Turcijas galvenais biržas indekss Borsa Istanbul 100 nokritis par 6%, atspoguļojot investoru bažas par to, ka vardarbīgie protesti, kas nedēļas nogalē un pirmdienas rītā izcēlās valsts pilsētās, varētu ietekmēt ekonomiku.
[Papildināts viss teksts]
Tikmēr valsts premjers Tajips Erdogans aicinājis ievērot mieru un nepaļauties «ekstrēmisku elementu» organizētām akcijām. «Esiet mierīgi, atbrīvoti un tas viss beigsies,» preses konferences laikā pirms došanās vizītē uz Maroku sacījis T. Erdogans. Tikmēr ASV aicinājušas visām iesaistītajām pusēm ievērot mieru. ASV uzsver, ka miermīlīgas demonstrācijas ir demokrātiskas izpausmes daļa, bet Turcijas ilgtermiņa stabilitāti vislabāk iespējams nosargāt ar fundamentālu brīvību palīdzību.
Sadursmes ar drošības spēkiem Turcijas pilsētās norisinājās pirmdienas rītā. Tomēr patlaban situācija kļuvusi mierīgāka, vēsta ārvalstu plašsaziņas līdzekļi.
Protestētāji Turcijā nedēļas nogalē iesaistījušies sadursmēs ar drošības spēkiem, kā arī aizdedzinājuši valdošās Taisnīguma un attīstības partijas (AKP) birojus, četras dienas ilgajām demonstrācijām pret valdību kļūstot arvien asākām.
Naktī uz pirmdienu sadursmes izcēlušās lielākajās Turcijas pilsētās. Valsts rietumu ostas pilsētā Izmirā protestētāji ar degbumbām apmētājuši AKP birojus, kas aizdegušies. Tikmēr Stambulas centrā protestētāji uzbūvējuši barikādes un naktī mēģinājuši ielauzties premjera Tajipa Erdogana birojā.
Demonstrācijas izraisījis plāns likvidēt netālu no Taksima laukuma Stambulā esošo Gezi parku, lai tā vietā būvētu iepirkšanās centru. Protesta akcijas pret šo plānu ātri pārauga demonstrācijās pret valdību, kas, saskaņā ar daudzu iedzīvotāju domām, virza valsti uz autoritārismu un islamizāciju. Līdz šim demonstrācijas notikušas gandrīz 70 Turcijas pilsētās un ciematos un to laikā arestēti vairāk nekā 1,7 tūkstoši cilvēku, vēsta BBC.
Sadursmēs ar drošības spēkiem vairāki simti cilvēku guvuši ievainojumus.
Tikmēr pats T. Erdogans notiekošās demonstrācijas nosaucis par nedemokrātiskām, kurās piedalās pāris «laupītāju» un kritizējis sociālos medijus, kā, piemēram, Twitter, kurā protestētāji organizē savas akcijas, apgalvojot, ka tajos lasāmi «ekstremālu melu piemēri».