Turcijas premjerministrs Redžeps Tajips Erdogans aicinājis nekavējoties izbeigt valsti pārņēmušos protestus, uzsverot, ka tie balansē uz likumpārkāpšanas robežas. Tikmēr demonstrācijas Turcijā turpinājušās arī piektdien.
Premjerministrs agrā piektdienas rītā atgriezās no savas vizītes Ziemeļāfrikā. Lidostā viņu sagaidīja aptuveni desmit tūkstoši atbalstītāju, kurus Turcijas premjers uzrunāja. «Mēs nekad neesam iestājušies par saspīlējuma radīšanu un sabiedrības šķelšanu, tomēr tajā pašā laikā mēs nevaram priecāties par vardarbību,» sacīja T. Erdogans.
Daļa viņu atbalstītāju izsauca saukļus, aicinot doties nojaukt protestētāju telšu pilsētiņu, kas izveidojusies Taksima laukumā. Tomēr Turcijas premjers tos aicināja mierīgi doties mājās. «Mums jāpaliek mierīgiem, pieaugušiem un jāievēro veselais saprāts. No šejienes mēs visi dosimies mājup,» sacīja premjers.
Viņš arī noraidīja izskanējušos aicinājumus atkāpties, atgādinot 2011. gada vēlēšanu rezultātus, kad par premjera partiju tika nobalsojuši 50% vēlētāji. «Viņi [protestētāji] apgalvo, kas es esmu tikai puses iedzīvotāju premjerministrs. Tā nav patiesība. Mēs [valdība] esam kalpojuši visiem Turcijas iedzīvotājiem – gan valsts austrumos, gan rietumos,» sacīja T. Erdogans.
Turcijas premjerministra siltā sagaidīšana atspoguļo augsto atbalstu, kāds joprojām viņam ir daļas iedzīvotāju vidū. Tajā pašā laikā skaidri redzamas arī pamatīgās šķelšanās pazīmes iedzīvotāju starpā, raksta BBC. Tāpat paredzams, ka Turcijas premjera kategoriskā nostāja protestētājus saniknos vēl vairāk un pastiprinās šķelšanos valsts sabiedrībā.
Demonstrācijas, kas valstī notiek jau nedēļu, izraisīja plāns likvidēt netālu no Taksima laukuma Stambulā esošo Gezi parku, lai tā vietā būvētu iepirkšanās centru. Protesta akcijas pret šo plānu ātri pārauga demonstrācijās pret valdību, kas saskaņā ar daudzu iedzīvotāju domām virza valsti uz autoritārismu un islamizāciju.
Kopš protesta akciju sākuma Turcijas galvenais biržas indekss Borsa Istanbul 100 zaudējis 15% savas vērtības, tādējādi atspoguļojot investoru bažas par notiekošo šajā valstī. Nedēļas laikā līdz 8% palielinājušās Turcijas desmit gadu obligāciju likmes, kā arī samazinājies nacionālās valūtas liras kurss attiecībā pret dolāru un eiro. Tas licis analītiķiem paust bažas par protestu iespējamu ietekmi uz valsts ekonomiku, kuras liela daļa balstās uz tūrismu un īstermiņa ārvalstu investīcijām. Analītiķi brīdina, ka Turcijas ekonomiskajam brīnumam nestabilitātes apstākļos var kļūt pārāk smagi. Turcijas valsts parāds veido 413 miljardus ASV dolāru, jeb 51% no iekšzemes kopprodukta (IKP), kas licis Goldman Sachs ekspertiem to nodēvēt par vienu no «parādu apsēstākajiem» jaunajiem tirgiem.
Turcijas vērtspapīru tirgus vērtība par 5% samazinājās arī pēc kareivīgās T. Erdogana runas.