Ja degvielas dozatoram ir, piemēram, 1.2% nobīde no normas, pielejot pilnu bāku 50l, patērētājs pārmaksā aptuveni Ls 0.50 secināts Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) sadarbībā ar Valsts ieņēmumu dienesta Akcīzes prečupārvaldi pārbaudē.
Pārbaudes veiktas degvielas mazumtirdzniecības uzņēmumos, lai noskaidrotu esošo situāciju, cik precīzi un atbilstoši normatīvo aktu prasībām degvielas uzpildes stacijās tiek mērīta degviela, realizējot to patērētājiem, kā arī novērst pieļautos pārkāpumus, kas pašlaik ir īpaši aktuāli augsto degvielas cenu dēļ, Db.lv informē PATC Sabiedrisko attiecību un patērētāju informēšanas daļas vadītāja Sanita Biksiniece.
Kopumā tika pārbaudītas 33 degvielas uzņēmumiem piederošās 50 degvielas uzpildes stacijas (DUS), 27% gadījumu tika konstatēti pārkāpumi – iepildīts mazāk degvielas, kā vajadzētu. Degvielas mērījumu precizitāte, ņemot vērā strauji augošās degvielas cenas, šobrīd patērētājiem ir īpaši aktuāla, jo, pēc veiktajiem aprēķiniem, ja, degvielas dozatoram ir, piemēram, 1.2% nobīde no normas, pielejot pilnu bāku 50l, patērētājs pārmaksā aptuveni 0.5 Ls.
Kontroles laikā veiktas pārbaudes mērījumu pareizības ievērošanai 33 degvielas realizācijas uzņēmumiem piederošajās 50 degvielas uzpildes stacijās pārbaudes notika visā Latvijas teritorijā – gan lauku rajonos, gan lielākajās pilsētās, kontroli realizējot gan vadošajos degvielas realizācijas uzņēmumos, gan nelielajos uzņēmumos, kuri apkalpo lauku teritorijas.
Lai konstatētu iespējamās neatbilstības DUS darbībā, PTAC sadarbībā ar VID Akcīzes preču pārvaldi veica kontroles mērījumus – metroloģiskos testus ar kalibrēta atbilstošas precizitātes klases degvielas mērtrauka palīdzību. Katrā pārbaudītajā DUS metroloģiskais tests tika veikts diviem degvielas uzpildes dozatoriem, kurus izmanto izplatītāko degvielas veidu, 95E markas benzīna un dīzeļdegvielas, uzpildei.
Pamatojoties uz veikto testu rezultātiem, neatbilstības konstatētas 9 pārbaudītajos uzņēmumos jeb 27% no projekta ietvaros pārbaudīto uzņēmumu skaita. Pret visiem deviņiem uzņēmumiem uzsākta arī lietvedība administratīvā pārkāpuma lietā. Īpaši neapmierinoši mērījumu rezultāti fiksēti SIA Astarte-Nafta degvielas uzpildes stacijā Brankstūri Jelgavas rajona Cenu pagastā un SIA East-West Transit degvielas uzpildes stacijā Adamova Krāslavas rajona Ūdrīšu pagastā, kurās pārkāpumi konstatēti abu degvielas veidu tirdzniecībā (mērījumu faktiskā kļūda sasniedza 1.2% Brankstūros, bet Adamovā vēl lielākas novirzes, kuras nebija precīzi konstatējamas, jo pārsniedza pēdējo nolasāmo kļūdas atzīmi uz kontroles mērtrauka skalas).
Analizējot veiktās uzraudzības rezultātus, var novērot kopīgu tendenci, ka 92% degvielas uzpildes aparāti tiek noregulēti tā, ka to kļūda lai faktiskā mērījumu kļūda ir norādīta uz maksimālās pieļaujamās kļūdas robežas, proti, 0.5 % no iepildāmā degvielas daudzuma (tātad 50ml uz 10 litriem degvielas). Izvērtējot šo tendenci, jāsecina, ka pastāv augsta riska pakāpe, ka netiks nodrošināta degvielas uzpildes aparātu atbilstība normatīvajos aktos noteiktajai precizitātei visā verificēšanas derīguma intervālā. Katrā uzņēmumā šim mērķim ir paredzēti attiecīgi kontroles mērtrauki (nodrošinājums ar mērtraukiem tiek pieprasīts arī uzņēmumu licencēšanas procesā). Iespēju pārliecināties par mērījumu pareizību šaubu gadījumos, izmantojot šos mērtraukus, var pieprasīt arī patērētāji – degvielas pircēji.
Kā pozitīvu piemēru godprātīgai attieksmei pret klientiem var minēt tās DUS, kurās veikto kontroles mērījumu rezultāti liecina, ka DUA bija noregulēti ar precizitāti ±0.1% robežās (tātad faktiski iepildītais degvielas daudzums bija tuvināts kontroles dozas nominālajai vērtībai): AS Virši-A Valkas rajonā Smiltenē, Stacijas ielā 2, SIA JK Kuldīgā, Lapegļu ielā 1, SIA East-West Transit Talsu rajonā, Valgales pagastā.