Turcijas premjerministra vietnieks Bulents Arinčs atvainojies demonstrācijās pret koku izciršanu Gezi parkā ievainotajiem protestētājiem, kā arī kritizējis likumsargus par pārmērīga spēka pielietošanu.
[Papildināta 1. - 2. rindkopa]
Sākotnējie protesti pret koku izciršanu Gezi parkā bijuši taisnīgi un likumīgi, sacījis B. Arinčs. «Pārmērīga spēka pielietošana pret tiem, kas aizstāv apkārtējo vidi ir nepareiza un netaisnīga. Es atvainojos šiem pilsoņiem,» sacīja premjerministra vietnieks. Tomēr Turcijai neesot jāatvainojas tiem, kas protestu akciju laikā nodarbojušies ar demolēšanu. B. Arinčs arī piedāvājis sarīkot tikšanos ar Gezi parka protestu organizētājiem un aicinājis pārtraukt vardarbīgos nemierus.
Sadursmes demonstrantu un likumsargu starpā Turcijā turpinājušās arī naktī uz otrdienu. Protesta akcijām Turcijas pilsētās vēršoties plašumā, valsts lielākās arodbiedrības uzsākušas divu dienu streiku.
Vardarbīgajās demonstrācijās jau gājuši bojā divi cilvēki – viens miris, kad viņu notriekusi automašīna, bet otrs – pēc tam, kad uz viņu atklāja uguni «neidentificēta persona», vēsta BBC.
Protesta akcijām pievienojusies 11 arodbiedrību konfederācija, kas valstī izsludinājusi vispārēju streiku. Savukārt kreisi noskaņotā arodbiedrība Kesk, kas apvieno vairāk nekā 240 tūkstošus strādnieku, notiekošo nosaukusi pat par «valsts teroru, kas tiek piemērots pret mierīgiem iedzīvotājiem un apdraud to drošību». Paredzēts, ka streika laikā tiks traucēts skolu, valdības iestāžu un universitāšu darbs.
Pirmdien, pirms došanās vizītē uz Maroku, Turcijas premjers T. Erdogans uzsvēra, ka nav pamata apgalvojumiem, ka sācies «Turcijas pavasaris». Savukārt, ierodoties Marokā premjers pauda uzskatu, ka situācija pamazām uzlabojoties, un viņam atgriežoties dzimtenē, demonstrācijas būs jau beigušās. Iepriekš premjers asi kritizēja protestētājus, nosaucot tos par vandaļiem. Tikmēr Turcijas prezidents Abdullahs Guls paudis samiernieciskāku viedokli. «Ja ir dažādi viedokļi, dažādas situācijas un uzskati, nekas nav dabiskās, kā iespēja paust šīs atšķirības,» sacīja prezidents.
Naktī uz otrdienu protesta akcijas turpinājās Turcijas pilsētās. Apjomīgākās demonstrācijas norisinājās galvaspilsētā Ankarā un Turcijas finanšu centrā Stambulā, kur Taksima laukumā pulcējās tūkstošiem cilvēku, kas skandēja saukļus, aicinot premjeru T. Erdoganu atkāpties no ieņemamā amata. Gan Ankarā, gan Stambulā protestētāji iesaistījās sadursmēs ar drošības spēkiem, kas savukārt pielietoja ūdensmetējus un asaru gāzi. Sadursmēs Turcijas pilsētās līdz šim ievainojumus guvuši vairāk nekā trīs tūkstoši cilvēku.
Četras dienas ilgie nemieri ietekmējuši Turcijas vērtspapīru vērtību – valsts galvenais biržas indekss Borsa Istanbul 100 pirmdien samazinājies par 10,47%, tādējādi atspoguļojot pieaugošās investoru bažas par notiekošo.
Demonstrācijas izraisījis plāns likvidēt netālu no Taksima laukuma Stambulā esošo Gezi parku, lai tā vietā būvētu iepirkšanās centru. Protesta akcijas pret šo plānu ātri pārauga demonstrācijās pret valdību, kas, saskaņā ar daudzu iedzīvotāju domām, virza valsti uz autoritārismu un islamizāciju. Līdz šim demonstrācijas notikušas vairāk nekā 70 Turcijas pilsētās un ciematos.