saskenēti tikai aptuveni 5% no dokumentu arhīva.
J. Endziņš atzīmēja, ka iepriekšējos gados Uzņēmumu reģistram piešķirtais finansējums bijis nepietiekams, taču šā gada budžets esot uztverams kā "normāls budžets, ar kuru var teicami strādāt".
A. Brūvelis, runājot par pagājušajā gadā paveikto, informēja, ka izveidoti vairāk kā desmit jauni reģistri, no kuriem dažos neesot reģistrējusies neviena sabiedrība. Tāds esot, piemēram, Eiropas Kooperatīvo sabiedrību reģistrs.
Kā būtiskākie darbi, ko šogad plāno paveikt Lursoft tika minēti:
-elektronisko veidlapu ieviešana, lai līdz gada beigām 7-10% iesniedzamo dokumentu tiktu iesniegti elektroniski;
- gada pārskatu iesniegšanas elektroniskais nodrošinājums;
- digitālo dokumentu arhīva sistēmas pilnveidošana un dokumentu digitalizācijas procesa ieviešana UR;
- reliģisko organizāciju reģistra izveide;
- zemnieku un zvejnieku saimniecību reģistra izveide;
- darbs pie vienotā Juridisko personu un nodibinājumu reģistra izstrādes;
- tālāka Lursoft statistikas sistēmu pilnveidošana, ņemot vērā to atzīšanu par valsts oficiālo statistiku;
- jaunu produktu piegādes sistēmas izveide Eiropas Biznesa reģistram un jaunu valstu (Džērsija, Lielbritānija, Nīderlande, Ukraina) UR oficiālo datu piegādes sistēmu Latvijā izstrāde.